Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjazne przedszkole: rodzicom i dzieciom

agsa
Anna Klejn pracuje na zmiany. Jej mąż też, a dodatkowo jest studentem. Dlatego elastyczne przedszkole to dla nich i ich synka Konrada idealne rozwiązanie.
Anna Klejn pracuje na zmiany. Jej mąż też, a dodatkowo jest studentem. Dlatego elastyczne przedszkole to dla nich i ich synka Konrada idealne rozwiązanie. Agata Sawczenko
To jedyne przedszkole, gdzie dzieci nie trzeba przyprowadzać do określonej godziny. I czynne do późna. I to nie tylko w dni powszednie, ale również w weekendy. W końcu pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku oraz pozostałych białostockich uczelni nie muszą się martwić, jak zapewnić dobrą opiekę swojemu dziecku. Bo w ich przypadku zwykłe przedszkole nie zdaje egzaminu. Przecież nie zawsze zajęcia kończą się do godz. 17.

Komfortowe warunki lokalowe: trzy przestronne i dobrze nasłonecznione sale, wyposażone w nowoczesny sprzęt, kolorowe meble, pomoce dydaktyczne, zabawki i kąciki tematyczne. Dodatkowo przy każdej z sal znajdują się komfortowe pomieszczenia sanitarne, a budynek jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Elastyczne przyzakładowe przedszkole Wyższa Szkoła Ekonomiczna otworzyła już 1 marca. Rekrutację do przedszkola poprzedziło pisanie projektu, zaakceptowanie go przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jako instytucję nadzorującą, adaptacja budynku na potrzeby przedszkola. Rodzice docenili ideę. Przedszkole od razu ruszyło pełną parą: udało się skompletować trzy całe grupy. A jeszcze chętni do przyjęcia czekają w kolejce. Tylko w grupach weekendowych jest jeszcze kilka wolnych miejsc: bo wiadomo, studenci zaoczni zajęć nie mają co tydzień, więc i co weekend nie muszą korzystać z przedszkola.
- Takie przedszkole to wygoda - nie ma wątpliwości Anna Klejn. Mąż pani Anny studiuje informatykę, dlatego ich trzyletni syn Konrad może chodzić do przedszkola przy WSE. Wcześniej Konrad chodził do zwykłego żłobka, państwo Klejn widzą więc różnicę między zwykłą placówką a elastyczną.
- Oboje z mężem pracujemy. I oboje na zmiany. Ja czasami również w weekendy. A wtedy mąż ma zajęcia na uczelni - wymienia pani Anna. Elastyczne przedszkole to dla nich idealne rozwiązanie.
- Gdy mam na popołudnie, nie muszę Konrada zostawiać w przedszkolu już o 8.30, jak to jest gdzie indziej.
Pani Anna przyznaje też, że w przypadku tradycyjnego przedszkola nieraz miałaby problem z odbiorem dziecka.
- Ja pracuję do 18, przedszkole obok naszego domu - do 17. A babcia 400 kilometrów stąd. Musielibyśmy chyba wynająć nianię - mówi.
Z elastycznego przedszkola zadowolony jest również Łukasz Drożniak, tata trzyletniego Filipa.
- Pobyt dziecka można dopasować do swoich godzin pracy. Do tego dochodzi świetna atmosfera i mnóstwo zajęć dodatkowych, nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. I to wszystko za darmo - chwali ideę przedszkola.
Na początku przedszkole było czynne od 7.30 do 19.30. Jednak część rodziców właśnie wpół do ósmej rozpoczynała zajęcia. Poprosili o możliwość wcześniejszego przyprowadzania dzieci.
- I tak zrealizowaliśmy nasze główne założenie: dostosowaliśmy się do potrzeb rodziców i w tygodniu pracujemy od godz. 7. Jesteśmy elastyczni - uśmiecha się Barbara Jaworowska, dyrektor przedszkola
Jednak to, że przedszkole jest otwarte tak długo, nie oznacza, że dzieci mogą tu być od rana do nocy siedem dni w tygodniu.
- Dziesięć godzin dziennie to maksimum.A w weekendy osiem - mówi Barbara Jaworowska . - I rodzice tego przestrzegają - zapewnia.

Elastyczne przedszkole przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku

Ideą Projektu "Elastyczne Przedszkole przy WSE w Białymstoku" jest utworzenie wzorcowego, przyzakładowego przedszkola, które pomoże w stworzeniu dogodnych warunków do godzenia życia zawodowego i rodzinnego przez rodziców i opiekunów małych dzieci. Przyzakładowe przedszkole to pierwsza tego typu placówka opieki nad dzieckiem w regionie podlaskim. Beneficjentami "Elastyczne Przedszkole przy WSE w Białymstoku" są pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku oraz innych białostockich uczelni, wychowujący małe dzieci. Specyfika uczelni wyższej powoduje, że pracownicy, szczególnie nauczyciele akademiccy, często mają nieregularne godziny pracy przez siedem dni w tygodniu, co znacznie ograniczą ich możliwość godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Podobnie jest ze studentami, zwłaszcza pracującymi, mającymi małe dzieci. Praca zawodowa i nauka w tym samym czasie potęguje jeszcze trudności w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym. Realizacja Projektu potrwa do końca maja 2011 r. Jednak Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku zapowiada, że przedszkole będzie funkcjonować po zakończeniu Projektu.

Edukacja i wychowanie

Przedszkole czynne jest przez cały rok kalendarzowy, z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Czas przebywania dziecka dostosowany jest do indywidualnych potrzeb rodziców. Od poniedziałku do piątku zajęcia mają charakter edukacyjno-wychowawczy i odbywają się w trzech, 15-20-osobowych grupach dzieci w wieku od 2,5 do siedmiu lat. W weekendy placówka oferuje usługi opiekuńczo-zabawowe, zorganizowane w czterech grupach 20-25-osobowych, dzieci w wieku 2,5-11 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny