Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzeń w domu, wykreowana światłem

OP
Dobór oświetlenia w przedpokoju jest zgodny z zasadami oświetlenia innych części mieszkania.
Dobór oświetlenia w przedpokoju jest zgodny z zasadami oświetlenia innych części mieszkania. www.countryinns.com
Oświetlenie to kluczowy element budujący każde wnętrze.

Dobór oświetlenia w przedpokoju jest zgodny z zasadami oświetlenia innych części mieszkania.
- W przedpokoju, jako pomieszczeniu przejściowym, warto zadbać o barwę światła zbliżoną do światła dziennego - tłumaczy projektantka wnętrz. - Jeżeli przedpokój stanowi zamkniętą przestrzeń bez okna, należy zastosować równomierne, mocne oświetlenie rozłożone proporcjonalnie na suficie.
Często stosowane jest także oświetlenie pośrednie, ukryte w postaci belek świetlówkowych, z których światło sączy się ze szczeliny w suficie podwieszanym. Standardowy, wąski przedpokój możemy optycznie poszerzyć kierując oświetlenie bezpośrednio na ściany.
Ergonomiczne i wygodne oświetlenie przedpokoju to również lampa przy lustrze lub toaletce jak i oświetlenie wnętrza szafy, które włączane jest automatycznie wraz z otwarciem drzwi.

W zgodzie z nowymi trendami
Jedno jest pewne - wnętrze przestronne, z jasnym i czytelnym układem, zawsze wygląda dobrze.
- Obecnie odchodzimy od małych, ciasnych, precyzyjnie wydzielonych korytarzy i przedsionków - mówi Agnieszka Jabłońska. - Otwieramy je, powiększając tym samym przestrzeń wnętrza. Otoczenie wejścia pozostaje otwarte na resztę mieszkania lub jest zaakcentowane jedynie półprzezroczystą, przepuszczającą światło przegrodą, przeszkleniem z wypiaskowanym wzorem lub parawanem. Układ podłogi z przedpokoju przechodzi do holu-salonu tworząc w całym mieszkaniu kompozycyjną całość.
W przedpokojach bardzo dobrze prezentuje się drewno w postaci okładziny ściennej. Zastosowane w prostej formie, fornirowane płyty z horyzontalnymi podziałami - boniowaniami, czyli wąskimi szczelinami wypełnionymi drewnem, stalą lub aluminium.

Wykorzystaj każdą wnękę
Planując zakup elementów dekoracyjnych, warto pamiętać, że sposób ich umiejscowienia ma wpływ na wizualny odbiór pomieszczenia.
- Dekoracje zawieszone wysoko zawsze optycznie podwyższą pomieszczenie, a te zawieszone nisko je obniżą - wyjaśnia Agnieszka Jabłońska. - Jeszcze lepszy rezultat wyciągania wzwyż przyniesie zainstalowanie wąskich i wysokich, aż do sufitu półek. Powinny się one pojawić we wszystkich przerwach pomiędzy wejściami do kolejnych pomieszczeń.
Przy odległościach uniemożliwiających wykorzystanie gotowych regalików sklepowych, warto pomyśleć o wspornikach mocowanych do szyn przykręcanych do ściany.
- Układa się na nich odpowiednio przycięte deski lub sklejkę, którą można pomalować farbą na korespondujący z wnętrzem kolor, na przykład taki sam jak krzesełko - podpowiada projektantka wnętrz. - Takie półki łatwo wykonać we własnym zakresie.
Jeżeli nasz przedpokój obfituje w liczne wnęki i załomy można wykorzystać je, jako rezerwowe miejsce na buty albo jakieś zapasowe rzeczy. Bardzo praktyczne jest też przechowywanie w przedpokoju wszelkich urządzeń do sprzątania, także drabinki, narzędzi itp. Doskonale nadają się do takich celów właśnie nietypowe wnęki, które można zabudować w rodzaj szafek lub tylko przesłonić kolorową żaluzją albo roletą. Z braku wnęk można w taki sam sposób odciąć narożnik i praktycznie go zagospodarować.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny