Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przytulny jak głaz

Fot. Archiwum
Z kamienia można wykonać wiele elementów wystroju wnętrz - na przykład obudowę i stylowy okap nad nowoczesną kuchenką.
Z kamienia można wykonać wiele elementów wystroju wnętrz - na przykład obudowę i stylowy okap nad nowoczesną kuchenką. Fot. Archiwum
Dzisiaj w wielu wnętrzach można znaleźć jakiś detal, który został wykonany z kamienia. Może to być mozaika otaczająca umywalki w łazienkach bądź wypełniająca nisze kuchennej zabudowy. Coraz częściej wykonujemy z niego kuchenne blaty.

Najbardziej znane zastosowanie kamienia to obudowa lub obramowanie kominka czy posadzka w holu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zafundować sobie kamienne okładziny na ścianę, stopnie schodów, parapet. Zdarzają się nawet klosze do lamp z onyksu czy alabastru, oczywiście przepuszczające światło.

- Wprawdzie w naszym umiarkowanym klimacie od zawsze królowały podłogi drewniane - mówi Magda Brejdygant, stylistka w firmie Praktiker. - Ale często, aby powiększyć optycznie swoje mieszkania, wykładamy podłogi kamieniem. W naszej szerokości geograficznej, jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, warto rozważyć montaż ogrzewania podłogowego, które przyda się nie tylko zimą.

Uroki egzotyki

Wybierać możemy spośród kamieni z różnych stron świata. Największą popularnością cieszą się marmury sprowadzane z kamieniołomów południowej Europy. Nic dziwnego, we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii tradycja stosowania kamieni sięga starożytności. Ciekawym rysunkiem i kolorystyką charakteryzują się kamienie z Grecji i Turcji, a także z Norwegii i Finlandii. Coraz więcej kamieni sprowadza się także z krajów azjatyckich, przede wszystkim z Indii oraz Chin.
Ale nie wolno też zapominać o rodzimych złożach. W Polsce wydobywa się granity, wapienie, trawertyny. Właśnie one najczęściej wykorzystywane są w naszych wnętrzach.

Dodać można jeszcze, że kamień to zdrowy materiał. Nie uczula, nie emituje toksycznych substancji ani promieniowania. Obrabia się go dość trudno, ale można go odnawiać i używać wielokrotnie.

Skała skale nierówna

Kamienie wydobywane z różnych złóż mogą się różnić właściwościami. Warto zatem przed podjęciem decyzji zapytać o skład i właściwości. Gatunek kamienia powinniśmy bowiem dobierać do jego przeznaczenia. Najodporniejsze na wszelkie szkodliwe oddziaływania są granity, a najmniej trwałe - miękkie wapienie. Jeśli wybieramy materiał na posadzkę, trzeba zwrócić uwagę na jego ścieralność. Np. w holu nie powinniśmy kłaść kamienia o ścieralności większej niż 0,25 cm. Najbardziej odporne na intensywną eksploatację są granity i twarde piaskowce. W pozostałych pomieszczeniach na podłodze sprawdzi się np. marmur, łupek (dość drogi) czy trawertyn.

Nasiąkliwość kamienia, czyli zdolność do wchłaniania wody, ma znaczenie, gdyż materiał o dużej nasiąkliwości (ponad 20 proc.) będzie szybko się brudził, szczególnie w miejscu narażonym na kontakt z wodą. Małą nasiąkliwość mają twarde piaskowce i twarde wapienie (od 0,5 do 5 proc.), średnią (od 5 do 20 proc.) - średnio twarde piaskowce i wapienie.

Ostatni ważny parametr to porowatość. Im więcej kamień zawiera porów, tym lepiej izoluje cieplnie i ma lepsze właściwości wyciszające. Najmniej porowaty kamień to granit, a najbardziej - trawertyn.

Uwaga na plamy

Ale choć kamień to tworzywo praktycznie niezniszczalne, również należy o niego zadbać. Choćby po to by "zestarzał" się pięknie i pozostał ozdobą przez długie lata. Mogą zaszkodzić kamieniowi wszelkiego rodzaju chemikalia - farby, tusze, środki czyszczące. Mogą one zniszczyć nawet najbardziej odporne kamienie. Powodują powstawanie plam nawet na bardzo odpornych płytach granitowych, nie wspominając o marmurach i trawertynach.

Kolorowe plamy są bardzo trudne do usunięcia z każdej kamiennej powierzchni (oczywiście im bardziej jest porowata i nasiąkliwa, tym łatwiej ją zabrudzić). W takim przypadku zabrudzoną płytę należy ponownie przeszlifować i wypolerować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny