Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszczańskie pogwarki: Krzemianka i prehistoria

Justyna Chojnacka [email protected] tel. 085 710 18 19
Przyszła pora na opowieść o rezerwacie Krzemianka - mówi Stanisław Wojdat
Przyszła pora na opowieść o rezerwacie Krzemianka - mówi Stanisław Wojdat
Człowiek wielu pasji - Stanisław Wojdat opowiada o lasach Puszczy Knyszyńskiej.

Przyszła pora na opowieść o rezerwacie Krzemianka - mówi Stanisław Wojdat. - Obejmuje on powierzchnię ponad dwustu trzydziestu hektarów. Jego wschodnia część leży na terenie gminy Czarna Białostocka, a zachodnia na terenie Dobrzyniewa Kościelnego.

Rezerwat założono w 1987 roku przede wszystkim po to, żeby chronić obficie zasilające strumień Krzemianka liczne źródła. Drugim, nie mniej ważnym powodem, jest ochrona naturalnej i bogatej szaty roślinnej typowej dla Puszczy Knyszyńskiej.

Na źródłach łęg jesionowo - olszowy

Dolina strumienia Krzemianka jest bardzo dobrze nawodniona przez licznie występujące tu źródła. Dlatego też strefa roślinności torfowiskowej jest zdominowana przez łęg jesionowo - olszowy.

- Bujna szata roślinna łęgu składa się z olszy i świerków w drzewostanie oraz w runie z pokrzywy zwyczajnej, niecierpka pospolitego, gwiazdnicy gajowej i śledziennicy skrętolistnej - opowiada Stanisław Wojdat. - Można w rezerwacie Krzemianka spotkać też rzadkie składniki flory: czartawę pośrednią, jaskierek kaszubski oraz chroniony prawem kruszczyk szerokolistny.

Jak podkreśla, ten pasjonujący się przyrodą artysta z Czarnej Białostockiej, łęg jesionowo - olszowy jest najdogodniejszym siedliskiem do zakładania gniazd. Daje również obfity żer dla drobnych ssaków owadożernych, owadożernych gryzoni a także przeróżnego drobnego ptactwa.

Królują świerki i graby, a klon jest sporadyczny

W drzewostanie rezerwatu Krzemianka dominuje świerk, duży udział ma również grab, a klon występuje pojedynczo. Zespół ten sadowi się na morenowych wyniesieniach otaczających dolinę od północnej strony i zajmuje w rezerwacie spore powierzchnie.

- Natomiast w Puszczy Knyszyńskiej należy raczej do rzadkości. Niewielkie powierzchnie zajmuje też ciepłolubna postać grądów, czyli tak zwany grąd miodownikowy - kontunuuje swą opowieść Stanisław Wojdat. - W tym rezerwacie ma on swój północny kraniec występowania. Tu też w drzewostanie panuje świerk z niewielką domieszką sosny i brzozy brodawkowatej, a w dolnej warstwie panuje grab.

Z kolei w runie leśnym spotkamy gatunki rzadkie gatunki chronione, będące też unikatem w skali kraju, między innymi: turzycę życicową, miodunka miękkowłosa czy nasiężała pospolitego.

- Ogółem występuje tu czternascie gatunków roślin chronionych. Do najciekawszych należą: podkolan biały i zielony, lilia złotogłów i kruszczyk szerokolistny. Warto również zauważyć, że same storczyki stanowią połowę całej listy roślin chronionych - podkreśla nasz rozmówca.

Prehistoryczne kopalnie i kamieniołomy epoki brązu

Rezerwat Krzemianka udostępniony jest dla turystyki pieszej. Przez jego najciekawsze fragmenty prowadzi czterokilometrowa ścieżka dydaktyczna. Do atrakcji rezerwatu należy zaliczyć także skansen pszczelarski oraz drzewa bartne.

- Archeologiczną osobliwością rezerwatu Krzemionka, i to na skalę światową są odkryte w 1991 roku prehistoryczne kopalnie krzemienia oraz kamieniołomy z epoki brązu sprzed trzech tysięcy lat.Towłasnie na tych terenach, w celach handlowych, wydobywano surowiec do produkcji kamiennych narzędzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny