Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proponowane logo to zgniłe ogryzki! Kolejna propozycja internauty. Lepsza?

(dor)
Zdaniem autora, jego logo jest graficznym przykładem eksplodującej energii, promieniującej radości...
Zdaniem autora, jego logo jest graficznym przykładem eksplodującej energii, promieniującej radości...
Proponowane modyfikacje to jakieś zgniłe ogryzki, a nie loga! - napisał do nas Radosław Kuleszewicz. I przysłał własną propozycję. Ciekawe, czy nie jest za późno?

Od 10 lat zawodowo zajmuję się kreacją reklamową - wyjaśnia swoje kompetencje Kuleszewicz. I od razu dodaje, że nie jest przeciwnikiem opracowania loga Białegostoku.

"Brałem udział w konsultacjach społecznych dot. strategii dla Białegostoku, gdzie opowiadałem się za koncepcją "Rising Białystok". Potem broniłem kampanii wewnętrznej i nawet w aferze z podobieństwem do loga LGBT NYC próbowałem szukać pozytywów. Nie jestem więc malkontentem, tylko fachowcem, któremu leży na wątrobie wizerunek własnego miasta. Dlatego gdy widzę wyroby logopodobne, spośród których próbujemy wybrać godło promocyjne - muszę zaprotestować.
Proponowane modyfikacje to jakieś zgniłe ogryzki, a nie loga!" pisze internauta.

"zwisająca jajecznica"

Proponowane logo to zgniłe ogryzki! Kolejna propozycja internauty. Lepsza?

Siłą "starego" znaku Eskadry była elastyczna, otwarta kompozycja, umożliwiająca swobodną, nawet fragmentaryczną ekspozycję loga, bez utraty najważniejszej cechy - rozpoznawalności. To nowatorskie podejście - znak graficzny jako punkt wyjścia do tworzenia pochodnych form, którymi można swobodnie operować, eksponując je w dowolnej przestrzeni (patrz trampki) - zostało zastąpione bezkształtną maziają z rachitycznymi promyczkami. To logo bardziej niż wschód słońca przypomina kawałek sękacza albo zepsute jajo. No, może od biedy tęczę. Nie ma w tym żadnego pomysłu i nawet kwanta energii, którym promieniowała pierwsza propozycja Eskadry. Zamiast rześkiej energii poranka mamy smętnie zwisającą jajecznicę.

"fryzura afro"

Proponowane logo to zgniłe ogryzki! Kolejna propozycja internauty. Lepsza?

To z kolei jest nawet dość słoneczne, chociaż bardziej przywodzi na myśl fryzurę afro. Pasowałoby jakiemuś brazylijskiemu miastu. Nie jest też wykwitem wyjątkowych umiejętności czy oryginalnej myśli projektanta - taki efekt graficzny można osiągnąć używając jednego z filtrów Photoshopa. Dlatego na podobne "bąbelki" można się natknąć na co trzecim plakacie reklamującym sobotnią imprezę w klubie muzycznym. I gdzie się podziała ta energia, którą promieniowała pierwsza propozycja Eskadry? Gdzie ten "efekt tadaaam!"? Tu go nie widać.

"irokezy"

Proponowane logo to zgniłe ogryzki! Kolejna propozycja internauty. Lepsza?

I trzecie - najgorsze wyjście z możliwych, czyli "obetnijmy połowę i zobaczmy jak to się nam poukłada". Co z tego wyszło? Może wachlarz, może pióropusz na hełmie rzymskiego legionisty, może jakaś halabarda albo irokez... Nie można modyfikacji znaku graficznego traktować literalnie. Nie wystarczy bezmyślnie przyciąć i obrócić, bo w rezultacie wychodzą takie właśnie koszmarki.

Tagline "Wart zachodu" również uważam za zły pomysł. Przez to hasło prześwitują prowincjonalne kompleksy - jest ono wyrazem aspiracyjnej postawy, która automatycznie lokuje nas w gronie "tych gorszych, którzy chcą być lepsi". Wschodzący Białystok w zupełności wystarczy.

Można jednak umiejętnie zmodyfikować niechciane logo tak, aby odejść od podobieństwa do LGBT NYC i jednocześnie utrzymać świetny pomysł solarnie ułożonych wykrzykników i zachować dwie najlepsze cechy znaku: otwartą kompozycję i artystyczny efekt swobodnej ekspresji, eksplodującej energii, promieniującej radości...
Na przykład tak...

Zaprojektowałem to w ciągu paru godzin, inspirując się jedynie "starym" znakiem Eskadry. Może warto więc poświęcić godłu promocyjnemu, które będzie nam świecić parę ładnych lat nieco więcej zachodu? Tydzień później nas wszak nie zbawi...

Radosław Kuleszewicz

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny