Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Projektor. Nauki ścisłe zafascynowały dzieci

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Praca chemika jest interesująca, ale i trudna. Mogą się o tym przekonać dzieci z mniejszych miejscowości. Ich szkoły odwiedzają studenci, którzy podczas różnych doświadczeń, pokazują, że nauki ścisłe mogą być fascynujące.
Praca chemika jest interesująca, ale i trudna. Mogą się o tym przekonać dzieci z mniejszych miejscowości. Ich szkoły odwiedzają studenci, którzy podczas różnych doświadczeń, pokazują, że nauki ścisłe mogą być fascynujące.
Pod okiem białostockich studentów w ramach programu Projektor uczniowie z regionu konstruują roboty, przeprowadzają chemiczne doświadczenia i uczą się języków obcych.

Projektor - wolontariat studencki to ogólnopolski program, który zmienia na lepsze przyszłość wielu uczniów mieszkających na wsi oraz w mniejszych miejscowościach - mówi Anna Matyszewska, regionalny koordynator programu w województwie podlaskim.

Biorący w nim udział studenci dzielą się z dziećmi swoją wiedzą. Z kolei ich młodsi koledzy uczą się logicznego myślenia oraz rozwijają swoje zainteresowania.

Celem akcji jest też upowszechnienie wiedzy z różnych dziedzin nauk ścisłych oraz pokazanie, że mogą być one fascynujące.

To ważne, bo dzieci stoją przecież przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej oraz profilu klasy, w której będą potem kontynuować naukę. Mają też kontakt ze studentami.

Na przykład uczniowie Zespołu Szkół w Tykocinie i szkoły podstawowej w Choroszczy mogli pobawić się w konstruktorów. Budowali z klocków Lego roboty. Jak to zrobić pokazywali im studenci z Politechniki Białostockiej.
Pod czujnym okiem starszych kolegów wasilkowscy gimnazjaliści mogli się dowiedzieć na czym polega praca detektywa. Młodzież rozwiązywała także zawiłe zagadki kryminalne oraz konstruowała robota. Potem testowała jego różne możliwości.

Uczniowie z małych miast oraz wsi świetnie sobie też radzili na zajęciach chemicznych. Mieli okazję wcielić się w role wynalazców.

- Pokazujemy jak z prostych i łatwo dostępnych materiałów przeprowadzić doświadczenia dające wizualne efekty. Wykorzystujemy do nich na przykład płyn do mycia naczyń, sodę oczyszczoną - wyjaśnia Anna Matyszewska.

Przy okazji dzieci dowiadują się, że przedmioty ścisłe nie są takie nudne.

Natomiast gimnazjaliści ze Zbójnej rozwinęli swoje pasje artystyczne. Młodzież podkładała głosy pod postacie ze znanych animowanych filmów np. ze Shreka czy Toy Story.
Nie było to takie proste, jak im się wcześniej wydawało.

Ponadto uczniowie mogą też za darmo podszlifować język angielski.

- Studenci chętnie odwiedzają szkoły w regionie. Znajdują na to czas, a ich podopieczni dopytują, kiedy znów do nich przyjadą - podkreśla Anna Matyszewska.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny