MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami rewolucja w Kodeksie pracy. Pracownicy muszą być gotowi na powrót do biur? Praca zdalna wygeneruje nowe koszty dla pracodawców

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Już w kwietniu 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, uwzględniająca m.in. przepisy dotyczące pracy zdalnej.
Już w kwietniu 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, uwzględniająca m.in. przepisy dotyczące pracy zdalnej. pixabay
Już w kwietniu 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, uwzględniająca m.in. przepisy dotyczące pracy zdalnej. Firmy, które umożliwiają swoim pracownikom wykonywanie obowiązków zdalnie, będą zobowiązane wdrożyć rozwiązania i stosowną dokumentację dla wypełnienia obowiązków wymaganych Kodeksem. – Miejsce pracy zdalnej będzie musiało być dokładnie sprecyzowane, a pracodawca będzie zobligowany zarówno do zapewnienia odpowiedniego sprzętu i wyposażenia, jak i do kontroli stosowania przepisów BHP – Ewelina Kałużna, Skanska

Spis treści

Nowelizacja Kodeksu pracy 2023. Co się zmieni dla pracodawców, a co dla pracowników?

Analizując nowe wytyczne dotyczące pracy zdalnej, ich implementację pracodawcy powinni rozpocząć od modyfikacji wewnętrznych regulaminów.

Jak wyjaśniają eksperci, chodzi m.in. o uwzględnienie elementów regulujących zasady wykonywania pracy zdalnej – wskazanie, których grup pracowników dotyczy, jakich rodzajów pracy, czy w jaki sposób będzie rozliczany czas pracy oraz potwierdzana obecność. Ich zdaniem kluczowe będzie również określenie zasad bezpieczeństwa wykonywania pracy zdalnej – w tym uzyskanie oświadczenia o zapewnieniu przez pracownika bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zgodnych z zasadami ergonomii.

– To kwestie niezwykle istotne z perspektywy pracodawcy, ponieważ pozwolą uniknąć potencjalnych sytuacji spornych dotyczących np. dyspozycyjności pracownika w danych godzinach, warunków dopuszczenia do pracy bądź ochrony informacji poufnych i danych osobowych. W kontekście bezpieczeństwa pracy, zapisy regulaminu będą kluczowe w sytuacji wystąpienia zdarzenia wypadkowego podczas wykonywania pracy zdalnej i prowadzenia postępowania wypadkowego – mówi Monika Grządziela, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Jednak nowe przepisy mają na zadanie chronić przede wszystkim pracowników, stąd specjaliści ds. BHP już od pewnego czasu wskazują na konieczność doprecyzowania szeregu kwestii, które przełożą się na stworzenie bezpiecznego miejsca i warunków pracy zdalnej.

Z kolei Ewelina Kałużna, szefowa zespołu ds. strategicznego doradztwa w zakresie miejsc pracy w spółce biurowej Skanska w CEE w przesłanym nam komentarzu podkreśla, że zgodnie z nowymi przepisami pracownicy nie uzyskają pełnej dowolności wyboru miejsca pracy.

Miejsce pracy zdalnej będzie musiało być dokładnie sprecyzowane, a pracodawca będzie zobligowany zarówno do zapewnienia odpowiedniego sprzętu i wyposażenia, jak i do kontroli stosowania przepisów BHP – wyjaśnia.

Jednocześnie przypomina, że obowiązkiem pracodawcy będzie pokrywanie kosztów realizacji pracy zdalnej, w szczególności kosztów energii, ale także wszystkich innych kosztów związanych bezpośrednio z pracą zdalną. – Koszty te będą mogły być również pokrywane w postaci ekwiwalentu lub ryczałtu – dodaje.

Bezpieczne stanowisko pracy, czyli jakie?

– Przed nami wdrożenie narzędzi, procedur, instrukcji i regulaminów wewnętrznych dotyczących sposobu bezpiecznego wykonywania pracy w 99 proc. w miejscu zamieszkania pracowników. Obejmują one również szacowania ryzyk wykonywania danej pracy, zasady ergonomii, ale także takie elementy jak przeszkolenie pracowników, wdrożenie zasad postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia – zauważa ekspertka.

– Natomiast do tych wytycznych dodaliśmy jeszcze jeden obszar, który nie został jasno określony w Kodeksie pracy, mianowicie podejście do zapisów w sposób uwzględniający work life balance oraz dbałość o wellbeing pracowników. To pracownik, przy wykorzystaniu narzędzi udostępnionych przez specjalistów ds. BHP, będzie zobowiązany do zorganizowania bezpiecznego stanowiska pracy zdalnej. Natomiast naszą rolą będzie kreowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, co przełoży się na większą motywację, efektywność i komfort pracy, a w efekcie mniejsze ryzyko absencji pracowników – wskazuje Grządziela.

Jak zauważają eksperci, można prognozować, że uregulowanie zasad pracy zdalnej w kontekście bezpieczeństwa pracowników może przynieść pozytywne rezultaty – szczególnie w obszarze zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Jednak jak podkreślają, z jednej strony wymaga to sporego zaangażowania w działania przygotowawcze po stronie pracodawców, z drugiej może przynieść wymierne rezultaty w postaci zmniejszonej absencji pracowników i kosztów z nią związanych.

Koniec pracy zdalnej? Frekwencja w biurach coraz lepsza

– Z rozmów z naszymi najemcami wynika, że frekwencja w biurach już nieco się poprawiła w efekcie wysiłków podejmowanych przez pracodawców, przede wszystkim poprzez wskazanie celu i istoty pracy z biura, wdrożenia zasad pracy hybrydowej, jak i różnego rodzaju zachęt dla pracowników pracujących z biura, np. w postaci dostępnych darmowych posiłków czy innych benefitów – tłumaczy Kałużna.

Jednocześnie dodaje, że dla wielu pracowników bardzo istotne są koszty dojazdu do pracy – szczególnie własnym środkiem transportu. – Wiemy z badań, że im krótszy jest czas dojazdu do biura, tym częściej i dłużej pracownicy chcą w nim przebywać w tygodniu. Jednocześnie dłuższy czas dojazdu zwiększa skłonność z korzystania z samochodu. Dlatego sądzę, że coraz bardziej poszukiwane będą biura położone przy węzłach komunikacji publicznej i biura satelitarne, pozwalające na pracę bliżej miejsca zamieszkania – prognozuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny