Przegląd wydarzeń 2011 roku w podlaskiej gospodarce (II kwartał)

Kurier Poranny
Siedemnaście milionów złotych będzie kosztowało Centrum Naukowo-Badawcze, które buduje białostocka firma AC
Siedemnaście milionów złotych będzie kosztowało Centrum Naukowo-Badawcze, które buduje białostocka firma AC
Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń w podlaskiej gospodarce w 2011 roku (część II).

KWIECIEŃ

1.**Wartość SM Mlekovita w rankingu „Rzeczpospolitej” została wyceniona na ponad miliard złotych, co dało jej 11. miejsce w rankingu najcenniejszych polskich marek**. Dalej są: Łaciate – 278 mln zł (50. miejsce), Piątnica – 234.4 mln zł (59. miejsce) i Milko – 26 mln zł (247. miejsce). Najsilniejsze marki to: Łaciate – (31. miejsce), Piątnica (65. miejsce) i Mlekovita (66. miejsce).

2. Kurier Poranny nagrodził firmy – laureatów Innowacji 2010 – za nowoczesne produkty i usługi. W kategorii usługi były to firmy AMDG Jarosław M. Dobrzyński, Multi Ice, APS Białystok; w kategorii produkcja – Przedsiębiorstwo Wdrożeniowo-Produkcyjno-Handlowe Lech Lachowski, Farmer Sokółka, Plum i AC SA. Spółka Plum, producent zaawansowanej elektroniki przemysłowej, dostała laur Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego „Za najciekawszy innowacyjny projekt współfinansowany z funduszy unijnych i zakończony w 2010 roku”. A firma ChM, producent narzędzi i implantów medycznych, została wyróżniona nagrodą specjalną kapituły Innowacji 2010 „Za niezwykłą jakość swoich produktów oraz zaawansowanie technologiczne na iście kosmicznym poziomie”.

3. Akcjonariusze zrobią wszystko, żeby firma PMB stanęła na nogi – zapewniał Anatol Timoszuk, który został prezesem PMB na początku marca, po kilku latach kierowania nią przez Leszka Czemiela. Akcjonariusze firmy poprosili go o zbadanie kondycji firmy i znalezienie sposobu na jej restrukturyzację. Prezes zgłosił wniosek o upadłość firmy, ale wkrótce akcjonariusze (i nowy prezes) zgodnie z zapowiedzią podjęli decyzję o podwyższeniu kapitału spółki.

4. Ruszył nabór partnerów do Parku Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach. Park oferuje nowoczesne pomieszczenia biurowe oraz wsparcie naukowo-technologiczne w ramach powstającego Inkubatora Technologicznego. Na specjalne warunki mogą liczyć głównie firmy z branży IT,

5. Porozumienie na rzecz utworzenia Klastra Turystyki Wiejskiej „Dziedzictwo kultur i smaków” podpisane. Klaster tworzą przedsiębiorcy z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

MAJ

1. Białostocki Benmar otworzył kolejny market. W Piszu. Dziś Benmar to ponad 130 zatrudnionych osób, niezależne działy eksportu i hurtu oraz pięć otwartych marketów w ciągu zaledwie trzech lat. Na początku, od 1993 roku, firma zajmowała się wyłącznie dystrybucją farb. Siedem lat później rozszerzono ofertę o chemię i materiały budowlane. Ale dopiero otwarcie marketów sprawiło, że logo Benmaru zaczęło być rozpoznawane przez szerokie grono odbiorców.

Otwarcie kolejnych marketów zwiększa rozpoznawalność białostockiego Benmaru w branży budowlanej. A „do ataku” szykuje się Leroy Merlin, Practiker i Castorama. 

2. W Pałacu Lubomirskich w Warszawie, w siedzibie Business Centre Club, podsumowano II edycję ogólnopolskiego konkursu z 2010 roku Firma Dobrze Widziana. Tytuł i statuetkę otrzymała m.in. firma Astwa z Białegostoku.

3. Na liście „Polityki” 500 największych przedsiębiorstw w 2010 roku znalazło się 11 z województwa podlaskiego. Dwa z nich trafiły do pierwszej setki. Najlepszym wynikiem pod względem przychodów ze sprzedaży szczyciła się SM Mlekpol z Grajewa. Tuż za nią znalazła się Grupa Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego.

4. Nie dostaliśmy wypłaty. Zarząd zapewnia w mediach, że wszystko jest w porządku, a to nieprawda – alarmowali pracownicy PMB. 11 maja zastrajkowali i powiedzieli, że dopóki nie otrzymają wynagrodzenia, praca nie ruszy. Sytuacja została rozładowana. A zarząd firmy podjął też ostateczną decyzję, że nie będzie ponownie składał do sądu wniosku o upadłość.

5. Kilkanaście kilometrów na południe od Białegostoku, niedaleko krajowej „19”, w pobliżu miejscowości Kowalowce – to nowa koncepcja na lokalizację regionalnego lotniska w województwie. Saniki są położone zaledwie w odległości 700-900 metrów od obszarów Natura 2000. Nowa lokalizacja ma znajdować się w szczerym polu, gdzie do obszarów chronionych jest 17-21 kilometrów.

6. Białostocka firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA została laureatką tytułu „Polska Jakość 2011”.A w konkursie Ambasador Polskiej Gospodarki, organizowanym przez BCC i MSZ tytuły otrzymał bielski Unibep w kategorii eksporter oraz suwalski Malow w kategorii partner firm zagranicznych.

CZERWIEC

1. Transition Technologies – pierwsza firma, która zadeklarowała chęć ulokowania się w białostockim Parku Naukowo-Technologicznym – otworzyła w Białymstoku Centrum Kompetencyjne Technologii Mobilnych. Trzy lata wcześniej Konrad Świrski, prezes warszawskiej spółki TT z branży high-tech obiecywał, że w 2011 roku firma zatrudniać będzie w Białymstoku blisko 50 programistów. I słowa dotrzymał: w stolicy Podlasia pracuje w TT 59 osób.

2. Hyundai z instalacją gazową z białostockiej AC SA!Spółka dostała kontrakt na dostawę układów elektronicznych do wtrysku gazu oraz wiązek elektrycznych do samochodów marki Hyundai dla klientów z Azji Południowo-Wschodniej. Produkty te zostały stworzone specjalnie na potrzeby marki Hyundai. Zostały tak zaprojektowane, aby były proste w montażu i umożliwiały rozbudowę systemu.

3. Kolejny przetarg na sprzedaż upadłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach przyniósł dobre wieści: syndykowi udało się sprzedać dwie nieruchomości za prawie 1,2 mln zł.

Pierwszy białostocki punkt największej na świecie sieci kanapkowej Subway, został otwarty w Galerii Alfa 

4. Inwestorzy związani z Mispolem i PMB wykonali kilka śmiałych ruchów, w wyniku których pakiet większościowy akcji producenta pasztetów przejął litewski fundusz UAB NDX Energija.

5. Jeszcze jedenaście lat temu statystyczny Polak zjadał w ciągu roku 80 kg pieczywa. W tym roku jego spożycie będzie o jedną trzecią mniejsze. – Widać, że u nas także piekarni ubywa – mówi Grzegorz Mironowicz, właściciel „Okruszka” z Białegostoku. – Z rynku wypadają głównie małe firmy.

6. Spośród ponad 90 tys. firm zarejestrowanych na Podlasiu, około 80 tys. to mikro i małe przedsiębiorstwa. Do tej pory nie miały one swojej organizacji.

„Kurier Poranny” wraz z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania na Kongresie „Nam się udało” zaproponowali jego uczestnikom utworzenie Small Business Club. Jednoczenie trwa.

7. Spółka finansowa Marka SA sprzedała wszystkie oferowane akcje w ramach, poprzedzającej debiut na NewConnect, prywatnej emisji. Do kasy firmy trafiło 6,2 mln zł, które w większości przeznaczone zostały na rozwój terytorialny spółki.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie