PŚ w łyżwiarstwie szybkim w Calgary. Szóste miejsce Polek w sprincie drużynowym

Łukasz Konstanty
Japonka Miho Takagi (w środku) okazała się najlepsza w rywalizacji na 1500 metrów. Fot. PAP/EPA/Todd Korol
Polskie łyżwiarki szybkie zajęły szóste miejsce w sprincie drużynowym w zawodach Pucharu Świata w Calgary. Karolina Bosiek, Andżelika Wójcik i Martyna Baran uzyskały czas 1.27,38, co pozwoliło im wyprzedzić cztery ekipy.

Triumfowały Amerykanki z wynikiem 1.25,68. Wyprzedziły o 0,05 s Kanadyjki oraz o 0,27 s Holenderki.

Polscy panczeniści w drugiej dziesiątce rywalizacji na 500 metrów

W rywalizacji indywidualnej w biegu na 500 m Damian Żurek zajął 13. miejsce, Piotr Michalski - 14., a Marek Kania - 15. W piątek ci sami zawodnicy zwyciężyli w sprincie drużynowym, pokonując Holendrów i Kanadyjczyków.

W sobotę Polacy pobiegli na bardzo zbliżonym poziomie: Żurek uzyskał czas 34,54, Michalski - 34,56, natomiast Kania - 34,58. Zwyciężył Koreańczyk Kim Jun-Ho wynikiem 34,07, wyprzedzając tylko o 0,01 s Amerykanina Jordana Stolza oraz o 0,03 Kanadyjczyka Laurenta Dubreuila.

W słabszej grupie B startował Jakub Piotrowski, zajmując 23. lokatę - 36,11. Najszybciej ten dystans pokonał Jewgienij Koszkin z Kazachstanu - 34,57.

W niedzielę ostatni dzień zawodów w Calgary

Na 1500 m kobiet triumfowała srebrna medalistka olimpijska z Pekinu na tym dystansie Japonka Miho Takagi - 1,52,08, przed Holenderką Antoinette Rijpmą-de Jong - 1.52,70 oraz reprezentantką Kazachstanu Nadieżdą Morozową - 1.53,03. Karolina Bosiek zajęła 17. miejsce - 1.58,57. W grupie B zwyciężyła Amerykanka Mia Kilburg - 1.57,04. Magdalena Czyszczoń uzyskała dziewiąty wynik - 1.59,23, a 16. Olga Kaczmarek - 2.03,55.

W biegu na 10 000 m zwyciężył Włoch Davide Ghiotto - 12.45.10. Kolejne pozycje zajęli Holendrzy Patrick Roest - 12.51,50 oraz Beau Snellink - 12.53,34. Szymon Palka w grupie zajął 21. pozycję.

W niedzielę ostatni dzień rywalizacji w Calgary. Zarówno panowie jak i panie ścigać się będą na dystansie 1 000 metrów, odbędą się także biegi masowe. Na torze pojawią się również Biało-Czerwoni. Na dystansie 1 000 metrów w dywizji A pojadą Andżelika Wójcik, Karolina Bosiek, Piotr Michalski i Damian Żurek, zaś dywizji B rywalizować będą Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik, Marcin Bachanek i Marek Kania. Z kolei w biegu masowym wystartują Magdalena Czyszczoń, Karolina Bosiek, Artur Janicki i Szymon Pałka.