Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed wiekami nad rzeką Supraśl składano ofiary. Archeolodzy wykopują tu kolejne dowody (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Przed wiekami nad rzeką Supraśl składano ofiary. Archeolodzy wykopują tu kolejne dowody
Przed wiekami nad rzeką Supraśl składano ofiary. Archeolodzy wykopują tu kolejne dowody Andrzej Zgiet
Świadczą o tym znaleziska. Archeolodzy koło Supraśla odkryli naczynia sprzed ponad 2 tysięcy lat. Pochodzą one z okresu kultury łużyckiej.

Wokół paleniska natrafiliśmy na trzy całe naczynia. Były w bardzo złym stanie. Dlatego trafiły do pracowni konserwacji zabytków w Muzeum Podlaskim w Białymstoku - opowiada dr Dariusz Manasterski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania na niewielkiej wysepce koło Supraśla.

Z miejsca, gdzie znaleziono naczynia oraz z ich wnętrza, pobrano próbki. Następnie zostaną one przekazane do laboratorium. Specjaliści ustalą, czy nie zachowały się w nich szczątki substancji organicznych.

Jednak archeolodzy uważają, że znalezione przedmioty pochodzą sprzed 2,6 tys. lat - z czasów epoki żelaza. Są one związane z tradycją kultury łużyckiej. To chociażby jej przypisuje się najstarszą osadę w Biskupinie.

- Kultura łużycka występowała w Polsce centralnej i zachodniej. Jej najstarsze ślady pochodzą ze Śląska, Wielkopolski. Potem rozpowszechniła się ona na Mazowszu, Łużycach, Pomorzu i Mazurach, a także dotarła tutaj - tłumaczy Dariusz Manasterski.

Ponad dwa tysiące lat temu w okolice Supraśla dotarła grupa ludzi, która prawdopodobnie dokonała tutaj obrzędów rytualnych.

- Świadczy o tym to, że naczynia, na które natrafiliśmy, były bardzo regularnie ułożone do góry dnem - zauważa Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego.

- Być może złożono tutaj ofiarę dla jakiegoś bóstwa - przypuszcza Manasterski.

Archeolodzy są pewni jednego. Nie mają wątpliwości, że niewielka wysepka Dęby przed wiekami pełniła szczególną rolę. - To ustronne miejsce było wybierane przez społeczności pradziejowe jako miejsce kultu - podkreśla Wawrusiewicz.

W latach 2014-2015, także koło Supraśla, wykopano przedmioty sprzed 4,5 tys. lat. Były one związane z tradycją kultury pucharów dzwonowatych. Przed wiekami występowała ona na Półwyspie Iberyjskim i na zachodzie Europy. W Polsce jej enklawy znajdowały się w Małopolsce, na Śląsku i Kujawach. Ale podczas badań okazało się, że społeczności te przybyły również nad rzekę Supraśl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny