MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest wyborczy 2020. Jak złożyć i co to jest? Zobacz wzór tego, jak złożyć protest wyborczy

asz
Jak złożyć protest wyborczy? Kto może to zrobić? Sprawdź najważniejsze informacje o proteście wyborczym!
Jak złożyć protest wyborczy? Kto może to zrobić? Sprawdź najważniejsze informacje o proteście wyborczym! Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Protest wyborczy to rozwiązanie mające na celu unieważnienie wyborów z powodu dostrzeżonych w ich przeprowadzeniu nieprawidłowości formalnych. Po wyborach prezydenckich, w których wygrał Andrzej Duda, wiele osób rozważa złożenie protestu wyborczego. Powstała nawet specjalna strona internetowa, która ma w tym pomóc – odpowiada za nią Platforma Obywatelska. Co to jest protest wyborczy, kto i jak może go złożyć i w jakim terminie należy tego dokonać?

Kto może złożyć protest wyborczy? Termin na to jest krótki!

Protest wyborczy może złożyć każdy wyborca, niezależnie od tego, czy brał udział w wyborach, czy nie. Jeżeli znajdowałeś się w spisie wyborców, to nawet, jeśli 12 lipca nie udałeś się na głosowanie, masz prawo do złożenia protestu wyborczego.

Nie masz na to jednak zbyt wiele czasu. Pandemia koronawirusa zmieniła zasady dotyczące składania protestu wyborczego: termin jego składania został skrócony. Protest wyborczy można złożyć w ciągu 3 dni od dnia, w którym PKW podała oficjalne wyniki wyborów. Ten termin obowiązuje każdego wyborcę, bez względu na to, czy jego nazwisko widniało w spisie wyborców w kraju, za granicą czy na statkach.

Pamiętaj, że wyniki wyborów PKW podała w poniedziałek 13 lipca. Czasu na złożenie protestu wyborczego jest niewiele!

Jak złożyć protest wyborczy? Wzór

Protest wyborczy składa się w formie wniosku do Sądu Najwyższego. Ważne jest to, by wysłać go w formie papierowej, pocztą lub kurierem. Nie można składać protestu wyborczego drogą elektroniczną, czyli:

 • e-mailem,
 • faksem,
 • przez portal ePUAP.

Osoby przebywające za granicą mogą złożyć protest wyborczy u właściwego konsula. Obowiązkowe jest jednak dołączenie zawiadomienia o ustanowieniu w kraju swojego pełnomocnika.

Co powinien zawierać protest wyborczy? Jak czytamy na stronie protestwyborczy2020.pl, w proteście wyborczym należy wskazać:

 • podstawę prawną,
 • zarzuty,
 • dowody.

Podstawa prawna to przepisy, które naszym zdaniem zostały złamane w organizacji wyborów. Jeśli doszło do przestępstwa wyborczego, mówi o tym art. 82 §1 pkt. 1, zaś o naruszeniu przepisów Kodeksu wyborczego mówi art. 82 §1 pkt. 2.

Zarzuty, to tak naprawdę opis zdarzenia, które wpłynęło na wynik wyborów. Jeśli więc dostałeś zbyt późno pakiet wyborczy i nie mogłeś odesłać go na czas, przez co twój głos nie został uwzględniony w wyborach, opisz tę sytuację.

Dowodami mogą być dokumenty, nagrania, ale także zeznania świadków. Strona protestwyborczy2020.pl podaje, że można też poprosić, by dowód przeprowadził sąd.

Wzór protestu wyborczego możesz pobrać z podanej wyżej strony. Dla wyborców z zagranicy stworzono także wzory protestu wyborczego dla sytuacji takich, jak:

 • brak karty do głosowania,
 • brak oświadczenia,
 • brak pieczęci na karcie,
 • niedostarczenie pakietu wyborczego,
 • niedostarczenie pakietu wyborczego w terminie.

Pamiętaj, że protest wyborczy musi zawierać twoje dane osobowe, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • nr PESEL

oraz nazwę sądu, do którego go kierujesz, czyli: Sąd Najwyższy. Protest wyborczy musisz też własnoręcznie podpisać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny