Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesilenie wiosenne czy zespół przewlekłego zmęczenia? O czym świadczy brak energii?

Opr. Ewa Wyrwas
Przesilenie wiosenne czy zespół przewlekłego zmęczenia? O czym świadczy brak energii?
Przesilenie wiosenne czy zespół przewlekłego zmęczenia? O czym świadczy brak energii? pixabay.com
Brak energii, zmęczenie, kłopoty z zaśnięciem, problemy z koncentracją, kolejne infekcje - większość z nas doświadczyła tego w swoim życiu, zwłaszcza o tej porze roku. Czy to reakcja na przesilenie wiosenne, czy może coś poważniejszego, jak np. zespół przewlekłego zmęczenia? Jak to rozpoznać?

Przesilenie wiosenne sprawia, że nie mamy na nic siły. Odczuwamy zmęczenie, brak chęci do życia, mamy problemy z koncentracją, ciągle chce nam się spać. Boli nas głowa, w kościach łamie. Przesilenie wiosenne ma nawet medyczną nazwę - syndrom zmęczenia wiosennego. Objawy utrzymują się od trzech do czterech tygodni.

Skąd się bierze przesilenie wiosenne? W zimie spędzamy więcej czasu w domu, brakuje nam słońca, a dieta jest uboższa w witaminy i minerały. Gdy nadchodzi wiosna, nasz organizm ma kłopoty i trudno mu się przestawić. Zmienna pogoda i skoki ciśnienia nie ułatwiają sytuacji.

Aby wyregulować zegar biologiczny, trzeba wychodzić na długie spacery na świeżym powietrzu, bo po zimie nasz organizm jest niedotleniony. Ważną rolę odgrywa tu też dieta. Należy zwracać uwagę zwłaszcza na to, żeby dostarczać sobie witaminy C i D.

Teoretycznie te proste czynności powinny poprawić nasze samopoczucie i sprawność. Powinniśmy jednak obserwować swój organizm. Jeśli przechodzimy przesilenie gorzej niż np. rok temu, a objawy wciąż się utrzymują, może być to objaw poważnej choroby.

Z kolei zespół przewlekłego zmęczenia (ang. CFS) to choroba, która objawia się poprzez problemy z pamięcią oraz koncentracją, częste bóle głowy i mięśni (wycieńczenie mimo braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej). Często pojawia się większe zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać. Diagnozę można jednak postawić dopiero wtedy, gdy objawy utrzymują się przez ponad pół roku. Jej przyczyny nie są znane.

Natężenie i rodzaj objawów może się zmieniać z dnia na dzień. W czasie, gdy jest niewielkie, chory jest w stanie funkcjonować niemalże prawidłowo, natomiast podczas „gorszego dnia” może być niezdolny do wstania z łóżka.

W okresie zaostrzenia choroby trzeba przede wszystkim pamiętać o codziennym wypoczynku, np. zaplanować sobie krótka drzemkę o określonej porze dnia. Ważne są ćwiczenia, wyrwanie się z bezruchu. Natomiast odżywianie powinno wzmacniać układ odpornościowy i przysparzać energii.

Zespół przewlekłego zmęczenia występuje na całym świecie, u osób w każdym wieku, niezależnie od rasy i płci. Jeśli podejrzewamy go u siebie, powinniśmy zwrócić się do specjalisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny