Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzki to życie na walizkach. A to głównie z powodu braku własnego mieszkania

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Coraz więcej osób w ostatnich latach przy zmianie lokum korzysta z pomocy firm zajmujących się przeprowadzkami
Coraz więcej osób w ostatnich latach przy zmianie lokum korzysta z pomocy firm zajmujących się przeprowadzkami M-TRANS Przeprowadzki
Często sytuacja rodzinna, zakup lub wynajem mieszkania o większym metrażu, poszukiwanie atrakcyjniejszej lokalizacji wpływają na podjęcie decyzji o przeprowadzce. Niektórzy w swoim życiu robią to wielokrotnie i jak mówią, są już zmęczeni brakiem stabilności mieszkaniowej. Marzą o własnym „M”, z którego nie będą się wyprowadzać.

Wiele osób nie stać na zakup mieszkania i wynajmują lokum. W okresie wiosennym z powodu koronawirusa najem zamarł. Obecnie w ofertach białostockich biur nieruchomości jest sporo mieszkań do wynajmu.

- Ludzie nie lubią przeprowadzek i podpisują umowy długoterminowe - mówi Joanna Tarnogórska, właścicielka ALTER Nieruchomości - Agencja Nieruchomości w Białymstoku. - Bywa, że rodziny chcące powiększyć metraż zajmowanego mieszkania szukają nowego lokum i wynajmują większe.

Jak wynika z badań platformy Homebook.pl lokum zmieniamy często, a docelowym miejscem zamieszkania jest własna nieruchomość (świadczy o tym wzrost liczby umów kredytowych, które podpisały już prawie dwa miliony Polaków). Jedną z głównych grup nabywających nieruchomości w Polsce są rodziny z dziećmi.
Platforma Homebook.pl w swoim najnowszym raporcie przedstawiła wyniki badań – „Jak się przeprowadzamy”.

Częste przeprowadzki

Ankietowani zapytani o swoje aktualne miejsce zamieszkania najczęściej wskazywali na własne mieszkanie (48 proc. ankietowanych), blisko 1/3 z nich madom, a 17 proc. respondentów wynajmuje lokum.

Jak pokazują wyniki badania Homebook.pl, do zmiany adresu w grupie ankietowanych osób dochodzi bardzo często. Najwięcej – 22 proc. respondentów ostatni raz przeprowadziło się ponad 2 lata temu, 18 proc. z nich – podczas ostatniego roku, 16 proc. - w czasie ostatnich dwóch lat. Jednocześnie 15 proc. ankietowanych deklaruje zamiar przeprowadzki w najbliższych miesiącach.

Stan deweloperski ma wzięcie

Wśród osób zmieniających adres największą popularnością cieszą się nowe nieruchomości w stanie deweloperskim (tę opcje wskazało blisko 1/3 badanych). W drugiej kolejności najchętniej wybierane są lokale z rynku wtórnego, w stanie do remontu (22 proc. ankietowanych). Trzecią pozycję na podium przypada nieruchomościom wynajmowanym, bez wyposażenia (11proc.), nieco mniej osób (9 proc.) decyduje się na wynajem urządzonego już lokum. Dokładnie ta sama liczba osób zadeklarowała budowę domu, pozostała część ankietowanych (6 proc.) wskazała opcję „inne”.

W poszukiwaniu większego mieszkania

Użytkownicy platformy Homebook.pl, zapytani o główne motywacje do zmiany miejsca zamieszkania, najczęściej wskazywali chęć znalezienia lokum o większej powierzchni (takiej odpowiedzi udzieliło 27 proc. badanych). Dokładnie taki sam odsetek respondentów uzasadnił przeprowadzkę sytuacją rodzinną – wśród osób deklarujących ten czynnik, najczęściej pojawiająca się motywacją były narodziny dziecka.

W dalszej kolejności ankietowani wymieniali chęć przeniesienia się do mieszkania lub domu o atrakcyjniejszy wystroju (18 proc.) oraz przeniesienie się do nowej lokalizacji (16 proc.). Nieco mniej – 13 proc. respondentów – zdecydowało się na przeprowadzkę w związku z chęcią zmiany rodzaju lokum (np. rezygnując z mieszkania w tzw. starym budownictwie). Na ostatnim miejscu wśród czynników skłaniających do zmiany znalazła się sytuacja zawodowa i związane z nią rozpoczęcie pracy w nowej okolicy lub innym mieście - takiej odpowiedzi udzieliło 6 proc. ankietowanych.

Liczy się lokalizacja i cena

Poszukując nowego miejsca zamieszkania, kluczowe znaczenie ma lokalizacja – bliskość centrum lub przeciwnie – ucieczka od miejskiego zgiełku, pozostaje najważniejszym czynnikiem decydującym o finalnym wyborze (wskazało go aż 60 proc. respondentów). Na drugiej pozycji wśród odpowiedzi uczestników badania znalazła się cena wynajmu lub zakupu (43 proc.), a nieco mniejsza liczba osób jako najważniejszy czynnik wskazała metraż (39 proc.). W dalszej kolejności o wyborze nowego lokum decydowały wystrój lub układ przestrzenny nieruchomości (1/4 ankietowanych) oraz stan wykończenia (7 proc. badanych).
Podczas aranżowania nowego mieszkania lub domu użytkownicy Homebook.pl najczęściej decydowali się na zakup nowego wyposażenia (53 proc.), a ponad połowa osób wykorzystywała sprzęty i akcesoria pochodzące ze starego lokum, inwestując jedynie częściowo w nowe produkty. Tylko 4 proc. ankietowanych w żaden sposób nie modyfikowała wystroju, zachowując wyposażenie i meble pozostawione przez poprzedniego właściciela – w przypadku lokalu z rynku wtórnego. Najmniej liczna grupa ankietowanych zachowała całe wyposażenie z poprzedniego mieszkania lub domu (3 proc.).

Gdzie szukamy informacji o lokalach?

Osoby zainteresowane kupnem lub wynajmem nowego lokum najczęściej poszukują nieruchomości w sieci – 41 proc. z nich odwiedza w tym celu portale z ogłoszeniami, 21 proc. potencjalnych lokatorów zapoznaje się z informacjami o nowych realizacjach na stronach deweloperów. Dokładnie taki sam procent ankietowanych informacji poszukuje wśród swoich znajomych. Na dalszych pozycjach tej listy znalazły się biura nieruchomości (odwiedza je 16 proc. badanych) oraz media społecznościowe (9 proc.). Tylko 5 proc. ankietowanych sięga po tradycyjne media, przeglądając rubryki ogłoszeń w lokalnej prasie. Ze wszystkich wymienionych źródeł korzysta 13 proc. ankietowanych.

Fachowcy pomogą

Myśl o przeprowadzce może być naprawdę przygnębiająca. Przeprowadzka kojarzy się przede wszystkim z górą kartonów i niekończącą się listą rzeczy do zrobienia. Dlatego warto do niej się przygotować.

Coraz więcej osób w ostatnich latach przy zmianie lokum korzysta z pomocy firm zajmujących się przeprowadzkami. Ich kompleksowe usługi w tym zakresie sprawiają, że zmiana miejsca zamieszkania nie będzie dla nas męcząca. Na przykład firma M-TRANS Przeprowadzi dysponuje odpowiednim sprzętem oraz materiałami zabezpieczającymi mienie przed obiciem, porysowaniem, zniszczeniem. W jej ofercie znajduje się również demontaż i późniejszy montaż mebli, żyrandoli, lamp, pakowanie rzeczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny