MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Moje Ciepło, czyli dotacja na montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Jak wypełnić wniosek i dostać dofinansowanie?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Program "Moje Ciepło" to możliwość uzyskania dotacji od 7 do nawet 21 tys na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Zainteresowani wnioski mogą składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak ze wsparcia mogą skorzystać tylko właściciele nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. – W ramach rozwoju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa indywidualnego uruchomiliśmy program Moje Ciepło, który upowszechni w domach pompy ciepła. Są one źródłami zeroemisyjnymi – tłumaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Program Moje Ciepło. Kto może liczyć na dofinansowanie?

– W ramach rozwoju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa indywidualnego uruchomiliśmy program Moje Ciepło, który upowszechni w domach pompy ciepła. Są one źródłami zeroemisyjnymi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Dofinansowanie w ramach programu Moje Ciepło będzie dotyczyć wszystkich rodzajów pomp ciepła wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej – wyjaśniła.

Podobnie jak program „Mój Prąd”, nowe rozwiązanie jest również kierowana bezpośrednio do osób fizycznych, czyli właścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.

Stawki pomocy w programie Moje Ciepło. Tyle wynoszą kwoty wsparcia

Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Jak wyjaśniono w przesłanym komunikacie, oznacza to, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł, w zależności od rodzaju zamontowanej pompy ciepła.

Budżet programu „Moje Ciepło” opiewa na 600 mln zł. Środki na jego obsługę będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego – specjalnego instrumentu finansowego Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

Kto może skorzystać z dotacji na pompę ciepła?

Beneficjantami będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, ale – tutaj ważne zastrzeżenie – jedynie nowych. Jak wyjaśniono – "przez nowy budynek mieszkalny w programie rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu".

Jednocześnie poinformowano, że z dotacji mogą skorzystać właściciele nowego jednorodzinnego budynku mieszkalnego, w odniesieniu do którego "złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.".

Od kiedy nabór wniosków?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków w programie „Moje Ciepło” 29 kwietnia 2022 r. Okres kwalifikowalności będzie natomiast liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Jednak osoby planujące zakup i montaż w swoim nowym domu jednorodzinnym pompy ciepła przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW powinny pamiętać o bardzo istotnej zasadzie: najpierw inwestycja, potem refundacja w postaci bezzwrotnej dotacji.

Ponadto warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. – Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło” – wyjaśniono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny