Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projektowanie zieleni: Wyobraź sobie ogród

Fot. Archiwum
Taki piękny ogród może już niedługo powstać na działce zwycięzcy naszej loterii
Taki piękny ogród może już niedługo powstać na działce zwycięzcy naszej loterii Fot. Archiwum
Duży piękny dom z okazałym ogrodem to marzenie wielu z nas. Dom można wygrać w naszej loterii, wystarczy zebrać 12 kolejnych kuponów z "Porannego" . A jak zaprojektować otaczający go ogród Agnieszce Zalewskiej radzi architekt krajobrazu Justyna Rzędzian-Sosnowska.

Kurier Poranny: Zanim ogród zostanie założony i obsadzony roślinami dobrze jest, jeśli jego koncepcja powstanie na papierze. Możemy zrobić to sami, ale chyba lepiej jest zwrócić się o pomoc do architekta krajobrazu?

Justyna Rzędzian-Sosnowska, architekt krajobrazu z firmy JM Garden: Mnóstwo energii i pieniędzy poświęcamy wybudowaniu i urządzeniu naszego domu. Zdarza się jednak, że sprawę ogrodu zostawiamy na później, a przecież powinniśmy go traktować jako kolejny pokój naszego domu, jako całość. Jednak często decydujemy się na rozwiązanie tymczasowe i urządzamy działkę bez projektu.
Po kilku latach okazuje się, że niezbędne są poprawki, a to oznacza, że pieniądze, które chcieliśmy zaoszczędzić, musimy wydać na modernizację i przebudowę. Warto zatrudnić architekta krajobrazu, aby uniknąć błędów, które w przypadku ogrodów widoczne będą dopiero za kilka lat. Zawód ten wymaga wiedzy o zasadach kompozycji, roślinności, warunkach klimatyczno-glebowych oraz najnowszych technikach rozwiązań budowlanych, potrzebnych do tworzenia małej architektury.

Od czego powinniśmy zacząć, projektując ogród?

- W pierwszej kolejności powinniśmy dokonać pomiarów działki oraz wziąć pod uwagę elementy infrastruktury. Następnie musimy określić warunki naturalne naszej działki, czyli nasłonecznienie, jakość gleby oraz ukształtowanie terenu. Przed przystąpieniem do projektowania właściciel musi określić swoje wyobrażenia o przyszłym ogrodzie. Na tym etapie warto się również zastanowić nad rodzajem preferowanej roślinności, oświetleniem, elementami małej architektury i systemem automatycznego nawadniania.

Dobrze zaplanowany ogród musi przede wszystkim odpowiadać potrzebom domowników, dlatego najlepiej jest je sprecyzować, a później uwzględnić w projekcie.

- Jeśli w rodzinie są dzieci, należy wydzielić im miejsce na zabawę, przewidzieć miejsce na piaskownicę czy huśtawkę, a może i na małe boisko. Należy także wykluczyć sadzenie roślin o trujących owocach lub liściach takich jak np. cisy, wilczomlecz, złotokap, a także tych, które mają kolce lub ciernie jak berberysy czy róże. Jeśli rodzina często spotyka się przy grillu, trzeba pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca oraz pomyśleć o atrakcyjnym oświetleniu. Ogród, który ma służyć wyłącznie do wypoczynku i zabawy, musi być łatwy w pielęgnacji, powinna znaleźć się w nim altana lub zaciszne miejsce na ławeczkę. Jeśli natomiast jego właściciele lubią prace ogrodowe należy zaplanować więcej rabat bylinowych oraz miejsce na warzywniak lub zielnik.

Proszę zdradzić kilka zasad, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu ogrodu?

- Oczywiście ogród powinien pasować swoją stylistyką do otoczenia oraz do architektury budynku. Aby spełniał on funkcje użytkowe, najlepiej jest go podzielić np. na część wypoczynkową, rekreacyjną i reprezentacyjną, uwzględniając jednocześnie wszystkich jego użytkowników. Powinniśmy również wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądał ogród za kilka lat - jak bardzo urosną zasadzone przez nas rośliny, czy nie zasłonią nam widoku z okna. Trzeba też zachować odpowiednią przestrzeń między nimi. Dobrze jest również wiedzieć, jak duży jest system korzeniowy drzew i krzewów, czy w przyszłości nie zniszczy fundamentu naszego domu. Dużych drzew nie należy sadzić blisko budynku.

Bardzo ważny na etapie projektowania jest przemyślany dobór roślin.

- Nie wystarczy wybrać kwiaty i drzewka, jakie chcemy widzieć u siebie w ogrodzie. Rośliny należy umiejscowić biorąc pod uwagę stopień nasłonecznienia oraz warunki glebowe. Należy dobrać je tak, aby o każdej porze roku ogród wyglądał atrakcyjnie. Trzeba wziąć pod uwagę różne terminy kwitnienia oraz przebarwiające się jesienią liście.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny