Przywrócono świetność dawnego Ogrodu Saskiego w Supraślu (zdjęcia)

Adam Białous
Przywrócono świetność dawnego Ogrodu Saskiego w Supraślu
Przywrócono świetność dawnego Ogrodu Saskiego w Supraślu Adam Białous
Udostępnij:
Zakończyła się rewitalizacja Parku Miejskiego, zwanego dawniej Ogrodem Saskim, w Supraślu. Prace trwały dwa lata i kosztowały w sumie ponad 4 miliony złotych. Z parku będzie można korzystać, po jego oficjalnym oddaniu do użytku, co nastąpi w pierwszej połowie listopada.

Wszystkie prace na terenie parku miejskiego (2,17 ha) prowadzone były w ramach projektu „Rewitalizacja Parku w Supraślu”. Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ponad 4 mln złotych. Z tego dofinansowanie unijne to prawie 3, 2 miliona złotych.

Prace zrealizowało Przedsiębiorstwo Drogowe SOKOLIK, Zbigniew Sokolik z Białegostoku. Wykonano m.in. nasypy, żwirowanie i brukowanie nowych alejek. Zamontowano latarnie oświetleniowe. W nowym parku są toalety. Zbudowano wiatę rekreacyjna, zostało nasadzonym około 150 drzew. Powstały rabaty kwiatowe, oczy cieszą rozległe, zielone trawniki.

Układ alejek parkowych odtworzono na podstawie archiwalnych dokumentów Parku Sasakiego. Jedna z nich, aleja główna, wiedzie od Urzędu Miejskiego w stronę klasztoru. Nie dociera jednak do niego, gdyż park i klasztor obecnie dzielą tereny należące do Cerkwi Prawosławnej, na których miejska inwestycja nie mogła być prowadzona. Być może w przyszłości Monaster we własnym zakresie przedłuży aleje, aż do klasztornych murów, tak jak to było niegdyś.

Aleja główna podzieliła park na część rekreacyjną i reprezentacyjną. Na tej drugiej, na której stoi pomnik Orła Białego, odbywać się będą, uroczystości związane z celebrowaniem świąt państwowych oraz miejskich. Natomiast na części rekreacyjnej można korzystać m.in. z tężni, która jest prawdziwym dobrodziejstwa dla zdrowia. Inną atrakcją jest wiata rekreacyjna, a w jej części dedykowanej miłośnikom słowa pisanego - zacisze czytelnicze z półką wypełnioną dobrą lekturą.

Park został połączony, jedną z alejek, z nadrzecznymi bulwarami spacerowymi. Na całym terenie parku zaprojektowano oświetlenie, ławki i inne elementy małej architektury. „Skarpy istniejących kanałów w części reprezentacyjnej i rekreacyjnej uzyskały łagodny profil oraz zostały obsadzone roślinnością zadarniającą i roślinami dopasowanymi do poszczególnych stref roślinności nadwodnej.” - czytamy w projekcie zagospodarowania parku.

Na terenie parku zbudowano tężnię z instalacją technologiczną. Obiekt jest nie byle jaki. Jego zasadniczą konstrukcję wykonano z modrzewiowego drewna. Tężnia składa się ze słupów linii zewnętrznej podpierających dach niższy i konstrukcji dachu wyższego. Drewniane słupy wewnętrzne stanowią dodatkowo podparcie dla konstrukcji, na której ułożona została tarnina. Piękna jest też lokalizacja tężni w Parku, znajduje się bowiem ona blisko niewielkiej rzeczułki i w otoczeniu roślin o wielkich, wspaniałych liściach, które rosną w tym miejscu w parku, od niepamiętnych czasów.

Park Miejski jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. Dlatego na prowadzenie tu prac uzyskano pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Park, po rewitalizacji, zyskał wygląd i kształt dawnego, przyklasztornego Ogrodu Saskiego ojców Bazylianów. Supraski przyklasztorny ogród, warto przypomnieć, był pierwszym publicznym ogrodem w naszych stronach, otwartym dla mieszkańców. Nawet o wiele większy Białystok nie posiadał wówczas takiego ogrodu, z którego dobrodziejstw mogli korzystać wszyscy chętni.

Pomysłodawcą założenia ogrodu przyklasztornego w Supraślu był arcybiskup unicki Cyprian Żochowski. Ogród powstawał etapami. Pierwsze prace rozpoczęto pod koniec wieku XVII, a ostatnie zakończono w połowie wieku XVIII. Utworzenie ogrodu zbiegło się w czasie z budową południowego skrzydła kompleksu klasztornego. Kiedy ogród był gotowy nazwano go Ogrodem Saskim. Nadając tę nazwę, były to czasy panowania Augusta III, wzorowano się na nazwie Ogrodu Saskiego w Warszawie, pierwszego publicznego parku w Rzeczypospolitej.

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie