Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest kobiet w Białymstoku - 1 lutego. Nie milkną echa po opublikowaniu wyroku TK w sprawie aborcji (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od jesieni. Iskrą dla nowej fali strajków było opublikowanie w dzienniku ustaw wyroku TK
Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od jesieni. Iskrą dla nowej fali strajków było opublikowanie w dzienniku ustaw wyroku TK Wojciech Wojtkielewicz
Ogólnopolski Strajk Kobiet w Białymstoku. W poniedziałek (1 lutego) przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego wyjdą na ulice Białegostoku. Kolejny raz zamierzają głośno manifestować brak zgody na zakaz aborcji z przyczyn wad płodu.

Poniedziałkowy „Czarny protest” ma rozpocząć się o godz. 19 na Rynku Kościuszki. Akcja zainicjowana jest przez Ogólnopolski Strajk Kobiet w Białystoku i Młodą Lewicę z Podlasia.

Protesty odbywają się w całym kraju. Największe manifestacje trwają obecnie w Warszawie. Białystok ma swoje liderki strajku i solidaryzuje się z ogólnopolską inicjatywą od momentu ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zakazującego kobietom przerywania ciąży nawet w momencie stwierdzenia nieodwracalnych wad genetycznych dziecka.

Zobacz koniecznie:Podlascy politycy komentują wyrok TK w sprawie aborcji. Wieczorem w Białymstoku protest przeciwko zaostrzeniu ustawy (ZDJĘCIA)

Przypomnijmy, że tuż przed północą (27 stycznia) został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W praktyce oznacza to wprowadzenie zakazu przerywania ciąży ze względu na wady płodu. Rząd potrzebował 97 dni na ostateczne przecięcie tematu, mimo że zgodnie z literą prawa, wyrok powinien zostać opublikowany niezwłocznie po jego wydaniu.

W pisemnym uzasadnieniu (liczącym aż 36 stron) decyzji sędziowie trybunału podtrzymali stanowisko o zakazie przerywania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu albo nieuleczalną chorobę.

Zdaniem sędziów: "dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona".

Na ostateczny kształt ustawy będzie miał wpływ rząd i zespół ekspertów, który określi czy w sytuacjach wad letalnych, na przykład w przypadku płodu bezczaszkowego, który nie może żyć poza organizmem matki, będzie możliwa aborcja.

Co ważne, na zlecanie marszałka Senatu 14. specjalistów prawa konstytucyjnego oceniło orzeczenie dotyczące aborcji. Zdaniem ekspertów wyrok zawiera szereg wad formalnych. Wśród nich wymieniają m.in. brak wymaganej opinii Sejmu. Konstytucjonaliści mają również zastrzeżenia co do samego składu orzekającego. Podkreślają m.in. że w wydaniu orzeczenia udział brali tzw. sędziowie dublerzy, co ich zdaniem dyskwalifikuje moc prawną dokumentów wydawanych przez organ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny