Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcze Podlasia: Las całkiem blisko nas. Świętujemy Dzień Ziemi.

Adrian Kuźmiuk
W tym roku Światowy Dzień Ziemi będzie dotyczył lasów.
W tym roku Światowy Dzień Ziemi będzie dotyczył lasów.
W tym roku Dzień Ziemi startuje pod hasłem "Las całkiem blisko nas". Jest to okazja do obcowania z naturą, szczególnie w Białymstoku, który jest najbardziej zielonym miastem w Polsce. W dzisiejszym odcinku naszej serii dowiemy się czym jest Dzień Ziemi.

Światowy Dzień Ziemi to akcja organizowana co roku na wiosnę. Idea jest taka, aby promować w społeczeństwie postawy ekologiczne. Organizatorzy pokazują politykom i zwykłym obywatelom, jak kruchy jest nasz ekosystem i w jaki sposób powinniśmy o niego zadbać. Tegoroczne obchody odbędą się 22 kwietnia, a tematem wiodącym będą lasy. Związane jest to z decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych, która ogłosiła ten rok Międzynarodowym Rokiem Lasów. Hasłem Dnia Ziemi 2011 będzie "Las całkiem blisko nas."

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi związane z lasami mają w Polsce szczególne uzasadnienie. Lasy stanowią prawie 30 procent powierzchni naszego kraju. Wszelkie działania związane z ochroną przyrody na ich terenie i z prowadzoną tam gospodarką leśną mają wpływ na stan środowiska i przyrody Polski.

Dotyczy to również naszego miasta. Tereny zielone zajmują około 32 procent powierzchni Białegostoku. Parki i skwery oraz 1779 hektarów lasów znajdujących się w granicach miasta tworzą specyficzny mikroklimat. W obrębie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, o łącznej powierzchni 105 hektarów, będące pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. W granicach aglomeracji znalazł się również fragment Narwiańskiego Parku Narodowego. Białystok to najbardziej zielone miasto w Polsce.

Dzień Ziemi: międzynarodowe obchody

Na całym świecie Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej. W tym samym czasie na półkuli południowej występuje równonoc jesienna. Na całej naszej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Jest to również czas równowagi odnoszącej się do sfery społecznej. Tego dnia odrzucamy różnice na tle rasowym, czy religijnym. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy ludzie dzielą między siebie naszą planetę.

W Polsce jednak bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na zmienną pogodę, która w marcu psuła imprezy plenerowe.

Światowy Dzień Ziemi ma prawie półwieczną historię. Czterdzieści dwa lata temu John McConnell wystąpił z ideą obchodzenia Dnia Ziemi na konferencji UNESCO. Ale pierwszy raz święto zostało ogłoszone 21 marca 1970 roku przez Josepha Alioto, burmistrza San Francisco. Poparł go wtedy Sekretarz Generalny ONZ, U Thant i 26 lutego 1971 roku podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. Od tamtego czasu w chwili, gdy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju.

Idea Dnia Ziemi trafiła do Polski dopiero w 1990 roku po opadnięciu żelaznej kurtyny. Organizacje pozarządowe, promujące postawy ekologiczne, mogły włączyć się w międzynarodowe obchody.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny