Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy zabytkowych parkach i cmentarzach będą kolorowe tabliczki. Pieniędzy starczy na 12 sztuk.

Tomasz Mikulicz
Do tej pory zabytki są oznakowane w standardowy sposób.
Do tej pory zabytki są oznakowane w standardowy sposób. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Miasto ma pieniądze na kolorowe tabliczki przy zabytkowych cmentarzach i parkach. Już niedługo powinny się pojawić na przykład na Plantach, czy przy wejściu do Cmentarza Farnego. Warunek? Zgoda konserwatora.

Gdzie zostaną umieszczone

Gdzie zostaną umieszczone

- przy cmentarzu farnym,
- prawosławnym przy ul. Wysockiego
- żydowskim przy ul. Wschodniej
- przy parku Konstytucji 3 Maja (do niedawna park Zwierzyniecki)
- w parku Starym
- na Plantach
- na bulwarach Kościałkowskiego niedaleko Pałacu Branickich

Udało się nam wygospodarować trochę pieniędzy na wykonanie tych tabliczek. I całe szczęście - cieszy się Sebastian Wicher z biura kultury i ochrony zabytków w magistracie.

Jeszcze w lipcu nie było to bowiem takie pewne. W rozmowie z “Porannym" Wicher mówił, że magistrat ma inne wydatki (na przykład na dotacje na zabytki), stąd też przewidywał, że pieniądze mogą się znaleźć najwcześniej w przyszłym roku.

- A tu okazuje się, że mamy je już teraz, pod koniec tego roku - dodaje.

Tabliczek będzie 12

Chodzi o kwotę ponad 20 tysięcy złotych za które zostanie wykonanych 12 sztuk tabliczek. Wyłoniono już nawet firmę która się tego podejmie.

- Każda tabliczka będzie się składała z opisu historii danego obiektu, mapki i - jeżeli się takowe znajdzie - dawnego zdjęcia. Jeżeli chodzi o stylistykę to będzie ona podobna do tej którą możemy podziwiać na tabliczkach stojących obecnie przy pałacu Branickich. Słowem, będą to estetyczne, kolorowe rzeczy - wyjaśnia Sebastian Wicher.

A wszystko zaczęło się jeszcze w zeszłym roku od akcji wieszania biało-niebieskich oznakowań z napisem “Zabytek chroniony prawem" na budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Oznaczenia takie zawisły więc na kamienicach, drewnianych domach i kościołach.

Zaczęło się od ciekawego pomysłu

W pewnym momencie wśród urzędników pojawiło się jednak pytanie: co zrobić z takimi zabytkami (lub ich zespołami), na których oznakowań umieścić się po prostu nie da? Bo jak na przykład oznakujemy cmentarz lub park?

Wyjściem z sytuacji okazał się pomysł, by przy tego typu obiektach stawiać tabliczki. Poza oznakowaniem z napisem “Zabytek chroniony prawem", miałyby się na nich pojawić też krótkie informacje o poszczególnych zabytkach.

- Wydało się to nam strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu przechodnie mogliby się dowiedzieć o bogatej historii zabytkowych miejsc, które mijają na co dzień - wspomina Wicher.

I tak oto tabliczki zostaną ustawione przy Cmentarzu Farnym, prawosławnym na Wysockiego, i żydowskim na Wschodniej. Jeżeli chodzi o parki, to urzędnicy wytypowali: Park Konstytucji 3 Maja (do niedawna Park Zwierzyniecki), Park Stary, Plantach oraz bulwary Kościałkowskiego niedaleko Pałacu Branickich.

Zgodzić się musi konserwator

Teraz kwestia tego jak szybko tabliczki będą mogły tam stanąć będzie zależała od konserwatora zabytków. Poza tym, to on będzie musiał ostatecznie zatwierdzić to jak będą one wyglądały oraz co będzie zawierała treść dołączonych do nich opisów.

- Myślę, że już w przyszłym tygodniu prześlemy konserwatorowi swoje propozycje - zapewnia Wicher.

Dodaje, że zamysłem magistratu jest to, żeby w przyszłości tabliczki takie znalazły się przy każdym białostockim zabytku.

- I to nie tylko w centrum, ale też na terenie całego miasta - kwituje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny