MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeciwnicy podziału gminy Supraśl przygotowali petycję. Proszą o internetowe wsparcie

Andrzej Kłopotowski
Mieszkańcy Supraśla protestowali w czwartek (25 lipca) w Warszawie. Wspierali ich politycy PiS.
Mieszkańcy Supraśla protestowali w czwartek (25 lipca) w Warszawie. Wspierali ich politycy PiS. Gmina Supraśl
Przeciwnicy podziału gminy Supraśl próbują kolejny raz pokazać, że rząd powinien liczyć się z ich zdaniem. A skoro nie pozwolono im ani na referendum, ani na konsultacje społeczne to przygotowali internetową petycję. Do podpisywania się pod nią zachęcają zarówno mieszkańców, jak i sympatyków Supraśla.

Petycja już wystartowała. Przygotowali ją burmistrz Radosław Dobrowolski i Mirosław Zielenkiewicz, pełnomocnik inicjatora referendum w sprawie podziału gminy Supraśl. W ten sposób chcą pokazać, że mieszkańcy wcale podziału nie chcą. Wcześniej zamierzali pokazać siłę zwolenników jedności gminy w referendum lokalnym i konsultacjach. Inicjatywy te zostały jednek zablokowane przez wojewodę i radę gminy.

Podział gminy Supraśl. Burmistrz chcą rozmów

Przy okazji uruchamiania petycji Dobrowolski przypominał, że 25 lipca złożył w kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo, by rząd wstrzymał prace nad podziałem gminy na dwie: Supraśl i Grabówkę. Podnosił w nim, że podział od 1 stycznia 2025 miałby nastapić bez konsultacji z mieszkańcami czy analizy społeczno-ekonomicznej. Stwierdził, że to podział łamiący standardy demokratyczne i samorządowe.

- W wyniku podziału dojdzie do stworzenia gminy bogatej, która za kilka lat stanie się częścią Białegostoku i biednej, która będzie musiała łapać tlen i spłacać kredyty. To krzywdząca selekcja mieszkańców – podnosił burmistrz Radosław Dobrowolski.

Wyjaśniał, że gminą bogatą będzie Grabówka. Biedną – Supraśl. Poinformował też, że pismo złożone do kancelarii Donalda Tuska została już przekierowana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z sugestię, by jednak przeprowadzić spotkanie w tej sprawie.

Przeciwnicy podziału Supraśla. Jest petycja

Przeciwnicy podziału przypominają, że w ostatniej kadencji samorządu średnio 57 proc. wydatków inwestycyjnych w gminie Supraśl było kierowanych do Grabówki i sąsiednich wsi. W sumie to 92 mln zł. Powstały tam trzy przedszkola, żłobek, wykupiono grunt pod bibliotekę, rozbudowano szkołę, stworzono filię urzędu gminy czy oddano do użytku PSZOK (punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych).

Podczas konferencji Dobrowolski zauważał też, że niewiadomą pozostaje kwestia zadłużenia gminy. Jeśli dług pozostanie w Supraślu, a nie zostanie podzielony, Supraśl będzie wymagać „stałego strumienia zasilania z rządu”.

Petycję można znaleźć W TYM MIEJSCU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny