Spis treści
Jeśli w ostatnich latach mówiono o budowie aktywnego przejścia dla pieszych, to głównie przy ul. Mickiewicza, od strony Wydziału Prawa UwB w kierunku Alei Zakochanych. Lokalizację tę wielokrotnie proponował, nie tylko w interpelacjach do prezydenta, radny Henryk Dębowski. Urzędnicy nie podzielali jednak jego punktu widzenia. Tym bardziej, że na przejściu przy skrzyżowaniu ul. Elektrycznej i Mickiewicza pojawi się sygnalizacja świetlna.
Przejście aktywne przy ul. Filipowicza
Nie oznacza to, że w Białymstoku nie będzie wkrótce podobnej inwestycji. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił zamówienie (powyżej 25 000 zł netto do kwoty mniejszej niż kwota 130 000 złotych netto) na dostawę, wymianę i montaż aktywnego przejścia dla pieszych na ul. F. Filipowicza.
Zakres zamówienia obejmował:
- Demontaż istniejących 2 szt. znaków aktywnych wraz ze słupkami.
- Zdemontowane elementy należy przekazać do recyklingu, a elementy nie nadające się do powtórnego przetworzenia zutylizować.
- Dostawę i montaż aktywnych punktowych elementów najezdniowych typu LED, w osłonie żeliwnej, w ilości 8 szt. Elementy należy zainstalować po 4 szt. wzdłuż przejazdu rowerowego i przejścia, po obu jego stronach, na prawej części jezdni. Element ma emitować pulsujące światło ostrzegawcze, zapalające się po wykryciu pieszego lub rowerzysty. Elementy muszą być odporne na warunki zimowe oraz pługoodporne, Zasilanie punktów powinno odbywać się ze sterownika.
- Dostawę i montaż znaków D-6b na żółtym odblaskowym, fluorescencyjnym tle w ilości 2 szt. wraz ze słupkami ocynkowanymi, o długości umożliwiającej umieszczenie znaków na wysokości wymaganej przepisami.
- Dostawę i montaż lamp ostrzegawczych nad dwoma znakami D-6b.
- Dostawę i montaż oraz kalibrację czujników ruchu do aktywacji systemu w obrębie przejścia i przejazdu, czujniki radarowe lub termiczne do zastosowania na zewnątrz.
- Zasilenie montowanych znaków z najbliższych słupów oświetleniowych, położenie okablowania oraz podłączenie kabli do lamp oraz szafy sterowniczej.
Osiem firm walczy o kontrakt
Swoje oferty złożyło ośmiu potencjalnych wykonawców z całej Polski. Tylko jedna z nich przekracza pulę zarezerwowaną na inwestycję przez miasto.
88 tysięcy złotych - poinformowała Marzenna Dubowska, dyrektor ZDM w Białymstoku.
Najtańsze oferta wynosi 21 tys. Najdroższa nieznacznie przekroczyła 100 tys.
Teraz urzędnicy analizują dokumenty pod względem formalno-prawnym. Jedynym kryterium jest cena. Przejście ma być gotowe w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy.
Czytaj: Nie ukrywam, że jestem osobą, która lubi wyrażać swoje zdanie
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?