Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptagas leśnoborny. Zwierzęta sprzed wieków w Puszczach Podlasia

Adrian Kuźmiuk
Jedyny wypreparowany egzemplarz ptagasa można obejrzeć w Galerii na skraju Puszcz w Nadleśnictwie Krynki
Jedyny wypreparowany egzemplarz ptagasa można obejrzeć w Galerii na skraju Puszcz w Nadleśnictwie Krynki
20 map przedstawiających Puszcze: Augustowską, Białowieską i Knyszyńską to świetna okazja na poznanie sekretów skrywanych przez rodzime leśne ostępy.

10. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Supraśl - 29 marca
11. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Krynki - 30 marca
12. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Czarna Białostocka, część południowa - 31 marca
13. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Czarna Białostocka, część północna - 4 kwietnia
14. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Augustów - 5 kwietnia
15. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Augustów, część wschodnia - 6 kwietnia
16. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwa Szczebra i Suwałki - 7 kwietnia
17. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Szczebra, część wschodnia - 11 kwietnia
18. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Płaska - 12 kwietnia
19. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Głęboki Bród - 13 kwietnia
20. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Pomorze - 14 kwietnia

Dziś w cenie Kuriera Porannego otrzymasz mapę Nadleśnictwa Waliły. Poznasz też gatunki zwierząt, które wieki temu zamieszkiwały podlaskie lasy. Dowiesz się również, gdzie można spotkać mitycznego stwora jakim jest ptagas leśnoborny.

Rosomak bardziej kojarzy się z transporterem opancerzonym wykorzystywanym przez polską armię w Afganistanie niż z żyjącym niegdyś w podlaskich lasach zwierzęciem. Gatunek ten z rodziny łasicowatych zniknął z Polski trzysta lat temu z powodu interwencji ludzi i przegranej konkurencji z innymi gatunkami w wyścigu za pożywieniem.

- Był agresywnym drapieżnikiem dobrze przystosowanym do życia w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej - mówi Waldemar Sieradzki, nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki. - Przypominał nieco niedźwiedzia. Obecnie występuje na odludnych terenach w tajdze i tundrze północnej Europy, Azji oraz Ameryki Północnej.

Kilkaset lat temu nasze lasy przemierzały również potężne tury. Ten przodek bydła domowego ważył od 800 do 1000 kilogramów. Wysokością dorównywał największym współczesnym bykom. Od czubka nosa do nasady ogona mierzył ponad 3 metry. Niestety, tury były ulubioną zwierzyną łowną podczas królewskich polowań i szybko zniknęły z zachodniej Europy. Od XIV wieku spotkać je można było już tylko w Polsce. Ostatnie zwierzę zginęło w 1627 roku.

Ptagas leśnoborny - dziwny gatunek

Jednak Polska Fundacja Odtworzenia Tura ma zamiar wskrzesić gatunek. Zainspirowani filmem Park Jurajski naukowcy izolują fragmenty DNA zwierzęcia, aby wprowadzić je do komórek krów. Badania z pewnością potrwają jeszcze wiele lat.

Kolejnym gatunkiem, który opuścił nasze tereny jest głuszec. Niegdyś zamieszkiwał Puszcze Białowieską i Knyszyńską. Dziś nieliczne osobniki można spotkać jedynie w Puszczy Augustowskiej. - Potrzebuje do godów dużych, starych, sosnowych drzewostanów - wyjaśnia Waldemar Sieradzki. - Choć staramy się w Polsce odbudować jego populację, wiele drapieżników nam to uniemożliwia.

Są to lisy, kruki, a nawet szopy pracze, które migrują z Zachodu do naszego kraju i już wkrótce mogą pojawić się też na Podlasiu. Podobnie jak jenoty, które kilkadziesiąt lat temu zostały przywiezione na nasze tereny do polowań.

Jednak najdziwniejszym gatunkiem, który ponoć od wieków zamieszkuje Nadleśnictwo Krynki jest ptagas leśnoborny. Tułów i ogon bobra, tylne łapy i skrzydła podobne do gęsich. Na tylnych ma kopytka. Z borsuczej głowy wystają jelenie parostki, a z paszczy kły dzika. Według nadleśniczego fantastyczny stwór powstał w wyniku naturalnej krzyżówki różnych gatunków zwierząt.

- Złapano go 1 kwietnia trzy lata temu w rezerwacie Pieszczana Góra - mówi Waldemar Sieradzki. - Dotychczas zwierzęta te żywiły się ptasimi jajami, owocami i korzonkami. Jednak w ostatnim czasie zaczął atakować mężczyzn, przez co w lesie mogły pracować tylko kobiety.

Według nadleśniczego zwierzę zostało ranne podczas próby schwytania i trzeba było je uśpić. Jedyny wypreparowany eksponat znajduje się w Galerii na skraju Puszcz w Nadleśnictwie Krynki. Leśnicy utrzymują, że wielokrotnie słyszeli charakterystyczne wycie tego stwora w rezerwacie Pieszczana Góra.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny