Prof. Robert I. Frost to pochodzący ze Szkocji wybitny historyk i nauczyciel akademicki. Jest profesorem na Uniwersytecie w Aberdeen. Naukowo zajmuje się historią wschodniej i północnej Europy od XIV do XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski i Litwy. Jest autorem m.in. „Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej”.
W poniedziałek (16 września) dołączył on do grona honorowych doktorów Uniwersytetu w Białymstoku. Uroczystość odbyła się w Auli im. Janusza Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji. Wzięli w niej udział przedstawiciele uczelni, świata nauki, historycy oraz najbliżsi honorowego doktora.
Laudację na cześć prof. Frosta wygłosił prof. Cezary Kuklo z Wydziału Historii UwB.
- Do grona uhonorowanych tą najwyższą godnością Uniwersytetu w Białymstoku, obok wybitnych postaci życia naukowego, kulturalnego i duchowego z kraju i zza granicy dołącza, jako dwudziesty trzeci, ale jako czwarty cudzoziemiec, profesor Uniwersytetu w Abeerden Robert Ian Frost za oryginalne studia nad dziejami Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które stanowią nowatorską próbę zrozumienia dziedzictwa unii polsko-litewskiej, wspólnej historii Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, co zostało uwidocznione dyplomie doktorskim – przypominał w swojej laudacji prof. Cezary Kuklo.
Jego zdaniem to właśnie profesorowi Robertowi Frostowi zawdzięczamy odmienne i zarazem nowe spojrzenie, bardziej zgodne z rzeczywistością, na wielonarodowe i wielowyznaniowe państwo polsko-litewskie, budowane – co mocno akcentuje autor – zarówno oddolnie jak i od górnie, zawsze na drodze nawet najtrudniejszych negocjacji, nigdy zaś poprzez wojnę.
O tym, jak i dlaczego doktor honorowy UwB postanowił naukowo zająć się m.in. Rzeczpospolitą Obojga Narodów opowiedział sam profesor Robert I. Frost, wygłaszając podczas uroczystości wykład "Droga do historii".
- Dziękuję wszystkim za miłe słowa, nie potrafię wyrazić jak wiele znaczy dla mnie ten zaszczyt. Chciałbym za niego podziękować Senatowi Uniwersytetu w Białymstoku. Nie jest to najstarsza uczelnia w Polsce, ale zarówno w swoim poprzednim wcieleniu, jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego, jak i od momentu powstania jako pełnoprawny uniwersytet, szybko stał się wybitną i dobrze ocenianą uczelnią w wielu dziedzinach, Od dawna jestem pod wrażaniem pracy jej historyków. Mój własny Uniwersytet w Aberdeen jest starszy, ale również został założony na dalekiej północy kraju, by zapewnić edukację regionowi, który był przepełniony utalentowanymi osobami, ale stał nieco z dala od tradycyjnych ośrodków intelektualnych – mówił prof. Robert I. Frost.
Zobacz też:
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?