Przebudowa ulicy Raginisa w Białymstoku. Inwestor otrzymał zgodę na realizację inwestycji. Ale tylko od ul. Baśniowej do granic miasta

OPRAC.: wal
Przebudowa ul. Raginisa ma się zakończyć 15 miesięcy od podpisania umowy (bez miesięcy zimowych)
Przebudowa ul. Raginisa ma się zakończyć 15 miesięcy od podpisania umowy (bez miesięcy zimowych) Wojciech Wojtkielewicz
Do 21 marca mają czas potencjalni wykonawcy na złożenie ofert na przebudowę ulic Raginisa. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich uzyskał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

W miesiącu marcu bieżącego roku planowane jest otwarcie ofert na wykonanie robót budowlanych - informuje Sławomir Rząca
z wydziału przygotowania i realizacji inwestycji Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.

Dlaczego inwestorem jest instytucja podległa urzędowi marszałkowskiemu, skoro ulica leży w Białymstoku? To pokłosie umowy zawartej przed kilku laty przez oba samorządy. Zgodnie z nim miasto wzięło na siebie odpowiedzialność za znalezienie źródeł finansowania węzła Porosły, za którego zaprojektowanie odpowiadał Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ten zaś wziął na siebie finansowanie przebudowy ulicy Raginisa (plus gotowej już drogi od granic Białegostoku do Supraśla - to był jeden projekt), ale to na miasto spadł ciężar przygotowywania dokumentacji.

Trwało to kilka lat, a ostateczne skompletowanie akt stało się możliwe po tym, jak zielone światło do inwestycji dała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Rozpatrywała ona odwołania od decyzji środowiskowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ta we wrześniu 2020 roku uznała, że przebudowę ulicy Raginisa można prowadzić pod 33 warunkami. Od postanowienia odwołały się zarówno organizacje społeczne, jak i osoby fizyczne. Generalna Dyrekcji Ochrony Środowiska kilka razy przedłużała terminy na rozpatrzenie odwołań. Ponadto w lutym 2022 roku zobowiązała też prezydenta Białegostoku do uzupełnienia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dopiero jesienią GDOŚ postawił kropkę nad i. Zaleciła, by w 65
miejscach, rok po zakończeniu inwestycji, przeprowadzić badania poziomu hałasu.

Do decyzji GDOŚ wpłynęły skargi. Zgodnie z prawem GDOŚ przekazał je do właściwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie stoi to na przeszkodzie w realizowaniu inwestycji (przykładem jest choćby przedłużenie Piastowskiej oddane ponad dekadę temu, a nadal trwa batalia o sprawy środowiskowe). Zanim jednak wybrany w przetargu wykonawca wbije pierwszą łopatę, inwestor musiał uzyskać Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Stało się to 9 marca. Decyzja została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności w związku z powyższym roboty budowlane rozpoczną się zaraz po wyborze wykonawcy robót.

- Realizacja inwestycji zakłada budowę drogi o przekroju dwujezdniowym na odcinku od skrzyżowania z ul. Rycerską i ul. Baśniową do granicy miasta Białystok - informuje Sławomir Rząca

.

Odcinek liczy 1150 metrów.

- Odcinek od ul. Kazimierza Wielkiego do Baśniowej także jest planowany do przebudowy, jednak tutaj czynności formalno – prawne potrwają nieco dłużej ze względu na to, że wciąż toczy się postępowanie związane z decyzją środowiskową na budowę ul. Piastowskiej - informuje Agnieszka Zabrocka, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urząd Miejski w Białymstoku.

Chodzi o tzw. przedłużenie ul. Piastowskiej w Białymstoku. Od dekady jeżdżą nim kierowcy, a trasie patronują Kazimierz Wielki i Bolesław Krzywousty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Pirat drogowy w Lublinie

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl
POLSAT o Białymstoku: łapówki, ekrany, mafia urzędnicza? Czy Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i były wiceprezydent Adam Poliński zamiast dbać o mieszkańców i rozwijać przedsiębiorczość, stoją na czele zorganizowanej grupy przestępczej, wymuszającej łapówki? Czy dlatego inwestorzy uciekają z Białegostoku do okolicznych gmin? „27 maja 2018. Ekipa budowlana niszczy parking przed salą weselną. Demolka odbywa się na zlecenie Urzędu Miasta. Nielegalnie. Pomimo tego, że urzędnik, który kazał zburzyć parking siedzi na ławie oskarżonych, to właściciele biznesu nie są w stanie wyegzekwować od miasta naprawienia szkody. A to nie jedyny ich problem z białostockimi urzędnikami. http://www.polsatnews.pl/wideo-program/panstwo-w-panstwie-urzednicza-demolka_6713437/ reportaż 75 minut.

Czy Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przeprosi mieszkańców? Pytanie po emisji programu POLSAT Państwo w Państwie o dewastacji parkingu i odcinaniu wjazdów do sal bankietowych „Promenada” i sklepu Marii i Józefa Bzura, na który prezydent, zamiast pojawić się samemu i wziąć odpowiedzialność, wysłał urzędniczkę w ciąży, by wzbudzić litość? 28.05.2018 konferencja prasowa Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i wiceprezydenta Białegostoku Rafała Rudnickiego na temat „Dni Miasta Białegostoku” https://youtu.be/91EWFm9DjBg

W szeregu polskich miast wykształcił się mechanizm korupcyjny polegający na likwidacji przez władze samorządowe lub GDDKIA istniejących dojazdów do firm i domów pod pozorem przebudowy dróg, ustawiania ekranów akustycznych, „ochrony środowiska” czy „poprawy bezpieczeństwa”. Właściciele tych firm czy domów otrzymują wcześniej propozycję łapówki, w przypadku braku zapłaty realizowane są wobec nich groźby likwidacji istniejących dojazdów do firm i domów co ma doprowadzić do bankructwa firm, uniemożliwić użytkowanie domów.

Ekrany akustyczne bywają ustawiane w miejscach nie wymagających ochrony przed hałasem potwierdzonym np. niezależnymi badaniami poziomu hałasu (np. tereny o przeznaczeniu usługowo-handlowym) co wobec ceny ok. 2000 zł za m2 ekranu akustycznego jest wielomilionowym nadużyciem na szkodę finansów publicznych.

Jednocześnie ekrany nie są ustawianie w miejscach wymagających ochrony przed hałasem potwierdzonym np. niezależnymi badaniami poziomu hałasu np. tereny mieszkaniowe, np. Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku.
G
Gość
15 marca, 06:22, dziękujemy:

Zapraszamy na Logarytmiczną i przyległe. Koniecznie prywatnym samochodem. MPK? Pętla jest. 101 tylko z jednej strony, co godzinę albo i lepiej :)

Słabych macie radnych

G
Gość
15 marca, 7:52, Hmm:

W końcu!!!. Jak zwykle opóźnienie, ale to przez opóźnionych mieszkańców blokujących budowę, przeciwników cywilizacji, a zwolenników skansenu

Co właściwie da przebudowa tego odcinka bez pozostałej części ulicy?

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie