Program budowy 100 obwodnic: W Podlaskiem powstaną w Augustowie, Białobrzegach, Suchowoli, Sztabinie i Zambrowie (wideo)

(ren)
Rząd przedstawił program budowy 100 obwodnic. W woj. podlaskim powstanie ich pięć. Ministerstwo Infrastruktury
Ministerstwo Infrastruktury opracowało programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Wśród nich znajduje się pięć obwodnic w woj. podlaskim: Augustowa, Białobrzeg, Suchowoli, Sztabina i Zambrowa.

- Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Czytaj też: S19. Jest w końcu decyzja środowiskowa dla południowego odcinka S19 Ploski - Chlebczyn wraz z obwodnicą Bielska Podlaskiego

W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania. Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną.

Zobacz koniecznie: Nowe fotoradary w Polsce. Będzie kolejnych 26 urządzeń do pomiaru prędkości. Sprawdź lokalizacje

Dla kilkunastu obwodnic ogłoszenie postępowań przetargowych jest planowane jeszcze w 2020 roku. Będą to m.in. obwodnice Strzelec Krajeńskich (DK 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31).

Kto zapłaci za 100 obwodnic?

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030. Oto podlaskie obwodnice

Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16

 • Stan prac przygotowawczych: Rozpoczęły się już prace przygotowawcze dla tej obwodnicy, zostały zabezpieczone odpowiednie środki na prace projektowe. Obecnie prowadzone są prace związane z opracowaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2022 r.
 • Cel realizacji inwestycji: Podstawowym celem budowy obwodnicy Augustowa jest wyprowadzenie ruchu turystycznego oraz regionalnego, który obecnie odbywa się częściowo drogą krajową nr 16. Jest to też ważne połączenie transgraniczne z Litwą. Dzięki powstaniu obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Augustowie. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Będzie stanowiła uzupełnienie istniejącego układu w postaci obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz obecnie realizowanej drogi ekspresowej S61.

Obwodnica Białobrzeg w ciągu drogi krajowej nr 8

 • Stan prac przygotowawczych: Zadanie to posiada już zabezpieczone środki na prace przygotowawcze. Uzyskana została już decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych. Prowadzone są prace związane z opracowaniem Koncepcji Programowej dla obejścia miejscowości.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: III kw. 2021 r.
 • Cel realizacji inwestycji: Podstawowym celem budowy obwodnicy Białobrzeg jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 8. Oprócz tej obwodnicy planowana jest budowa obwodnic Suchowoli oraz Sztabina. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Białobrzegach. Poprawie ulegną również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Droga krajowa nr 8 stanowi ważny korytarz o znaczeniu regionalnym łączący Białystok z Augustowem i Suwałkami. Jest to ważne połączenie komunikacyjne w województwie podlaskim, na którym likwidowane są wąskie gardła poprzez budowę obejść najbardziej zatłoczonych miejscowości.

Odcinek drogi z Bobrownik w kierunku Łużan już otwarty. To w...

Obwodnica Suchowoli w ciągu drogi krajowej nr 8

 • Długość: ok. 15,3 km;
 • Koszt: ok. 570 mln zł;
 • Stan prac przygotowawczych: Zadanie to posiada już zabezpieczone środki na prace przygotowawcze. Uzyskana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Prowadzone są prace związane z opracowaniem Koncepcji Programowej dla obejścia miejscowości.
 • Data uzyskania DŚU: IV kw. 2017 r.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2020 r.
 • Podpisanie umowy: 2021
 • Lata realizacji (budowy): 2023-2025
 • Cel realizacji inwestycji: Podstawowym celem budowy obwodnicy Suchowoli jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 8. Dzięki obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Suchowoli. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Droga krajowa nr 8 stanowi ważny korytarz o znaczeniu regionalnym łączący Białystok z Augustowem i Suwałkami. Jest to ważne połączenie komunikacyjne w województwie podlaskim, na którym likwidowane są wąskie gardła poprzez budowę obejść najbardziej zatłoczonych miejscowości.

Obwodnica Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8

 • Długość: ok. 5,7 km;
 • Koszt: ok. 272 mln zł;
 • Stan prac przygotowawczych: Zadanie to posiada już zabezpieczone środki na prace przygotowawcze. Uzyskana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Prowadzone są prace związane z opracowaniem Koncepcji Programowej dla obejścia miejscowości.
 • Data uzyskania DŚU: IV kw. 2017 r.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2020 r.
 • Podpisanie umowy: 2021
 • Lata realizacji (budowy): 2023-2025
 • Cel realizacji inwestycji: Podstawowym celem budowy obwodnicy Sztabina jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 8. Oprócz tej obwodnicy planowana jest budowa obwodnic Białobrzegów oraz Suchowoli. Nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Sztabinie. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Droga krajowa nr 8 stanowi ważny korytarz o znaczeniu regionalnym łączący Białystok z Augustowem i Suwałkami. Jest to ważne połączenie komunikacyjne w województwie podlaskim, na którym likwidowane są wąskie gardła poprzez budowę obejść najbardziej zatłoczonych miejscowości.

Obwodnica Zambrowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 66

 • Stan prac przygotowawczych: Nie były prowadzone prace przygotowawcze dla tego etapu obwodnicy. W latach wcześniejszych wybudowany został fragment obwodnicy.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw.2023 r.
 • Cel realizacji inwestycji: Podstawowym celem budowy obwodnicy Zambrowa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który na kierunku północ-południe obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 63 i 66. Nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Zambrowie. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Inwestycja będzie stanowiła również dopełnienie układu drogowego który powstał po zrealizowaniu drogi ekspresowej S8. Dzięki temu poprawi się dostępność drogi ekspresowej ze strony południowej i wschodniej, czyli z kierunków Bielska Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego.

Kiedyś na drogach było bezpieczniej? Wypadki na archiwalnych...

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
9 lutego, 10:08, Gość:

Przed wyborami , plan jest super, po wyborach gorzej z wykonaniem, nie ma kasy itp.

9 lutego, 17:23, Gość:

Tak robił twój kochany tadzik z kapic któremu lizesz jaja. Przed wyborami nic a po ......

oj Rafal ..Rafal ... ty i te twoje dewiacje...

HEJTY PiSICH@@JA czyli BEŁKOTY IDIOTY :

Rafal to psychol z ADHD ... Admirująca D@@pa Haniebnych Demagogów....

klepie hejty głupie

samotny degenerat

Psich@@j tworzy tutaj

bolszewiko-pisowski referat

dewiant z niego niewyżyty

nieustannie liże swe jajka

i marzą mu się cudze odbyty ...

należy do parszywej grupy

co "prawdę" biorą z d@@py

mają przyzwoitość za nic

i zwą się "sk@@rwysyny bez granic"

Pamiętacie plugawego "slawnego" Rafallusa Fetora Fetorowicza K@@tasowa ....jak sam o sobie napisał" 7 października, 13:16, Gość:Lepiej być trollem PiSu" ...znacie go dobrze od dawna ...to degenerat HEJTUJĄCY CODZIENNIE od 2007!!!!roku na tym forum i wiele lat wcześniej na innych (znalazłem jego pierwsze wpisy"Komuch,tusk,joanna,Goj ale Polak,twaja stara") , patologicznego KŁAMCĘ, propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków,który określił się jasno -"MyZPisem" . Myślałem,że to tylko upośledzony psychopata ....ale to ślepo zapatrzony w PARTIĘ,antyunijny ksenofob,homofob i antysemita oraz anty-islamista ( gdzie w Białym są islamiści ja pytam ?) .Oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psich@@j alias tusk, twaja stara,suchy, BOLO/RYŻY TUX ,dziewczyna ,Ada, brodaty , hexa, POwtarzam,As ,Polka,socjolog, ponury, to cryo skakał , alex, dzieci,F35,fm,kasienka , bolek, jazz,jolcz, famas,wiosenny,rozl,Hurricane,Mirek,nauczycielka,ergaomnes,olo,cygaro,Igor,Krzysztof T., minigun, rodzic,gucio, !, Karolina, bola, REDAKTOR POprdolony,wala,Łapa, Człowiek macica, śmiech i bardzo wiele innych:

A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS

B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość,sugeruje światowy spisek WSI,Sorosa i Merkel

C/ wprowadza homofobiczne insynuacje,zarzuca hejtowanym choroby psychiczne

D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy , dużo imbecylnych emotek

E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora i blogi jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je".. wychwala pod niebiosa MF Kurkę , wielbiciel Rachonia cyt(Chodząca inteligencja z piekna aparycją i ten wzrost, to też dar od Boga) i propagandy TVPiSzczujni K@@rwizyjnej.... uwielbia schlebiać "Kibicom" ....

F/lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych,którzy też mu "śmierdzą" ....

G/mało inteligentny,niewyobrażalnie tępy ( 13 listopada, 11:29, Gość znaczy Psich@@j:cyt"chciałbys byc taki inteligentny jak Andruszkiewicz zbukowców fuuuu" ,,,, WTF???? ),ubogi zasób słów,żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny klepiąc te same hejty setki razy , specjalista od stosowania psychopatycznego "hahaha"

H/ kolekcjonuje wpisy (też własne fejki) potrzebne do trollowania

I/ fabrykuje (prymitywnie podszywa się pod hejtowanego) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanych

J/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORA , Kuratorium Oświaty , często skamle do Moderatora ... ciągle straszy sądami , ostatnio CBŚ ...żałosny imbecyl

K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...

L/celem hejtu jest poniżenie PO,PSL,KO,EU,KOD oraz WOŚP -hejter GW,Owsiaka,Rzeplińskiego,Tuska,Tuleyi, Biedronia,ONET-u i TVN oraz Cimoszewicza, Mai Ostaszewskiej , Broniarza , Truskolaskiego ,Frankowskiego , Wałęsy , którzy to "kradną"..hejtuje Bodnara RPO , Brejzę , Grodzkiego i wszystko to co demokratyczne i niepopulistyczne

Ł/okazuje swoje moralne dno nieustannie

M/popełnił kilkaset karalnych wykroczeń z KK na forum.Art 212,255,257

G
Gość
9 lutego, 10:08, Gość:

Przed wyborami , plan jest super, po wyborach gorzej z wykonaniem, nie ma kasy itp.

9 lutego, 17:23, Gość:

Tak robił twój kochany tadzik z kapic któremu lizesz jaja. Przed wyborami nic a po ......

Idz do księdza bo już czeka na cb

G
Gość
9 lutego, 10:08, Gość:

Przed wyborami , plan jest super, po wyborach gorzej z wykonaniem, nie ma kasy itp.

Tak robił twój kochany tadzik z kapic któremu lizesz jaja. Przed wyborami nic a po ......

G
Gość

Piśdziory oszukują przed wyborami. Stary prymitywny i chamski chwyt poniżej pasa. Realizacja w następnej kadencji...

A
Arti

Może zamiast ciągle ogłaszać kolejne programy i ekspertyzy, zbudowalibyście chociaż kilka kilometrów ? Gdziekolwiek ... Żeby pokazać, że potraficie .

G
Gość

Idą wybory, tym, razem prezydenckie więc można poobiecywać gruszki na wierzbie :P

G
Gość

Przed wyborami , plan jest super, po wyborach gorzej z wykonaniem, nie ma kasy itp.

z
zenek

Zamiast 4 obwodnic na 8, czas zbudować S8 na tym odcinku!

Nie ma obwodnicy Białegostoku! Jak dojechać z Białegostoku-Płd do Wasilkowa i Czarnej Białostockiej, przez Knyszyn?

Z trasy generalskiej powinna iść estakada nad siedzibą nadleśnictwa i w ten sposób unika się korków i dwóch nadtorowych wiaduktów. Tak trzeba było budować!

Ale kto o to dbał Truskolaski, Jurgiel?

A teraz Piontkowski nie ma na to czasu, jest ministrem, ewentualnie może protestować, że tory idą nie tędy...

A celebryta Kosicki...

Lobby brak!!!

Dodaj ogłoszenie