Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest receptowy: Zapłacisz sto procent za lek

Julita Januszkiewicz
Zapłacisz sto procent za lek z powodu protestu receptowego.
Zapłacisz sto procent za lek z powodu protestu receptowego. sxc.hu
Jeśli dostaniesz od lekarza receptę bez informacji o stopniu refundacji leku, to zapłacisz w aptece pełną odpłatność. Pacjenci, którzy nie chcą tego robić, powinni udać się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych lub na izbę przyjęć każdego szpitala. Tam otrzymają poświadczenie refundacji.

Ręce nam drżą podczas wypisywania recept - denerwuje się Włodzimierz Bołtruczuk z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Od niedzieli wraz z innymi lekarzami protestuje przeciwko umowom z Narodowym Funduszem Zdrowia uprawniającym do wypisywania recept na leki refundowane. Medycy zapisują więc leki na drukach recept opracowanych przez Naczelną Radę Lekarską Nie zawierają one informacji o stopniu odpłatności pacjenta i uprawnieniach do refundacji.

Drugą forma protestu to powrót do pieczątki ze styczniowego protestu "Refundacja od decyzji NFZ". Protestujący mogą też używać nazw międzynarodowych leków oraz wypisywać te z listy leków refundowanych lub nie wypisywać kodu NFZ na receptach.

- Nie chcemy być traktowani jako przestępcy. Teraz za wszelkie nieprawidłowości na receptach, złe ich wypisanie możemy zapłacić karę 300 złotych. My chcemy leczyć ludzi, a nie zastanawiać się czy prawidłowo wypisaliśmy leki - oburza się Włodzimierz Bołtruczuk.
Jego zdaniem, NFZ i Ministerstwo Zdrowia powinny doprowadzić do tego, by każdy ubezpieczony pacjent miał kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak poinformował Bogdan Kalicki, szef białostockiego pogotowia, jego lekarze nie przystąpili do protestu.

W całodobowej aptece przy Suraskiej w niedzielę wpłynęła pierwsza recepta ze stemplem "Refundacja do decyzji NFZ". Farmaceuci spodziewają się dzisiaj więcej takich przypadków.

Według Adama Dębskiego, rzecznika NFZ, lekarski protest ma ograniczoną formę. - Umów na leki refundowane nie podpisała z nami połowa z lekarzy prowadzących prywatne praktyki. Wszyscy, z którymi zawarliśmy umowy mają obowiązek wystawiania recept zgodnie z przepisami - wyjaśnia.

W niedzielę nie było skarg chorych. Jednak jeśli doszłoby do sytuacji, w której pacjent zostanie pozbawiony refundacji, powinien zgłosić się do NFZ albo biura rzecznika praw pacjenta. Takiemu gabinetowi grozi kara finansowa lub zerwanie kontraktu. - Jeśli pacjent będzie potrzebował leku refundowanego może udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub na izbę przyjęć każdego szpitala - wyjaśnia Adam Dębski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny