PŚ w szabli. Matuszak i Cieślar w "16", Polacy daleko w Algierze

Grzegorz Bawół
pzszerm
Sylwia Matuszak była 11., a Zuzanna Cieślar zajęła 14. miejsce w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata szablistek w Algierze. Mężczyźni zajęli odległe lokaty. Wygrali Hiszpanka Lucia Martin-Portugues i Gruzin Sandro Bazadze.

Puchar Świata w szabli

Matuszak (KKSz Konin) w drodze do czołowej "16" pokonała dwie Japonki - najpierw Kanae Kobayashi 15:10, a następnie Shihomi Fukushimę 15:14. W walce o ćwierćfinał nie sprostała Francuzce Margaux Rifkiss 11:15.

Cieślar (Zagłębiowski KS) zaczęła od zwycięstwa nad Koreanką Haeun Hong 15:14, później wygrała z brązową medalistką ubiegłorocznych mistrzostw świata, Hiszpanką Araceli Navarro 15:12, a następnie uległa jej rodaczce, późniejszej triumfatorce - Martin-Portugues 14:15.

Z biało-czerwonych w turnieju głównym, z udziałem 64 zawodniczek, wystąpiła jeszcze Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa), która zajęła 41. pozycję. Wyeliminowała ją odnosząca sukcesy wśród kadetów i juniorów, a mająca polskie korzenie 16-letnia Amerykanka Magda Skarbonkiewicz.

W finale Martin-Portugues pokonała Włoszkę Michelę Battiston 15:12. Hiszpanka wygrała po raz pierwszy w karierze, a wcześniej w tym roku także po raz pierwszy była druga i trzecia.

Szabliści

Do zasadniczej fazy zmagań mężczyzn przebili się z Polaków Krzysztof Kaczkowski (ZKS Sosnowiec) i Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice). Uplasowali się, odpowiednio, na 41. i 47. miejscu.

Kaczkowski przegrał w 1/32 finału z Niemcem Fredericem Kindlerem 12:15, a Hryciuk uległ Włochowi Pietro Torre 9:15.

Zwyciężył Bazadze, który w finale wygrał z Włochem Luigim Samele 15:13. Gruzin kontynuuje świetną tegoroczną passę. W styczniu w Tbilisi odniósł pierwszy pucharowy sukces, w czerwcu w Antalyi został mistrzem Europy, w lipcu w Kairze wywalczył brąz mistrzostw świata, a teraz po raz drugi triumfował w PŚ.