Przy plebanii zabytkowego kościoła św. Rocha w Białymstoku będzie mogła powstać zewnętrzna winda (zdjęcia)

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Przy budynku plebanii kościoła św. Rocha w Białymstoku, będzie mogła powstać zewnętrzna winda. Zabiegał o to proboszcz parafii ks. Tadeusz Żdanuk. Projekty były zmieniane, ale ostatecznie pozytywną decyzję wydawała podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Według planów winda ma być dobudowana do jednej ze ścian plebanii kościoła św. Rocha (od strony wewnętrznego parkingu). Projekt w tej sprawie trafił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Przewiduje dobudowę zewnętrznej windy osobowej obsługującej wszystkie kondygnacje naziemne.

Jak poinformowała prof. Małgorzata Dajnowicz, przy kościele św. Rocha znajduje się winda, która umożliwia parafianom, osobom niepełnosprawnym oraz tym, które potrzebują w tym zakresie wsparcia, wjazd na wzgórze kościoła, czy dotarcie na Mszę św.

- Natomiast proboszcz parafii św. Rocha, ks. Tadeusz Żdanuk w grudniu 2000 r. wystąpił do nas z projektem windy, która umożliwiałaby, korzystanie z obiektów plebanii, czyli jest to zupełnie inna lokalizacja - podkreśla prof. Dajnowicz.

W obiekcie plebanii mieszkają księża, ale mieszczą się też różne instytucje społeczne np. szkoła, stowarzyszenia. Zaprojektowana winda, ma głównie wychodzić naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych.

- Jest to pierwszy przypadek kiedy wnioskodawca występuje o lokalizację tak nowoczesnej instalacji, przy tak wartościowym obiekcie, czyli przy Pomniku Historii. W związku z tym, radziliśmy się specjalistów w tym zakresie. Była powoływana rada konserwatorska, która pierwszy projekt zaopiniowała negatywnie. Tych projektów było składanych kilka i ostatnia koncepcja, czyli z roku 2022 była również opiniowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, o co zabiegałam. Przypomnę, że NID jest instytucją, która również opiniowała włączenie kościoła św. Rocha do najbardziej prestiżowego grona, czyli Pomników Historii. To opinia jest pozytywna i dopuszcza możliwość adaptacji windy przy tym obiekcie - mówi prof. Dajnowicz.

Wojewódzki konserwator zabytków podkreśla, że nowa koncepcja windy, będzie odróżniała się od samej pierwotnej bryły i co ważne, projekt zakłada też jak najmniejszą ingerencję w jej tkankę pierwotną. Trzeci ważny postulat - na wypadek zmian w przyszłości, musi być możliwy demontaż windy, bez szkody dla zabytku.

- Biorąc pod uwagę opinię rady konserwatorskiej doszłam do wniosku, że dopuszczalna mogłaby być lekka konstrukcja, szklana, która byłaby innym elementem w porównaniu do bryły kościoła – ocenia prof. Dajnowicz. I dodaje: - Podczas analizy dokumentacji dokonałam wartościowania tego obiektu. Plebania jest częścią Pomnika Historii, ale jednak obiektem o mniejszej wartości historycznej i zabytkowej w porównaniu do kościoła, dlatego, że uległa już znacznemu przekształceniu. Już w 2016 roku były wydawane zalecenia konserwatorskie dopuszczające zarówno windę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. W 2017 roku również mój poprzednik wydał pozwolenie na przebudowę tej części, przygotowującą do adaptacji windy.

Zakres planowanych działań miałby objąć także prace adaptacyjne na poszczególnych kondygnacjach w obu skrzydłach budynku, a także przebudowę niektórych pomieszczeń w celu dostosowania ich do nowych wymogów użytkowych.

Następne etapy realizacji projektu, to występowanie o kolejne pozwolenia do innych instytucji, po których uzyskaniu możliwe będzie podjęcie działań inwestycyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie