Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Programu Aktywizacji. Wróciła wiara w siebie

Piotr Czaban [email protected] tel. 085 74989 555
Małgorzata Stasieluk pokazuje jak wykonać prosty i zarazem efektowny stroik
Małgorzata Stasieluk pokazuje jak wykonać prosty i zarazem efektowny stroik
Człowiek inaczej się czuje, bo po tylu latach w końcu wyszedł z domu - mówi Bożena Dąbrowska

Bardzo podoba mi się ten projekt. Dużo się nauczyłam - mówi Danuta Kaczan. Uczestniczki programu zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnej Białostockiej szkolą się już od sierpnia. Naukę zakończą w tym miesiącu.

- W projekcie biorą udział bezrobotne kobiety, długotrwale korzystające z pomocy społecznej - informuje dyrektor MOPS Agnieszka Dyda. - Z tymi osobami zostały zawarte kontrakty socjalne. W ramach tego projektu były organizowane spotkania z psychologiem, warsztaty z doradcą zawodowym. Co ciekawe, panie skorzystały też z wizyty u fryzjera i kosmetyczki.

A na święta ...

Teraz przyszła kolej na kurs z produkcji ozdób świątecznych: - Powstają fantastyczne prace - ocenia dyrektor MOPS.

Rzeczywiście, panie pod okiem Małgorzaty Stasieluk, wyczarowują oryginalne ozdoby.

- Udało mi się już zrobić stroik. Jest taki inny. Specjalnie dodałam do niego pomarańcze - mówi z dumą Bożena Dąbrowska. - Podejrzałam trochę tu, trochę tam i zrobiłam. Pani Małgosia podpowiedziała mi, co i jak.

Jak przyznaje, wcześniej w domu nigdy czegoś takiego nie robiła.

- Część ozdób zostanie u nas w ramach dokumentacji, a część panie zabiorą do domu - mówi Stasieluk.

Nie chce oceniać ukrytych talentów uczestniczek zajęć.

- Po dziesięciu godzinach kursu trudno powiedzieć co kto potrafi. Samemu można sobie popatrzeć i ocenić - proponuje Stasieluk i zaraz dodaje: - Te zajęcia są po to, żeby podnieść wartość kobiety. Żebyśmy potrafiły w domu pokazać dzieciom, że praktycznie z niczego można zrobić bombkę choinkową.

No, a taką bombkę, jak się okazuje, można zrobić nawet z balona.

Co będzie dalej?

W większości kobiety, które biorą udział w kursie, z umiarkowanym optymizmem patrzą w przyszłość. Niektóre z nich przez wiele lat były bezrobotne z wyboru.

- Bez pracy jestem od trzech lat. Tak naprawdę to jej nie szukałam. Po prostu nie miałam jak do niej pójść, bo jeszcze mam dziecko małe - tłumaczy Kaczan. - Wcześniej pracowałam, ale musiałam z tego zrezygnować. Córka ma cztery lata. Muszę jeszcze poczekać aż pójdzie do przedszkola.

Jej zdaniem, jeżeli będzie taka potrzeba, zawsze sobie jakąś pracę znajdzie.

- Ja nie wybieram konkretnej pracy tylko biorę to, co jest - przyznaje Kaczan. - Chciałabym znaleźć pracę w Czarnej Białostockiej. U nas poza sprzedawcą, to raczej nie ma innej pracy.

Ma nadzieję, że w znalezieniu zatrudnienia pomogą jej nowe umiejętności: - Nauczyłyśmy się już podstaw komputera, obsługi kas fiskalnych. Miałyśmy też taki kurs związany ze sztuką sprzedaży.

Z kolei Bożena Dąbrowska bezrobotną jest od czternastu lat.

- Też pilnowałam dzieci i nie miałam jak pracować, ale teraz od razu podjęłabym się pracy - twierdzi Dąbrowska. - W trakcie trwania tego projektu skończyłam kurs opieki nad osobami starszymi i masażu dzieci. Zajęcia odbywały się w Sokółce.
Spodobały się jej na tyle, że chciałaby pracować w takim zawodzie.

- Niestety, lekarze w Sokółce mówili mi, że rąk do pracy brakuje, ale brak również etatów - mówi Dąbrowska. - Niedaleko jest Dom Starców. Koło mojego domu jest prowadzona terapia osób niepełnosprawnych. Może tam się uda? Prywatnie chyba nie opłaca się, ale gdy skończę kurs, zacznę czegoś szukać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny