MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pustostan z zawalonymi stropami. Tak wygląda jeden z zabytków w centrum Białegostoku

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Po naszej interwencji miejski konserwator zabytków nakazał uprzątnięcie wnętrz kamienicy i jej zabezpieczenie
Po naszej interwencji miejski konserwator zabytków nakazał uprzątnięcie wnętrz kamienicy i jej zabezpieczenie Andrzej Kłopotowski
Zawalone drewniane stropy, pootwierane drzwi – tak wygląda zabytkowa kamienica przy ulicy Waryńskiego 1 w Białymstoku. Po naszej interwencji sprawą zainteresował się miejski konserwator zabytków.

Waryńskiego to wąska uliczka odchodząca od Lipowej, w stronę alei Piłsudskiego (jej drugi odcinek „pojawia” się za aleją). Uznawana jest za miejsce, które pokazuje jak wyglądała zabudowa centrum przed wojennymi zniszczeniami.

Ulica Waryńskiego. Siódemka jak nowa, jedynka w ruinie

Niedawno odremontowano tu zabytkową kamienicę pod „siódemką”. Za prawie 6,4 mln zł miasto przywróciło blask budynkowi z końca XIX wieku, w którym – podczas prac remontowych – odsłonięto polichromię.

Zgoła inaczej wygląda inna z kamienic przy Waryńskiego. Budynek pod „jedynką” też jest zabytkiem. Ale właściciel zdaje się o tym zapominać. Jeszcze niedawno wystarczyło trącić klamkę, by drzwi do kamienicy się otworzyły. A w środku… Zerwane stropy między parterem a piętrem zalegają w jednym z pomieszczeń parteru. Nad drugim wiszą jedynie resztki stropu. Napis K+M+B nad wejściem do jednego z mieszkań datowany jest na rok… 2014. To pokazuje, że od dekady nikt go nie zmieniał.

A kamienica ta też pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Chorniona jest włączeniem do ewidencji zabytków i planem zagospodarowania tej części centrum.

Zabytek do posprzątania

Zapytaliśmy więc, czy możliwe są działania, by kamienicę choć odpowiednio zabezpieczono. Pytania wysłaliśmy do miejskiego konserwatora zabytków Dariusza Stankiewicza.

- Miejski Konserwator Zabytków przesłał do właściciela budynku pismo dotyczące budynku przy ul. Waryńskiego 1, w którym zwraca uwagę na konieczność zamknięcia budynku przed dostępem osób postronnych do wnętrza budynku – mówi nam Agnieszka Błachowska z biura prasowego w magistracie.

Dodaje też, ze Stankiewicz wymaga oczyszczenia wnętrza budynku z zalegających przedmiotów stwarzających zagrożenie pożarowe oraz sprzyjające procesom destrukcji zabytku.

Kamienica przy ul. Waryńskiego 1 posiada kartę zabytku nieruchomego niewpisanego do rejestru zabytków włączoną do wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz kartę adresową włączoną do gminnej ewidencji zabytków Białegostoku i jest położona na obszarze miasta wpisanym do rejestru zabytków. Ochronie konserwatorskiej podlega układ urbanistyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny