Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Raginisa w Białymstoku. Inwestor otrzymał zgodę na realizację inwestycji. Ale tylko od ul. Baśniowej do granic miasta

OPRAC.: wal
Przebudowa ul. Raginisa ma się zakończyć 15 miesięcy od podpisania umowy (bez miesięcy zimowych)
Przebudowa ul. Raginisa ma się zakończyć 15 miesięcy od podpisania umowy (bez miesięcy zimowych) Wojciech Wojtkielewicz
Do 21 marca mają czas potencjalni wykonawcy na złożenie ofert na przebudowę ulic Raginisa. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich uzyskał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

W miesiącu marcu bieżącego roku planowane jest otwarcie ofert na wykonanie robót budowlanych - informuje Sławomir Rząca
z wydziału przygotowania i realizacji inwestycji Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.

Dlaczego inwestorem jest instytucja podległa urzędowi marszałkowskiemu, skoro ulica leży w Białymstoku? To pokłosie umowy zawartej przed kilku laty przez oba samorządy. Zgodnie z nim miasto wzięło na siebie odpowiedzialność za znalezienie źródeł finansowania węzła Porosły, za którego zaprojektowanie odpowiadał Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ten zaś wziął na siebie finansowanie przebudowy ulicy Raginisa (plus gotowej już drogi od granic Białegostoku do Supraśla - to był jeden projekt), ale to na miasto spadł ciężar przygotowywania dokumentacji.

Trwało to kilka lat, a ostateczne skompletowanie akt stało się możliwe po tym, jak zielone światło do inwestycji dała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Rozpatrywała ona odwołania od decyzji środowiskowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ta we wrześniu 2020 roku uznała, że przebudowę ulicy Raginisa można prowadzić pod 33 warunkami. Od postanowienia odwołały się zarówno organizacje społeczne, jak i osoby fizyczne. Generalna Dyrekcji Ochrony Środowiska kilka razy przedłużała terminy na rozpatrzenie odwołań. Ponadto w lutym 2022 roku zobowiązała też prezydenta Białegostoku do uzupełnienia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dopiero jesienią GDOŚ postawił kropkę nad i. Zaleciła, by w 65
miejscach, rok po zakończeniu inwestycji, przeprowadzić badania poziomu hałasu.

Do decyzji GDOŚ wpłynęły skargi. Zgodnie z prawem GDOŚ przekazał je do właściwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie stoi to na przeszkodzie w realizowaniu inwestycji (przykładem jest choćby przedłużenie Piastowskiej oddane ponad dekadę temu, a nadal trwa batalia o sprawy środowiskowe). Zanim jednak wybrany w przetargu wykonawca wbije pierwszą łopatę, inwestor musiał uzyskać Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Stało się to 9 marca. Decyzja została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności w związku z powyższym roboty budowlane rozpoczną się zaraz po wyborze wykonawcy robót.

- Realizacja inwestycji zakłada budowę drogi o przekroju dwujezdniowym na odcinku od skrzyżowania z ul. Rycerską i ul. Baśniową do granicy miasta Białystok - informuje Sławomir Rząca

.

Odcinek liczy 1150 metrów.

- Odcinek od ul. Kazimierza Wielkiego do Baśniowej także jest planowany do przebudowy, jednak tutaj czynności formalno – prawne potrwają nieco dłużej ze względu na to, że wciąż toczy się postępowanie związane z decyzją środowiskową na budowę ul. Piastowskiej - informuje Agnieszka Zabrocka, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urząd Miejski w Białymstoku.

Chodzi o tzw. przedłużenie ul. Piastowskiej w Białymstoku. Od dekady jeżdżą nim kierowcy, a trasie patronują Kazimierz Wielki i Bolesław Krzywousty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny