Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt in vitro. Nie dla wolnych związków

Fot. Anatol Chomicz
Kiedy będziemy mieli refundację in vitro? Na razie Ministerstwo Zdrowia chce zrobić symulację, ile to może kosztować.
Kiedy będziemy mieli refundację in vitro? Na razie Ministerstwo Zdrowia chce zrobić symulację, ile to może kosztować. Fot. Anatol Chomicz
Najpierw ochrona zarodków, potem refundacja. Tak chce rząd. Już powstał projekt ustawy, która reguluje zapłodnienie in vitro. - Wszystkie ograniczenia ideologiczne nie służą dobrze leczeniu bezpłodności - mówi prof. Marian Szamatowicz.

To właśnie pod jego kierunkiem w klinice Akademii Medycznej dokonano pierwszego zapłodnienia pozaustrojowego w Polsce. Pierwsze dziecko, które urodziło się dzięki in vitro, ma dziś 21 lat.

Co teraz prof. Szamatowicz sądzi o projekcie ustawy, którą przygotował rządowy zespół do spraw bioetyki? A jest w nim m.in. in vitro tylko dla małżeństw, w wyjątkowych przypadkach dla samotnych kobiet, zakaz pobierania nasienia od obcego mężczyzny.

- Jeżeli państwo miałoby refundować zapłodnienie in vitro, to jest to dobry pomysł. Boję się jednak, że leczenie bezpłodności, które ma zależeć nie od ograniczeń medycznych, a tylko ideologicznych, będzie mniej skuteczne. Bo najbardziej stracą kobiety, które chcą mieć dziecko - uważa prof. Szamatowicz.

Nie podoba mu się również, że in vitro ma być dostępne tylko dla małżeństw. - Nie możemy być aż tak poddańczo katolickim krajem. Nie powinno być nakazu ślubu, żeby cokolwiek uzyskać - dodaje.

Kiedy będziemy mieli refundację in vitro? Na razie Ministerstwo Zdrowia chce zrobić symulację, ile to może kosztować. Dopiero wtedy rząd zdecyduje, ile będzie dokładać z budżetu na zabiegi.

Co jest w projekcie?

- In vitro ma być dostępne tylko dla małżeństw. Ale te nie mogą być obciążone chorobami lub upośledzeniem genetycznym. Kobieta zaś nie może przekroczyć 40, w wyjątkowych przypadkach 45 lat.

- W ramach procedury in vitro mogą być wykorzystane wyłącznie gamety pobrane od osób w niej uczestniczących.

- Nie wolno niszczyć ludzkiego embrionu.

- W wyjątkowych wypadkach z in vitro może skorzystać samotna kobieta, której "kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków rodzicielskich".

- Sąd może zgodzić się na zabieg in vitro, w którym wykorzystany będzie embrion obcej kobiety. Ale tylko w przypadku, gdy genetyczna matka nie żyje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny