Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propozycja spaceru na weekend. Wybierz się na Szlak turystyczny „Świętej Wody” (Zdjęcia).

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Urząd Miejski w Wasilkowie we współpracy z PTTK odnowił 18-kilometrowy odcinek szlaku, który biegnie przez gminę Wasilków. Na całej jego długości widnieje ponad 70 nowych oznaczeń kierunku.
Urząd Miejski w Wasilkowie we współpracy z PTTK odnowił 18-kilometrowy odcinek szlaku, który biegnie przez gminę Wasilków. Na całej jego długości widnieje ponad 70 nowych oznaczeń kierunku. Urząd Miejski w Wasilkowie
Szlak pieszy „Świętej Wody” to jeden z najstarszych i najpiękniejszych szlaków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Możemy się wybrać na wędrówkę na trasie ok. 27 km, w tym po odnowionym 18-kilometrowym odcinku szlaku, biegnącym przez gminę Wasilków. To ciekawa trasa do zwiedzania i podziwiania zabytków oraz krajobrazu.

Turyści już bez utrudnień mogą zwiedzać i podziwiać szlak pieszy "Świętej Wody", który odznacza się walorami trasy spacerowej w pobliżu Białegostoku. Jego długość wynosi 27,5 km. Na trasie mamy miejscowości: Białystok – Nowodworce – Wasilków – Święta Woda – Dąbrówki – Studzianki – Supraśl.

W ubiegłym tygodniu Urząd Miejski w Wasilkowie we współpracy z PTTK odnowił 18-kilometrowy odcinek szlaku, który biegnie przez gminę Wasilków. Na całej jego długości widnieje ponad 70 nowych oznaczeń kierunku. W wielu miejscach były one nieczytelne lub też po prostu tych oznaczeń brakowało.

Szlak można pokonywać w kilku odcinkach, w zależności od naszych możliwości i zainteresowań:
- początek szlaku w Białymstoku - ul. Dziesięciny - szosa do Wasilkowa (końcowy przystanek MPK nr 9). Długość trasy – 5,7 km. Przebiega ona ścieżkami w kompleksie leśnym Pietrasze. To wyjątkowe miejsce spacerowe w pobliżu miasta.
- Szosa do Wasilkowa (końcowy przystanek linii 9) – Święta Woda, długość trasy ok. 10 km. 2,5–3 godzinny spacer od granic miasta przez Nowodworce i Wasilków do źródła w Świętej Wodzie. Po drodze możemy obejrzeć cmentarz katolicki w Wasilkowie z zabytkowymi kilku- i kilkunastometrowymi rzeźbami alegorycznymi.
- Wasilków – Supraśl, długość trasy ok. 14,5 km. Jest to 3–4 godzinna wędrówka między dwoma historycznymi miastami. Możliwość zwiedzenia zabytków Wasilkowa, Świętej Wody i Supraśla.

Na trasie szlaku mamy ciekawe miejsca do odwiedzenia:
- Święta Woda - Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. To miejsce kultu maryjnego, cel pielgrzymek katolików i prawosławnych mieszkańców regionu,
- Wasilków - miasto założone w 1566 r, są tutaj trzy kościoły, cerkiew, zabytkowy cmentarz katolicki,
- Supraśl - to centrum turystyczne Puszczy Knyszyńskiej, węzeł kilku szlaków, wiele zabytków, zespół pobazyliański, pałac Buchholtzów, cmentarze.

Czytaj też:
Puszcza Knyszyńska - tutaj rosną wyjątkowe sosny, świerki i dęby. Warto je odwiedzić

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny