W 2020 roku zaplanowano je na powierzchni ok.10 ha. Odnowione zostaną powierzchnie w miejscach drzewostanów usuniętych w ubiegłych latach w wyniku gradacji kornika drukarza. Posadzony będzie głównie dąb, ale również sosna.
Należy pamiętać, że odnowienie lasu to obowiązek ustawowy (Art. 13 ust. 1 pkt 2 Ustawy o lasach), który nakazuje wprowadzenie nowego pokolenia lasu w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu.
Z uwagi na specyfikę drzewostanów puszczańskich, stanowiących Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO "Białowieża Forest" prace będą wykonane jedynie w strefie ochrony czynnej bioróżnorodności i krajobrazu. Wykorzystane będą również niestandardowe metody odnowienia, m.in. odnawianie dębu metodą grupową.
Metoda ta idealnie sprawdza się w Puszczy Białowieskiej, ponieważ stwarza warunki, w których można skutecznie wykorzystywać siły przyrody (odnowienie naturalne), co sprzyja później wykształceniu się urozmaiconej struktury wiekowej i gatunkowej.
W realizowanej w nadleśnictwie metodzie - dęby będą posadzone w ilości 19 szt. na placówce (100 szt./ha). Stworzą one "szkielet drzewostanu", zajmując niecałe 13 % całej powierzchni, co na pozostałym obszarze pozwoli siłom natury na kształtowanie przyszłego drzewostanu.
Wizytówka Białowieży bezpowrotnie zniszczona. Wycięto dorodne drzewa
Odnowienie lasu to zadanie, które daje leśnikowi najwięcej satysfakcji. Chociaż wymaga wiele poświęcenia i uwagi, pozwala obserwować jak las rośnie, dojrzewa i zmienia się na naszych oczach.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?