Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed wyjazdem na wakacje weź w NFZ kartę EKUZ

(luk)
Karty EKUZ cieszą się sporym zainteresowaniem. W ubiegłym roku podlaski NFZ wydał ich 38 tysięcy.
Karty EKUZ cieszą się sporym zainteresowaniem. W ubiegłym roku podlaski NFZ wydał ich 38 tysięcy. sxc.hu
Warto zabezpieczyć się przed podróżą na urlop do krajów Unii Europejskiej.

Nawet po 500 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego dziennie wydaje teraz podlaski oddział NFZ.
Karta EKUZ potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni w Polsce i przysługują nam na terenie Unii Europejskiej takie prawa do opieki zdrowotnej, jak mieszkańcom kraju, w którym przebywamy.

Wakacje to czas, gdy szczególnie chętnie odwiedzamy kraje UE, a wtedy warto mieć przy sobie taką kartę.
EKUZ można wyrobić w placówkach NFZ w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Siemiatyczach. Można przynieść wypełniony wniosek, który znajduje się na stronie internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl lub wypełnić go na miejscu. Kartę otrzymuje się od ręki. Jeśli zagranicę planuje wyjechać cała rodzina, należy wyrobić karty dla każdej osoby.
- Karta dla osób zatrudnionych i studentów jest wydawana na pół roku, dla emerytów na 5 lat. Dla bezrobotnych na 2 miesiące - wyjaśnia Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. - Mogą ją otrzymać te osoby, które mają w Polsce prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Karta zawiera podstawowe informacje: imię i nazwisko ubezpieczonego, datę urodzenia, PESEL i datę ważności.

Karty EKUZ cieszą się sporym zainteresowaniem. W ubiegłym roku podlaski NFZ wydał ich 38 tysięcy, w tym - jak dotąd - blisko 27 tysięcy.

- W szczycie sezonu wydajemy ich nawet 500 dziennie - mówi Adam Dębski. - W ostatnich dniach widzimy szczególnie duże zainteresowanie, ponieważ niektórzy klienci przychodzą do nas po ZIP i przy okazji wyrabiają EKUZ.

Trzeba jednak pamiętać, że karta uprawnia nas do leczenia w nagłych przypadkach na zasadach, jakie obowiązują na terenie danego kraju. To znaczy, że jeśli w ramach funkcjonującego systemu zdrowia są pobierane opłaty od ubezpieczonych (a jest tak w większości krajów unijnych), to także osoba, która posiada EKUZ, jest zobowiązana do pokrycia części kosztów leczenia we własnym zakresie.

- EKUZ nie daje także żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest planowane leczenie - zaznacza Adam Dębski. - Taka procedura jest możliwa tylko na podstawie wcześniej uzyskanej zgody prezesa NFZ. Dotyczy to przypadków, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia danego pacjenta w Polsce. Wniosek o zgodę na takie leczenie musi być potwierdzony przez lekarza specjalistę z tej właściwej dziedziny medycyny.

Co roku pacjentom z naszego województwa wydawanych jest kilka takich zgód.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny