Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd filmów dokumentalnych Świadectwo w Orli

Krzysztof Jankowski
Część pokazów w ramach Przeglądu Filmów Dokumentalnych "Świadectwo" odbyła się na placu przed synagogą, a część w Zespole Szkół w Orli. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego nie zgodziła się bowiem na wizytę przeglądu w budynku synagogi.
Część pokazów w ramach Przeglądu Filmów Dokumentalnych "Świadectwo" odbyła się na placu przed synagogą, a część w Zespole Szkół w Orli. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego nie zgodziła się bowiem na wizytę przeglądu w budynku synagogi. Fot. Krzysztof Jankowski
Budzące emocje filmy polskiej dokumentalistki Agnieszki Arnold były głównymi punktami tegorocznego przeglądu filmów "Świadectwo" w Orli. Autorka spotkała się z widzami i dyskutowała na temat skomplikowanej przeszłości i stosunków Polaków z Ukraińcami i Żydami.

Orla to najlepsze miejsce na tego typu przegląd - mówiła współautorka przeglądu prof. Małgorzata Kowalska, kierowniczka katedry filozofii Uniwersytetu w Białymstoku. - W okresie przedwojennym ponad 70 proc. mieszkańców Orli stanowili Żydzi. Pamięć po nich pozostała żywa do dziś. Na dodatek obecnie część mieszkańców deklaruje narodowość ukraińską.

Pierwszego dnia festiwalu zaprezentowano film pt. "Sąsiedzi", który opowiadał o masakrze Żydów w Jedwabnem. To m.in. na podstawie przeprowadzonych w 1998 roku przez reżyserkę Agnieszkę Arnold wywiadów z mieszkańcami Jedwabnego Jan Gross napisał książkę pod tym samym tytułem, wydaną kilka lat później.

- Prezentacja tego filmu odbyła się w miejscowej szkole, bo nie mogliśmy seansu zrealizować w budynku dawnej synagogi - mówiła prof. Kowalska. - Synagoga byłaby najlepszym miejscem na obejrzenie "Sąsiadów". Niestety, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego po przejęciu tego budynku, nałożyła embargo na jego użytkowanie, chociaż samorząd i mieszkańcy bardzo o synagogę w minionych latach dbali. Nawet reżyserka była zbulwersowana tą sytuacją.

Filmy prezentowane drugiego dnia: "Oczyszczenie - Rzeź na Wołyniu" i "Przebaczenie - Akcja Wisła" dotyczyły przeszłości polsko-ukraińskiej.

- To były równie mocne filmy, ukazujące m.in. dalsze losy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wywołały burzliwą, acz merytoryczną dyskusję - przyznawała profesor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny