Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Cienka granica" - żeby młodzież poznała życie po drugiej stronie krat

(mart)
Duże emocje wywołuje też twórczość osadzonych: wiersze i obrazy umieszczone w kaplicy i sali widzeń.
Duże emocje wywołuje też twórczość osadzonych: wiersze i obrazy umieszczone w kaplicy i sali widzeń.
W czasie zwiedzania aresztu pracownicy dzielili się z młodzieżą swoją wiedzą, opowiadali o skazanych i ich przywilejach.

Początkowo uważałam, że nie jest to odpowiednia forma, że młodzi ludzie nie powinni się znaleźć w tym miejscu - przyznaje Irena Snitkowska, pedagog w ZS nr 2. - Jednak po przedyskutowaniu i dopracowaniu szczegółów prowadzimy ten program już drugi rok.

Program "Cienka granica" ma na celu pokazanie młodym ludziom, jak cienka linia dzieli ich od tego, co zabronione. I jak łatwo można popaść w konflikt z prawem, często nie do końca świadomie.

Uczniowie klas III gimnazjum wchodzą do aresztu na kilka godzin i mają okazję nie tylko zobaczyć na własne oczy cele więźniów, salę widzeń czy łaźnię, ale też czują atmosferę zakładu zamkniętego. To miejsce działa na wyobraźnię. Nagle innego wymiaru nabiera bójka czy przechowanie "trawki" koledze.

- To jest złe miejsce - mówi Michał Kot. - Dzisiejsza wycieczka uczy nas żebyśmy nie robili w życiu źle. Tym, którzy tu siedzą brakuje wszystkiego, rodziny i w ogóle bliskości.

- Jest gorzej niż sobie wyobrażałem - dodaje Mateusz Paszko. - Oczekiwałem czegoś bardziej podobnego do filmów amerykańskich, nie tak jak tutaj...

- Mamy 230 osadzonych z czego dwóch odsiaduje wyroki dożywotniego pozbawienia wolności i kilkanaście osób z wyrokami po 25 lat za zabójstwa - mówi zastępca dyrektora, kpt. Roman Paszko. - Mamy też chłopaka, który w wieku 17 lat za wielokrotne morderstwo dostał wyrok 25 lat pozbawienia wolności z czego przesiedział już 24. I ani razu nie był poza murami aresztu. Nie zna ani telefonu komórkowego ani komputera, nie wie jakie jest życie w nowym ustroju...

W czasie zwiedzania aresztu pracownicy dzielą się z młodzieżą swoją wiedzą, opowiadają o dniu skazanych, o ich przywilejach. Młodzieży bardzo podoba się wykład na temat więziennych subkultur i tatuaży. Duże emocje wywołuje też twórczość osadzonych: wiersze i obrazy umieszczone w kaplicy i sali widzeń.

Program zakłada bezpieczne poruszanie się po terenie aresztu bez kontaktu z więźniami jednak młodzi ludzie zaznaczają, że ciekawi są tego, co czują osadzeni, jak odnajdują się w tym świecie i czego im brakuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny