Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz zmienić Poznański Budżet Obywatelski

Joanna Labuda
Trener osiedlowy i senioralny - ten projekt w PBO 2016 cieszył się największą popularnością
Trener osiedlowy i senioralny - ten projekt w PBO 2016 cieszył się największą popularnością Marek Zakrzewski
Właśnie ruszyły prace nad przygotowaniem kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Jego pomysłodawcy zapraszają poznaniaków do wzięcia udziału w dyskusji o tym, co poprawić, co zmienić i jak go udoskonalić.

– Chcemy się skoncentrować na tworzeniu podstawowych wartości budżetu, a także wytycznych dla urzędu, który ten proces prowadzi. Mamy zamiar dotrzeć zarówno do mieszkańców, jak i społeczników oraz wszystkich środowisk, które za udział w projekcie otrzymują wymierne korzyści – tłumaczy Rafał Janowicz z Brand Experience, wykonawca ewaluacji budżetu.

W ramach działań zaplanowano 12 spotkań. W dniach 7-11 marca codziennie o godz. 17.30 zaplanowano cykl warsztatów dla mieszkańców kolejno: Wildy (SP nr 5, ul. Traugutta 42), Nowego Miasta (ZSO nr 4, os. Czecha 59), Jeżyc (Centrum Amarant, ul. Słowackiego 19), Grunwaldu (ZSH, ul. Śniadeckich 54/58), Starego Miasta (Sala Biała UMP, plac Kolegiacki 19).

Jak przekonuje Rafał Janowicz, w kolejnych 7 spotkaniach warsztatowych wezmą udział wnioskodawcy, radni osiedlowi, radni miejscy, pracownicy UMP, seniorzy i członkowie z zespołu, który zajmuje się Poznańskim Budżetem Obywatelskim 2016. Wszystko po to, aby wyeliminować błędy, które pojawiły się w poprzednich edycjach PBO.

– Cały czas jesteśmy w procesie wdrażania innowacji w Polsce. Budżet Obywatelski w naszym kraju ma dopiero cztery lata. To oczywiście okres, w którym można się dużo nauczyć, ale też cały czas eksperyment – przyznaje Rafał Janowicz.

Oprócz spotkań z poznania-kami przeprowadzone zostaną wywiady z członkami Klubów Rady Miasta i wybranych komisji, a do 11 marca na stronie internetowej: www.poznan.pl/budzetobywatelski będzie dostępna ankieta ewaluacyjna. W niej swoje zdanie moga przedstawić mieszkańcy, którym nie uda się dotrzeć na warsztaty. Z kolei w dniach 2-13 zaplanowano badania telefoniczne, w których ma wziąć udział 400 poznaniaków.

Ewalucja PBO zostanie zakończona 30 marca. – Chcemy, by po raz pierwszy była poprowadzona w sposób kompleksowy. Dlatego zależy nam, by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców – przekonuje Sylwia Stec – zastępca dyrektora gabinetu Prezydenta Miasta Poznania.

Poznański Budżet Obywatelski 2016
W 2015 roku w Poznaniu już po raz 4 zrealizowano Poznański Budżet Obywatelski, dzieląc pulę 15 milionów złotych na projekty ogólnomiejskie (5 mln zł) i dzielnicowe (10 mln zł - po 2 mln zł na dzielnicę). Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 272 najróżniejsze pomysły i projekty, spośród których pod głosowanie mieszkańców poddano 168. W głosowaniu elektronicznym i papierowym wzięło udział 73 tysiące osób, a do realizacji wybrano 38 projektów. Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobył pomysł zatrudnienia trenera osiedlowego i senioralnego, czyli darmowe zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców Poznania, a wśród prac dzielnicowych – budowa oświetlenia nad Wartą, a także Taras widokowy na Ratuszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski