MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest na Rynku Kościuszki. Stop przemocy i rasizmowi. Młodzi ludzie w Białymstoku złożyli hołd zabitemu Georgowi Floydowi (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Wojciech Wojtkielewicz
"Wolność, równość, tolerancja", "Solidarność naszą bronią" - takie okrzyki wznosili w sobotę młodzi ludzie, którzy przyszli na spotkanie przy białostockim ratuszu, aby złożyć hołd zabitemu Georgowi Floydowi i upamiętnić ofiary policji na całym świecie. Wyrażano poparcie dla osób protestujących w Stanach Zjednoczonych przeciw rasizmowi. Legalne wydarzenie próbowała zakłócić 15-osobowa grupa Narodowców.

Grupa ośmiu młodych ludzi poruszonych tragedią George'a Floyda i wielu innych czarnych obywateli z całego świata zorganizowała spotkanie, na które przyszło ok. 140 osób. Wiele z nich to uczniowie szkół średnich.

- Jestem tutaj, bo chcę wyrazić sprzeciw wobec atakom policji i przeciw rasizmowi - mówi Dawid Dobrogowski.

Jak mówili organizatorzy spotkania, ludzie tutaj się zebrali, aby upamiętnić ofiary policji na całym świecie. Aby pokazać solidarność z protestującymi w Stanach Zjednoczonych, którzy są brutalnie traktowani przez policję.

- Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że walczymy razem z nimi na własnym podwórku - mówi Julia Iwańczuk, jedna z organizatorek akcji protestacyjnej. - My nie jesteśmy związani z jakimikolwiek organizacjami.

Zobacz też: Zamieszki na Barszczańskiej. Kiedy po interwencji policji zmarł Paweł Klim, mieszkańcy nie wytrzymali (zdjęcia, wideo)

Podczas spotkania podkreślano, że bardzo ważna jest walka o równe prawa dla wszystkich bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy poglądy. Należy walczyć z panującą dyskryminacją systemową, bo każdy człowiek ma prawo do godności, a systemowo ją ludzom się odbiera.

Przypomniano wiele przypadków brutalnych ataków i zabójstw przez amerykańskich policjantów dzieci i młodych ludzi, którzy byli niewinni. Organizatorzy mówili o potrzebie wspierania organizacji walczących z rasizmem, przemocą i pogardą dla zwykłych ludzi.

- Im głośniej wykrzyczymy nasz sprzeciw, tym szybciej zniszczymy rasizm - mówi Katarzyna Rosińska.

Grzegorz zwraca uwagę na potrzebę szerzenia edukacji antydyskryminacyjnej, a wsparcia od państwa w tym zakresie nie widać. Ważne jest szerzenie świadomości na temat problemu uprzedzeń rasowych zakorzenionych głęboko w instytucjach państwowych.

Organizatorzy akcji zwrócili się do zebranych o podpisywanie petycji w internecie w sprawie walki z rasizmem.

W czasie spotkania 15 Narodowców próbowało je zakłócić. Jednak szybko zareagowali policjanci. I otoczeni podporządkowali się funkcjonariuszom, rozchodząc się spokojnie.

Czytaj też: Białystok na 5. miejscu w rankingu miast najbardziej przyjaznych rodzinom

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny