Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Pieniądze na wyrównywanie szans

Julita Januszkiewicz
Najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej w Czarnej Wsi Kościelnej już niebawem wezmą udział w zajęciach wyrównawczych.
Najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej w Czarnej Wsi Kościelnej już niebawem wezmą udział w zajęciach wyrównawczych. Fot. Sylwia Walesiuk
Dzieci z zaburzeniami mowy wezmą udział w zajęciach logopedycznych. Z myślą o najmłodszych niepełnosprawnych odbędzie się hipoterapia i gimnastyka korekcyjna. A uzdolnieni uczniowie rozwiną swoje zainteresowania. To wszystko w ramach unijnego projektu.

- Mamy problem. Z roku na rok coraz więcej naszych uczniów ma trudności z czytaniem, pisaniem, a nawet z poprawnym mówieniem - martwi się Agnieszka Znajda, dyrektorka Zespołu Szkół w Czarnej Wsi Kościelnej.

Z podobnym problemem boryka się też Szkoła Podstawowa nr 2 w Czarnej Białostockiej . Jak wyjaśnia zastępczyni dyrektorki Małgorzata Skreczko, w podstawówce tej jest sporo uczniów z dysleksją lub dysortografią.

- Robimy co możemy, by nasi uczniowie wyrównali braki w nauce. Nauczyciele pracują indywidualnie z dziećmi. Po lekcjach odbywają się zajęcia wyrównawcze. Jest też klasa integracyjna - wylicza wicedyrektorka.

Ale to za mało, a co gorsza, kłopotów z nauką swoich pociech często nie zauważają rodzice.

- Nie mają oni czasu lub pieniędzy, by szukać porady u specjalistów, by na przykład zaprowadzić dziecko do logopedy - tłumaczy Agnieszka Znajda.

Magistrat pomaga w wyrównywaniu braków w edukacji

Szczególnie dotyczy to wsi. Dlatego magistrat w Czarnej Białostockiej postanowił pomóc rozwiązać ten problem. Opracował projekt pt. "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych". Udało mu się też otrzymać unijne dofinansowanie. Gminny wniosek został pozytywnie oceniony i Czarna Białostocka otrzymała z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ponad 143 tys. złotych.

- Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej i Zespołu Szkół w Czarnej Wsi Kościelnej - mówi burmistrz Tadeusz Matejko.

W placówkach tych odbędą się zajęcia zajęcia logopedyczne, socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne. Natomiast niepełnosprawni będą uczestniczyły w specjalistycznych zajęciach z hipoterapii, a ci z wadami postawy wezmą udział w gimnastyce korekcyjnej. Uczniowie, którzy mają problemy z matematyką mają szansę wyrównać te braki.

Uzdolnieni matematyczno - przyrodniczo uczniowie jeszcze bardziej rozwiną swoje zdolności i zainteresowania.

W latach 2011-2012, w projekcie weźmie udział 303 dzieci uczących się w klasach I-III. Co ważne, za unijną dotację podstawówki kupią także sprzęt niezbędny do realizacji zajęć. Będą to różne pomoce i gry dydaktyczne. Szkoły wzbogacą się, między innymi o: lupy, tablice interaktywne, mikroskopy, laptopy, komputerowe programy, zabawki czy też klocki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny