Pronar Parkiet Hajnówka i Ślepsk Suwałki walczą o utrzymanie (wideo, zdjęcia)

(sk, wdr)
Ten atak Sebastiana Wójcika z Pronaru Parkietu Hajnówka został zatrzymany przez blok siatkarzy Energetyka fot. Wojciech Oksztol
Dramatyczna walka o uniknięcie degradacji. Podlaskie zespoły wciąż nie są pewne swego. W Suwałkach i Hajnówce środa będzie dniem świętowania lub płaczu po spadku

Piąte mecze zadecydują o tym czy podlaskie zespoły zdołają awansować do turnieju barażowego o prawo gry w I lidze. Pronar Parkiet Hajnówka nie wykorzystał atutu własnej sali. Podopieczni trenera Pawła Blomberga w sobotę pokonali Energetyk Jaworzno 3:2, a w niedzielę też po pięciosetowej walce przegrali.

Ślepsk z kolei po piątkowej porażce w Szczecinie 2:3 z Morzem Bałtyk, w sobotę ulegli rywalom gładko 0:3.

Pierwszy mecz hajnowianie mogli szybciej rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść, bo prowadzili 2:1 w setach i 12:7 w czwartej partii. Niestety, jak w ekipie Pronaru Parkietu było tak, że jak jednemu zawodnikowi nie szło, od razu dołączali się do niego pozostali i kibice zobaczyli trwający ponad dwie godziny bój.

Trzy pierwsze odsłony były wyrównane. Zawodnicy zdawali sobie sprawę ze stawki potyczki, stąd mecz był często przerywany, a siatkarze prowadzili dyskusje z sędziami.

Rozbici w tie-breaku

Dopiero w czwartej partii podopiecznym trenera Blomberga udało się wypracować większą przewagę. Wygrywali 5:1, 8:3, ale nagle stanęli. W ataku mylił się nieźle do tej pory grający Sebastian Wójcik, problemy miał też inny jasny punkt hajnowskiej drużyny - Artur Żyliński. I trzeba było spotkanie rozstrzygnąć w tie-breaku. W decydującym secie lepsi byli gospodarze, którzy zwyciężyli do 11.

Wczoraj kibice w Hajnówce znów obejrzeli pięciosetowe starcie. Niestety, tym razem górą byli goście. Spotkanie też był wyrównane, poza ostatnią partią. W niej Energetyk rozbił gospodarzy do 6. O tym, który zespół spadnie do II ligi rozstrzygnie środowy mecz w Jaworznie.

Wszystko od nowa

W lepszej sytuacji są suwalczanie. Oni piąte spotkanie rozgrywać będą przed własną publicznością. W hali OSiR nie przegrali ani razu i w tym ich największa nadzieja.

- Przed nami najważniejszy mecz sezonu i chłopaki muszą wymazać z pamięci wszystkie poprzednie - uważa Piotr Poskrobko, drugi trener Ślepska. - Po przerwie świątecznej zespół zupełnie zatracił formę z rundy zasadniczej i wszystko musimy zaczynać od nowa - narzeka.

W Szczecinie suwalczanie mieli tylko postawić kropkę nad "i". Kapitalną okazję zaprzepaścili w przegranym 2:3 piątkowym spotkaniu. Mieli jeszcze szansę w sobotę, kiedy w drugim secie prowadzili aż 20:14.

- Zmarnowanie takiej przewagi najlepiej obrazuje obecną dyspozycję drużyny - mówi Poskrobko. - Bardzo słaby serwis i kiepskie przyjęcie zagrywki spowodowały, że z Morzem Bałtyk spotkamy się w play-out po raz piąty. Takie spotkania, to jedna, wielka gra nerwów. Mam nadzieję, że nasi zawodnicy szybciej je uspokoją - kończy drugi szkoleniowiec Ślepska.

Wyniki play-out:
Pronar Parkiet Hajnówka - Energetyk Jaworzno 3:2 (21:25, 25:23, 27:25, 21:25, 15:11).
Pronar Parkiet - Energetyk 2:3 (22:25, 25:22, 21:25, 25:23, 6:15). Stan rywalizacji (do trzech wygranych): 2:2.
Pronar Parkiet: Zrajkowski, Wójcik, Staniewski, Żyliński, Poinc, Sacharewicz, Saczko (libero) oraz Tietianiec, Skup.
Morze Bałtyk Szczecin - Ślepsk Suwałki 3:0 (25:18, 25:23, 25:17). Stan rywalizacji (do trzech wygranych): 2:2.
Ślepsk: Szlejter, Rudzewicz, Augustynowicz, Skrzypkowski, Rakickas, Krzysiek, Łyczko (libero) oraz Malczewski, Gołębski, Dziurkowski, Główczyński.