Przyszłość lasów zależy od najmłodszego pokolenia. Dlatego potrzebna jest edukacja. Leśnicy to rozumieją

Materiał informacyjny - Nadleśnictwo Żednia

Nadleśnictwo Żednia włączyło się w akcję „Drzewko za makulaturę”. Dlaczego?

Grzegorz Dworakowski, p. o. nadleśniczego Nadleśnictwa Żednia: „Lasy są naszym wspólnym dobrem". My, leśnicy nie tylko zajmujemy się pielęgnowaniem drzewostanów, ale również odpowiadamy za kształtowanie relacji między społeczeństwem a przyrodą. Edukacja leśna jest obecnie jednym z głównych zadań realizowanych przez Lasy Państwowe. Cele działań edukacyjnych prowadzonych przez leśników wynikają z założeń Polityki Leśnej Państwa i obejmują przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw społeczeństwa wobec przyrody. Edukacja leśna służy również właściwemu rozumieniu i postrzeganiu przez społeczeństwo pracy leśników, która niejednokrotnie jest mylnie interpretowana. Podczas zajęć edukacyjnych, czy takich akcji jak „Drzewko za makulaturę”, uczymy, że las, oprócz produkcyjnych, pełni szereg dodatkowych, funkcji, jak np. rekreacyjne czy związane z bioróżnorodnością, ochroną gleb i wód.

Na czym będzie polegał Państwa wkład w tę akcję?

Dostarczymy sadzonki. Przygotowaliśmy ich aż 2 tys. sztuk. Podczas akcji „Drzewko za makulaturę” będziemy mieli ze sobą m.in. sadzonki sosny, świerka, olchy, brzozy, ale też krzewy, np. irgi, głogi, rokitniki, ligustry, aronie, czyli wszystkie te rośliny, które rosną w naszej szkółce.

Ale leśnicy będą z nami również podczas akcji: 22 kwietnia przy Atrium Biała w Białymstoku?

Oczywiście! Nie tylko przekażemy sadzonki, ale doradzimy, jak się z nimi później obchodzić, kiedy i jak je posadzić oraz jak pielęgnować.

„Drzewka za sadzonki” to jednak niejedyna akcja edukacyjna Nadleśnictwa Żednia.

Programy edukacyjne realizowane przez Lasy Państwowe skierowane są głównie do najmłodszych. Dzieci najchętniej, z dużym zaangażowaniem i otwartością biorą udział w zajęciach edukacyjnych. Leśnicy mają przy tym świadomość, iż przyszłość lasów zależy właśnie od najmłodszego pokolenia Polaków. Nadleśnictwo Żednia od lat organizuje spotkania z dziećmi i młodzieżą, starając się zaszczepić w młodych ludziach szacunek do przyrody i poczucie odpowiedzialności za zachowanie jej właściwego stanu. Pracownicy Nadleśnictwa organizują lekcje w lesie, gdzie realizowane tematy są popierane praktycznymi przykładami, a dzieci mogą zaspokoić potrzeby kontaktu z przyrodą. Leśnicy prowadzą także pogadanki w szkołach i przedszkolach. Miejscem naszych spotkań z dziećmi często bywa szkółka leśna w leśnictwie Podozierany.

No właśnie! Szkółka! Co tam się dzieje na co dzień? I jak wyglądają prowadzone tu zajęcia z dziećmi i młodzieżą?

Charakter prac wykonywanych przez leśników, podobnie jak w przypadku rolników czy ogrodników, związany jest ściśle z porami roku. Wiosna jest okresem szczególnie wytężonej pracy w szkółce, ponieważ głównym celem działalności gospodarstwa szkółkarskiego jest produkcja wysokiej jakości sadzonek. Hodowanie młodych drzewek i krzewów odbywa się w oparciu o najnowsze technologie. Szkółka wyposażona jest we własną stację pogodową uruchamiającą automatyczny system nawadniający oraz chłodnię do przechowywania sadzonek. Produkowane są głównie gatunki lasotwórcze, takie jak sosna, świerk, modrzew, grab, dąb szypułkowy, klon, jesion, olsza, brzoza oraz krzewy: aronia, głóg, irga, ligustr, czy rokitnik. Aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy o nim czytać czy oglądać filmy. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji w terenie. Podczas spaceru po szkółce każdy może zapoznać się ze specyfiką pracy nadleśnictwa. Nasza szkółka leśna chętnie odwiedzana jest przez grupy dzieci i młodzieży, gdzie opowiadamy, jak powstają sadzonki i jaką drogę muszą pokonać malutkie nasiona, zanim wyrośnie piękny las.

Proszę opowiedzieć coś więcej o Nadleśnictwie Żednia.

Nadleśnictwo Żednia funkcjonuje od 1944 roku i jest jednym z 31 nadleśnictw należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Nadleśnictwo Żednia jest jednym z największych tego typu jednostek w kraju. Gospodarujemy na ponad 30 tysiącach hektarów. Drzewostany będące pod naszą opieką zaczynają się tuż za Białymstokiem i sięgają aż do wschodniej granicy państwa. Naturalnymi granicami naszej administracji są przepiękne podlaskie rzeki: Supraśl na północy i Narew na południu nadleśnictwa. Teren nadleśnictwa podzielony jest na 22 leśnictwa. Każde leśnictwo posiada leśniczówkę, czyli budynek administracyjny, w którym zainteresowani mogą załatwić sprawy urzędowe z leśnikami czy wykupić drewno. Łącznie w Nadleśnictwie zatrudniamy 81 osób.

Lasy nadleśnictwa obejmują bardzo cenne pod względem przyrodniczym drzewostany Puszczy Knyszyńskiej. Tereny te stale przyciągają swym pięknem i bogactwem miłośników lasu i przyrody. Uroczyska najcenniejsze pod względem przyrodniczym objęte są ochroną rezerwatową. Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Są to – torfowiskowy rezerwat „Gorbacz” , w zasięgu którego położone jest naturalne jezioro o powierzchni ok. 12 ha. Jest to także jedno z siedmiu stanowisk chamedafne północnej w Polsce oraz rezerwat „Las Cieliczański” – który stanowi mozaikę drzewostanów o charakterze naturalnym. Chronimy także ptaki. Na terenie Nadleśnictwa Żednia znajdują się 33 strefy ochrony gatunkowej orlika krzykliwego, bociana czarnego, bielika oraz sóweczki. Realizujemy projekty unijne związane z ochroną przyrody. Nasze działania skupiają się także na bezpiecznym udostępnianiu lasów. Przez teren nadleśnictwa przebiegają liczne szlaki turystyczne. Na ich trasie znajduje się wiele miejsc związanych z wydarzeniami historycznymi. Polecam „Szlak Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej”. Ścieżkę można pokonać w całości w ciągu kilku dni, jak też odwiedzić tylko wybrane, interesujące turystę fragmenty lub punkty, tj. powstańczą mogiłę, czy wieżę widokowa na Górze Św. Anny w Królowym Moście. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajduje się zbiornik Siemianówka. Jest to miejsce pełne udogodnień, infrastruktury turystycznej i ciekawych atrakcji. Chcemy, aby las był miejscem integracji, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Przyszłość lasów zależy od najmłodszego pokolenia. Dlatego potrzebna jest edukacja. Leśnicy to rozumieją - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny