Przeliczanie emerytur. Nowe tablice GUS o dalszym trwaniu życia nie dla wszystkich emerytów!

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Emeryci składają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Niestety, większość nie ma żadnych podstaw i po ich rozpatrzeniu zostaną wydane decyzje odmowne przeliczenia emerytury.

- Przeliczenie wysokości emerytury może nastąpić w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZUS. Jeżeli średnie trwanie życia z tablic jest krótsze to e...

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia obowiązują od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku, ale można je stosować tylko do części świadczeń!

Chodzi o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób, które spełnią warunki do ich uzyskania. Podstawowym kryterium jest osiągnięcie wieku emerytalnego między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku. Mogą to być również osoby, które warunki do nowej emerytury zasad spełniły wcześniej, ale dopiero teraz (od 1.04.2021 r. do 31.03.2022 r.) wystąpią o ustalenie tej emerytury.

Kolejna grupa, to osoby z już ustalonym prawem do tzw. nowej emerytury (które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po dniu, od którego przyznano im świadczenie i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek), które zostały zapisanych na ich koncie po dniu ustalenia prawa do emerytury.

- Gdy taka osoba złoży wniosek o doliczenie składek między 1 kwietnia tego roku a 31 marca 2022 roku, wówczas przy obliczeniu kwoty dotyczącej tylko tej części zwiększenia, zastosujemy średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony jedynie raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia – wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Czytaj również: Emerytury będą wyższe, bowiem – jak podał GUS - nasze życie trwa średnio krócej

Aktualne tablice trwania życia ZUS zastosuje także wobec osoby, której wprawdzie ustalił wcześniej prawo do nowej emerytury, ale jej wypłata zostało zawieszone z powodu dalszego zatrudnienia u pracodawcy, u którego pracowała przed dniem nabycia prawa do świadczenia i która od 1.04.2021 r. do 31.03.2022 r. zakończy te pracę.

Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, bowiem można to zrobić dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o wypłatę świadczenia. Jeżeli więc wniosek o wypłatę emerytury (w związku z końcem pracy) zostanie złożony w czasie obowiązywania aktualnych tablic trwania życie – emerytura zostanie wyliczona na pdst. tablic, jakie obowiązują przy składaniu wniosku. Ale po porównaniu z tablicami ważnymi w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego. Wybiera się wtedy wariant najkorzystniejszy dla seniora.

Do ZUS wpływają jednak wnioski o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu,
  • niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia, bowiem w ich przypadku nowych tablic średniego dalszego trwania życia się nie stosuje.

- Zgodnie z tablicami GUS nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na podwyżkę świadczenia – podkreśla Katarzyna Krupicka.

Więcej o możliwościach podwyższenia emerytury: TUTAJ

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie