Spis treści
Budowa domu coraz bardziej cyfrowa. Co zmieni się 30 czerwca 2023 r. w prawie budowlanym?
Budowa domu coraz rzadziej oznacza konieczność przyjścia do urzędu z „papierami”. Postępująca od kilku lat cyfryzacja sprawia, że inwestor może coraz więcej spraw załatwić przez Internet. Bez wychodzenia z domu można już dziś składać dokumenty związane z procesem budowlanym takie jak m.in.:
- wniosek o pozwolenie na budowę,
- zawiadomienie o zakończeniu budowy,
- zgłoszenie robót budowlanych,
- wniosek o pozwolenie na rozbiórkę.
Jak przypomina Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, już od 26 stycznia inwestorzy będą mogli korzystać z Elektronicznego Dziennika Budowy.
Z kolei kilka miesięcy później nastąpi kolejny etap cyfryzacji: od połowy 2023 r. będzie obowiązywał już tylko cyfrowy obieg wszystkich dokumentów związanych z budownictwem w administracji publicznej.
– Rocznie w skali kraju zaoszczędzimy minimum 6 mln zł na same listy wymagane do podstawowej obsługi wniosków z projektem i 24 mln zł na magazynowanie projektów budowlanych. W organach czas rozpatrywania każdego wniosku o pozwolenia na budowę i zgłoszenia robót budowlanych zostanie skrócony o 2 godziny. Automatyzacja raportowania pozwoli także zaoszczędzić czas 8 godzin na każdy raport, a co roku urzędnik w jednym organie musi przygotowywać 16 raportów – wyjaśnia Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz
Nowe możliwości dzięki Systemowi Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie
Jak wyjaśnia GUNB, w połowie 2023 r. wdrożony zostanie w urzędach System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Pozwoli on urzędnikom na cyfrowy dostęp do rozmaitych rejestrów, ewidencji i danych przestrzennych (w tym także bazy e-Budownictwo), potrzebnych przy wydawaniu decyzji w procesie budowlanym. Dodatkowo system będzie automatycznie generował różne wymagane od urzędników raporty. Ponieważ system SOPAB będzie ogólnopolski, łatwiejsze stanie się dzielenie dokumentami przez urzędy położone w różnych miastach. Przy okazji wiele urzędów otrzyma też nowy sprzęt komputerowy.
– Potrzeby urzędów związane z cyfryzacją były też przez nas analizowane i oceniane podczas spotkań, szkoleń i konferencji. Dużo jeździmy po kraju i wsłuchujemy się w ich głos – mówi Cabańska. – SOPAB jest nie tylko systemem informatycznym usprawniającym obsługę elektronicznych wniosków, ale całym projektem, w ramach którego przewidziane jest dostarczenie urzędom sprzętu o wartości 14,5 mln złotych.
Jak przypomina GUNB, cyfryzacja w urzędach to dziś europejski standard, przynoszący korzyści nie tylko urzędnikom i petentom, ale także innym uczestnikom procesu budowlanego – architektom, projektantom itp.
– W UE całkowicie cyfrowy obieg dokumentów wniosków o pozwolenie na budowę wprowadziła Chorwacja, Litwa, Estonia, Finlandia, Dania i Norwegia. Hybrydowy – papierowy i elektroniczny – obieg dokumentacji wprowadziły wszystkie kraje poza Rumunią, natomiast tylko w Polsce, Szkocji, Rumunii i Irlandii stosuje się jeszcze pocztę tradycyjną w komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu – podaje GUNB.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?