MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele PARP mówili podlaskim przedsiębiorcom z sektora MŚP, jak zdobywać fundusze europejskie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Budrowski
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Budrowski Wojciech Wojtkielewicz
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała cykl spotkań z właścicielami firm pt. „Rozwijaj się z funduszami europejskimi. Nowe programy dla przedsiębiorców”. Odbędą się one w każdym województwie, a miejscem pierwszego spotkania był w piątek (24.03) Białystok.

Rozmawiano o wsparciu, z którego skorzystają przedsiębiorcy w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli podlaskich firm, głownie z sektora MŚP (mikro, małe i średnie, czyli zatrudniające od 10 do 249 osób – red.).

– Ruszyły programy z nowej perspektywy finansowej. Ze środków unijnych mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania, a Fundusze Europejskie są niezbędne, żeby się rozwijać. Jest prawie 6 mld euro dla polskich przedsiębiorców w różnych sferach, więc trzeba się o nie starć. Nie ma możliwości uzyskania wsparcia bez złożonego wniosku aplikacyjnego – podkreślił prezes PARP Dariusz Budrowski.

Podlascy przedsiębiorcy aktywni

Przypomniał też, że w poprzedniej perspektywie finansowej podlascy przedsiębiorcy zwarli prawie 900 umów i wykorzystali 2,5 mld zł. Np. łomżyńska firma Uniglass zrealizowała z PARP trzy projekty związane z nowymi szybami zespolonymi, które opracowała i wdrożyła na produkcji. Otrzymała na to prawie 3 mln zł oraz ponad 20 mln zł na realizację prac badawczo-rozwojowych.
Nowy produkt stworzyła i zaczęła produkować spółka Zakrem z Grajewa. To wózek akumulatorowy z dodatkowym napędem, który poszerzył możliwości jego wykorzystania. W tym przypadku dofinansowanie z PARP sięgało 640 tys. zł. Ile środków trafi do podlaskiego biznesu w tej perspektywie, zależy tylko od aktywności firm.

Czytaj również:

- Dotychczas przedsiębiorcy aplikowali o nowe instrumenty, badania i rozwój, a także o wyjście na rynki zagraniczne, cyfryzację firm i podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr. Namawiam więc podlaskich przedsiębiorców, by w tej perspektywie mocniej korzystali z funduszy, bo w wielu aspektach są bardziej kreatywni i przedsiębiorczy, co trzeba przełożyć na wnioski o dofinansowanie – zachęcał prezes PARP.

Zapowiedział ponadto, że w części konkursów obecnej perspektywy przedsiębiorcom będzie łatwiej ubiegać się o dofinansowanie. – Jedna z pierwszych decyzji, którą podjąłem, jako prezes, była taka, że nie ma żadnych załączników. Składamy wyłącznie wniosek o dofinansowanie. Nie ma żadnych promes kredytowych, pozwoleń na budowę, wszystkiego, co dotychczas wiązało się z trudnościami na etapie aplikowania – podkreślił prezes Budrowski.

Inauguracja Funduszy Europejskich 2021-2027 na Zamku królewskim - Polska otrzyma rekordowe 76 mld euro na rozwój. Pierwszy z lewej: marszałek Artur Kosicki z symboliczną decyzją Komisji Europejskiej o funduszach dla Podlaskiego

Fundusze Europejskie. Rekordowe 76 mld euro wspomoże rozwój ...

Będzie wiele konkursów z PARP

W 2023 roku Polska Agencja Przedsiębiorczości zamierza ogłosić 31 konkursów (szczegóły na stronie PARP). Pierwszy, ogłoszony w lutym, trwa do 12 kwietnia. Jego budżet to miliard euro. Będzie służył dofinansowaniu m.in. budowy hal, maszyn, urządzeń, hal produkcyjnych, cyfryzacji. Czyli wszystkiego, co wiąże się z firmą: - To przedsiębiorca zdecyduje o tym, co w jego firmie zostanie dofinansowane w ramach tego projektu. Konkurs nie ma limitu, więc wniosek może opiewać na 100 tys. zł, milion czy 10 mln albo 100 i jest to w naszym zasięgu – zapewnił Dariusz Budrowski.

- Fundusze są pomocne, jeśli chodzi o rozwój naszych startupów i wejście na kolejne rynki, na których możemy sprzedawać nasze usługi związane m.in. z automatyzacją i robotyzacją. W ramach funduszy możemy być dostawcą różnych projektów dla finalnych beneficjentów, dzięki czemu nasze technologie mogą częściej gościć w Podlaskiem niż dotychczas – powiedział prezes Grupy TenderHut Robert Strzelecki.

Czytaj również:

Także rektor Politechniki Białostockiej przyznała, że uczelnia będzie startowała w konkursach PARP. Może w nich występować, jako lider projektu, konsorcjant lub podwykonawca.

- Mamy szerokie możliwości skorzystania z oferty dla przedsiębiorców, bo mamy ogromne doświadczenie w pracach B+R, mamy laboratoria i doświadczonych uczestników projektów B+R, czyli duże możliwości i nie zawahamy się ich użyć – zażartowała prof. PB Marta Kosior-Kazberuk.

- Chcę się dowiedzieć, czy i na jakich zasadach nasze stowarzyszenie będzie mogło skorzystać z Funduszy Europejskich. Będziemy chcieli aplikować, by się rozwijać i realizować różne innowacyjne przedsięwzięcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami – wyjaśnił Mariusz Rodzik z Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Start”.

Większa pula dla Polski Wschodniej

Prezes PARP potwierdził również, że wsparcie dla Polski Wschodniej to niemal 1,4 mld euro. Program poszerzono o część Mazowsza (bez Warszawy i powiatów ościennych), ale dzięki temu pomoc dla przedsiębiorców i samorządów jest większa.

- W ramach Polski Wschodniej samorządy mają trzy możliwości. Pierwsza to transport miejski; będzie można aplikować o nowe autobusy, tramwaje, ale tylko elektryczne i wodorowe (420 mln euro). Są też pieniądze na drogi (430 mln euro, pierwszy nabór w lipcu) oraz na turystykę i szlaki turystyczne (140 mln euro; w Podlaskiem chodzi o Szlak Turystyczny Pisa-Narew oraz szlak turystyczny Fortyfikacje) – wyliczał Dariusz Budrowski.

Czytaj również:

Pierwszy konkurs z programu Polska Wschodnia, ruszy 18 kwietnia i będzie dotyczył inkubatorów przedsiębiorczości. Są też konkursy związane z wejściem na rynki zagraniczne, a maju będzie tzw. komponent związany z wzornictwem (nowe pomysły, usługi i produkty wdrażane przez m.in. podlaskie firmy). Kolejne to automatyzacja i cyfryzacja i robotyzacja (zakup maszyn i oprogramowania). – Będzie też ruszał komponent związany z podnoszeniem kwalifikacji i kompetencji kadr w oparciu o bazę usług rozwojowych. Docelowo to ponad miliard złotych, a więc olbrzymia pula środków – wyjaśnił prezes PARP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny