MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa przystanku Białystok Stadion. Po mieście można jeździć koleją. Szybko i tanio. Powstaną nowe stacje (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Wojciech Wojtkielewicz
W poniedziałek rusza przebudowa przystanku Białystok Stadion. Podróżni będą mogli korzystać ze stacji na Nowym Mieście. PKP PLK ma też w planach budowę przystanku na Zielonych Wzgórzach. To inwestycja w ramach modernizacji odcinka Białystok - Czyżew.

Dla tych, którzy dojeżdżają z okolicznych wiosek do szkół i pracy, będzie to duże ułatwienie. Bo często nie mają jak dojechać. Nie każdy ma samochód - mówi pan Kazimierz, mieszkaniec Słonecznego Stoku.

W sobotę przejeżdżał rowerem koło przystanku Białystok Stadion. Dzisiaj rozpocznie się jego przebudowa. To jeden z etapów modernizacją linii kolejowej z Białegostoku do Bielska Podlaskiego (Lewki).

Białystok Stadion to nie jest jedyna stacja kolejowa na terenie miasta. Oprócz głównego dworca znajdują się: Białystok
Starosielce, Białystok Bacieczki, Białystok Wiadukt oraz Białystok Fabryczny. Dzięki temu z jednego końca miasta na drugi można przejechać pociągiem „Polregio”. Jest nie tylko szybko, ale i tanio. Bilet miejski kosztuje 2 zł.

– Widzimy zainteresowanie pasażerów naszą ofertą. Pociąg ma zdecydowanie krótszy czas przejazdu, omija korki. Na przykład z dworca w Białymstoku do przystanku Białystok Stadion jedzie osiem minut. Samochód nie pokona tej trasy w tak krótkim czasie - przekonuje Renata Gerasimiuk z podlaskiego oddziału Przewozów Regionalnych.

Obecnie można podróżować między pięcioma przystankami. Ta liczba niebawem powiększy się o Białystok Fabryczny, bo już od 27 kwietnia ruszy turystyczny pociąg z Białegostoku do Walił.

Czytaj też: Przebudowa dworca PKP w Białymstoku. Wszędzie bałagan, parkingi są zamknięte [ZDJĘCIA]

Obok przedłużenia ul. Pułaskiego trwa budowa przystanku Białystok Nowe Miasto. Znajduje się na trasie z Białegostoku do Bielska Podlaskiego i Czeremchy. Widać już peron i tor.

Trwają też prace na przystanku Hołówki Duże oraz na stacjach Bielsk Podlaski i Lewickie. Budowa nowego przystanku Orzechowicze rozpocznie się w połowie roku. Inwestycja zapewni mieszkańcom lepszy dostęp do kolei.

Jak poinformował Karol Jakubowski ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest inwestorem, pasażerowie skorzystają z tych obiektów w drugiej połowie tego roku.

–W ramach inwestycji na odcinku od Czyżewa do Białegostoku wybudujemy także nowy przystanek w rozwijającej się części miasta, czyli Białystok Zielone Wzgórza - mówi Karol Jakubowski.

Stacja ma powstać w okolicach przejścia podziemnego, łączącego ul. Starosielce i Hetmańską.

Rail Baltica czeka na przetarg. Będą nowe mosty, przystanki i stacje, w tym Białystok Zielone Wzgórza

Odcinek od Czyżewa do Białegostoku o fragment międzynarodowej trasy kolejowej E75 Rail Baltica. Inwestycja na odcinku Czyżew – Białystok zapewni szybsze i bezpieczniejsze przejazdy pomiędzy stolicami Podlasia a Mazowsza.

- Dzięki inwestycji wzrośnie komfort obsługi podróżnych na 6 stacjach i 12 przystankach. Nowe perony będą komfortowo wyposażone i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Podróżni będą mogli także korzystać z nowego peronu na stacji Białystok - wylicza Karol Jakubowski - Usprawni to obsługę połączeń podmiejskich. Nowy obiekt zostanie zlokalizowany przy dworcu PKS, umożliwiając szybką przesiadkę do innych środków komunikacji. Dzięki inwestycji podróże koleją będą szybsze i bezpieczniejsze. W Białymstoku powstanie nowoczesne lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym -

Modernizacja obejmie ponad 70 km torów i sieci trakcyjnej. Przebudowanych ma być 8 mostów kolejowych, w tym największy, prawie 200-metrowy most na rzece Narew.

Planowana budowa 29 skrzyżowań dwupoziomowych zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Brak przejazdów w poziomie szyn, to także przygotowanie jednego z wymogów, by pociągi mogły jeździć z prędkością do 200km/h - mówi przedstawiciel PP PLK

Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na początek 2020 r. Prace będą prowadzone do końca 2022 r. Koszt inwestycji będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Dworzec PKP w Białymstoku, który jest największym dworcem kolejowym na Podlasiu, już wkrótce przejdzie gruntowny remont. Polskie Koleje Państwowe S.A. właśnie ogłosiły przetarg na jego wykonanie. Czas na złożenie oferty upływa 4 kwietnia tego roku.

Dworzec PKP Białystok przejdzie kolejny remont. Będzie wyglą...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny