Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko wycince Lasu Solnickiego pod pas startowy dla Krywlan w Międzynarodowy Dzień Lasu (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
W niedzielę (21.03) przypada Międzynarodowy Dzień Lasów. Z tej okazji Ogólnopolska Akcja Inicjatyw Społecznych pod szyldem "Wspólny las" zorganizował kilkugodzinne wydarzenie, którego celem było pokazanie, jak ważną rolę w życiu Białegostoku odgrywa Las Solnicki, który ma być wycinany w związku z budową lotniska w Białymstoku. Przyszło kilkadziesiąt osób.

W ramach akcji "Chodźmy do lasu" przyrodnicy i przeciwnicy wycinki Lasu Solnickiego przygotowali spacery i różnego wydarzenia, które miały zwrócić uwagę "społeczną, krajobrazową i przyrodniczą rolę lasów oraz zaznaczyć, że zarządzanie leśnymi terenami powinno być realnie konsultowane ze społeczeństwem".

- Chcemy obronić Las Solnicki, który jest lasem ochronnym dla Białegostoku. Poza tym chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się w lasach. To jest pierwszy powód, dla którego tego lasu nie powinno się wycinać. Drugi jest taki, że Białystok ma dwa razy za mało zieleni i jego administracja dobrze o tym wie. Jeśli jeszcze zdarzy się kilka takich pandemii to, gdzie będziemy odpoczywać. Najwyższy już czas by administracja Białegostoku zaczęła przekazywać mieszkańcom właściwe wzorce; żebyśmy zaczęli chronić lasy, drzewa. A zaczniemy właśnie od ochrony Lasu Solnickiego - uważa Iwona Mońdziel, białostoczanka, która działa na rzecz ochrony przyrody m.in. w "Ratujmy Zwierzyniec" i w "Porozumieniu dla drzew".

Czytaj również: Białystok. Wyślij szyszkę do prezydenta. Nowa akcja obrońców Lasu Solnickiego. Walczą o zachowanie drzew przed wycinką pod lotnisko

O potrzebie ochrony Lasu Solnickiego przed wycinka pod budowę lotniska mówi także inny mieszkaniec Białegostoku, który uczestniczył w akcji "Chodźmy do lasu".

- Ten las ma w sobie dużo bioróżnorodności. Występuje tu dużo gatunków ptaków, są ropuchy i żaby trawne, mnóstwo sikor. Wiosną, gdy wszystko się zazieleni przylecą gatunki typowe dla tego lasu: świstunki, rudziki, piecuszki, a mieszkańcy zobaczą, jak las żyje. Las Solnicki barierą ochronna dla Białegostoku, która musi zostać. Wycięcie jego dużej powierzchni będzie dla wszystkich krzywdzące, bo to jest nasz wspólny las, a nie urzędników. Z lotniska biznesowego skorzysta tylko grupka ludzi, a z lasu, którego chce się nas pozbawić, korzystają mieszkańcy - podkreśla Maciej Zahorski.

Czytaj również: Białystok-Krywlany. Lasy Państwowe odwołały się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji prezydenta o wycince drzew pod lotnisko

Przypomnijmy. W grudniu 2020 roku prezydent Białegostoku wydał ponowną decyzję o usunięciu przeszkód lotniczych na Krywlanach, czyli drzew rosnących w Lesie Solnickim. Od pierwszej odwołało się Nadleśnictwo Dojlidy i Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało ją uzupełnić, czyli wskazać ile drzew trzeba usunąć. Pod topór miało pójść ponad 14 tys. drzew na ok. 80 ha. Według miasta, bez wycinki nie można korzystać z 1350-metrowego pasa. Od ostatniej decyzji też odwołało się nadleśnictwo, ale SKO utrzymało ją w mocy. Od zgody na wycinkę chce się odwołać strona społeczna.

Petycję z 2500 podpisami białostoczan złożyli społecznicy na ręce wiceprezydenta Białęgostoku Adama Musiuka.

Białystok. Las Solnicki może być wycięty pod powiększenie lo...

- Przed nami, a właściwie przed Lasami Państwowymi duże wyzwania, które powinny przeszkody lotnicze usunąć, ale to jeszcze nie teraz. Przed nami duże wyzwania, bo z jednej strony chcemy, by miasto było zielone, a z drugiej, żeby się rozwijało. Nie możemy być białą plama plamą, jeśli chodzi o ruch lotniczy - mówi Tadeusz Truskolaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny