Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Wyrwa w pamięci". Zobacz filmy (wideo)

(ak)
Podsumowaniem projektu są cztery filmy dokumentalne Bartka Tryzny, które można już obejrzeć w internecie.
Podsumowaniem projektu są cztery filmy dokumentalne Bartka Tryzny, które można już obejrzeć w internecie. sxc.hu
Filmowiec z Michałowa nakręcił cztery filmy promujące Muzeum Pamięci Sybiru

Projekt "Wyrwa w pamięci" miał dotrzeć do młodego pokolenia, które będzie odbiorcą także naszego nowego muzeum. Miał pokazać pewną tożsamość miasta. Chcemy, by Sybir kojarzył się z Białymstokiem, jego wielobarwnością i różnym charakterem - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska, które organizuje Muzeum Pamięci Sybiru. - Żyli tu ludzie, których w pewnym momencie po prostu zabrakło. Co piąty białostoczanin został deportowany na Wschód.

Właśnie tę pustkę, szczególnie młodym ludziom, miały uzmysłowić działania, które Muzeum Wojska realizowało także we współpracy z pracownikami i studentami Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. W ramach projektu można było obserwować różnorodne działania współczesnej kultury typu street art czy video mapping. Podsumowaniem projektu są cztery filmy dokumentalne Bartka Tryzny, które można już obejrzeć w internecie.

Młody, utalentowany filmowiec obiektywem kamery zarejestrował produkcję wielkoformatowych wlepek na specjalnych warsztatach czy kolejne etapy powstawania muralu Jerzego Muszyńskiego na ścianie jednego z magazynów przy ul. Węglowej.

Filmowiec z Michałowa nakręcił także krótkie dokumenty ze spotkania z Sybirakami wokół fotoinstalacji zdjęć-kolaży "Mój adres: Białystok", a także o mappingu na jednej ze ścian Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB, czyli pokaz animacyjny historii mieszkańców Białegostoku deportowanych na Sybir na początku lat 40. XX wieku.

- To było trudne zadanie.O tej historii wiedzieliśmy niewiele. Poza tym mapping to zwykle zabawa formą, animowanie poszczególnych elementów budynku. Tutaj zaś w to wszystko wpletliśmy konkretną historię - mówi Małgorzata Budlewska z koła naukowego Filmowi.

Na tym jednak współpraca muzealników z architektami się nie kończy. Właśnie wspólnie wykonali wizualizacje 3D obozu w Permie, gdzie więźniów wykorzystywano do wyrębu lasu. Do rekonstrukcji tego GUŁagu wykorzystano m.in. współczesne i historyczne zdjęcia, plany rozmieszczenia budynków.

- Nasze zagadnienia naukowe przekładamy na coś, co służy miastu i jego mieszkańcom, co służy upamiętnianiu naszej historii - mówi dr Adam Jakimowicz z wydziału architektury PB.

Nowoczesna technika umożliwiająca budowanie wirtualnych przestrzeni jaką dysponujemy, może tu przyjść z pomocą. A powstałe przy jej pomocy wizualizacje można pokazywać chociażby w internecie - mówi dr Adam Turecki, prodziekan wydziału.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny