Dla tych, którzy dojeżdżają z okolicznych wiosek do szkół i pracy, będzie to duże ułatwienie. Bo często nie mają jak dojechać. Nie każdy ma samochód - mówi pan Kazimierz, mieszkaniec Słonecznego Stoku.
W sobotę przejeżdżał rowerem koło przystanku Białystok Stadion. Dzisiaj rozpocznie się jego przebudowa. To jeden z etapów modernizacją linii kolejowej z Białegostoku do Bielska Podlaskiego (Lewki).
Białystok Stadion to nie jest jedyna stacja kolejowa na terenie miasta. Oprócz głównego dworca znajdują się: Białystok
Starosielce, Białystok Bacieczki, Białystok Wiadukt oraz Białystok Fabryczny. Dzięki temu z jednego końca miasta na drugi można przejechać pociągiem „Polregio”. Jest nie tylko szybko, ale i tanio. Bilet miejski kosztuje 2 zł.
– Widzimy zainteresowanie pasażerów naszą ofertą. Pociąg ma zdecydowanie krótszy czas przejazdu, omija korki. Na przykład z dworca w Białymstoku do przystanku Białystok Stadion jedzie osiem minut. Samochód nie pokona tej trasy w tak krótkim czasie - przekonuje Renata Gerasimiuk z podlaskiego oddziału Przewozów Regionalnych.
Obecnie można podróżować między pięcioma przystankami. Ta liczba niebawem powiększy się o Białystok Fabryczny, bo już od 27 kwietnia ruszy turystyczny pociąg z Białegostoku do Walił.
Czytaj też: Przebudowa dworca PKP w Białymstoku. Wszędzie bałagan, parkingi są zamknięte [ZDJĘCIA]
Obok przedłużenia ul. Pułaskiego trwa budowa przystanku Białystok Nowe Miasto. Znajduje się na trasie z Białegostoku do Bielska Podlaskiego i Czeremchy. Widać już peron i tor.
Trwają też prace na przystanku Hołówki Duże oraz na stacjach Bielsk Podlaski i Lewickie. Budowa nowego przystanku Orzechowicze rozpocznie się w połowie roku. Inwestycja zapewni mieszkańcom lepszy dostęp do kolei.
Jak poinformował Karol Jakubowski ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest inwestorem, pasażerowie skorzystają z tych obiektów w drugiej połowie tego roku.
–W ramach inwestycji na odcinku od Czyżewa do Białegostoku wybudujemy także nowy przystanek w rozwijającej się części miasta, czyli Białystok Zielone Wzgórza - mówi Karol Jakubowski.
Stacja ma powstać w okolicach przejścia podziemnego, łączącego ul. Starosielce i Hetmańską.
Odcinek od Czyżewa do Białegostoku o fragment międzynarodowej trasy kolejowej E75 Rail Baltica. Inwestycja na odcinku Czyżew – Białystok zapewni szybsze i bezpieczniejsze przejazdy pomiędzy stolicami Podlasia a Mazowsza.
- Dzięki inwestycji wzrośnie komfort obsługi podróżnych na 6 stacjach i 12 przystankach. Nowe perony będą komfortowo wyposażone i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Podróżni będą mogli także korzystać z nowego peronu na stacji Białystok - wylicza Karol Jakubowski - Usprawni to obsługę połączeń podmiejskich. Nowy obiekt zostanie zlokalizowany przy dworcu PKS, umożliwiając szybką przesiadkę do innych środków komunikacji. Dzięki inwestycji podróże koleją będą szybsze i bezpieczniejsze. W Białymstoku powstanie nowoczesne lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym -
Modernizacja obejmie ponad 70 km torów i sieci trakcyjnej. Przebudowanych ma być 8 mostów kolejowych, w tym największy, prawie 200-metrowy most na rzece Narew.
Planowana budowa 29 skrzyżowań dwupoziomowych zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Brak przejazdów w poziomie szyn, to także przygotowanie jednego z wymogów, by pociągi mogły jeździć z prędkością do 200km/h - mówi przedstawiciel PP PLK
Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na początek 2020 r. Prace będą prowadzone do końca 2022 r. Koszt inwestycji będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.
Dworzec PKP Białystok przejdzie kolejny remont. Będzie wyglą...
Zobacz koniecznie: Nie ma już jednej z najstarszych budek w okolicy białostockiego dworca
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?