Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Michał Kondratiuk opowiadał o gwarze

Krystyna Kościewicz
Prof. Michał Kondratiuk podczas spotkania z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce
Prof. Michał Kondratiuk podczas spotkania z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce Krystyna Kościewicz
Profesor Michał Kondratiuk, językoznawca pochodzący z Dubin, wyjaśnia pochodzenie miejscowych nazw.

Gwara zanika. To między innymi wyjazdy za pracą spowodowały, że coraz mniej mieszka autochtonów. Nawet na wsi dzieci już nie rozmawiają gwarą.

- Szkoda. To jest wina przede wszystkim dorosłych - twierdzi prof. Michał Kondratiuk. - Zajeżdżam pod Augustów, a tam mówią "My wsi tut Polaki". Oni identyfikują katolika z Polakiem, bo była taka państwowa tendencja, że Polakiem może być tylko katolik, a każdy inny, to już nie Polak.

Z książki prof. Kondratiuka "Urzędowe i gwarowe nazwy miejscowości Białostocczyzny" można się dowiedzieć, że dzisiejsze ulice Hajnówki Dolna i Górna, były Pasieką Dolną i Pasieką Górną. Mieszkańcy nazywali się pasiecznikami, bo zajmowali się pszczelarstwem, a daninę w postaci miodu płacili królowi. Dubiny są starsze od Hajnówki, a Orzeszkowo starsze od Dubin. Kiedyś właśnie w Orzeszkowie mieszkali strzelcy i osocznicy, którzy strzegli Puszczy. Wszystkie Pasieczniki należały do Puszczy Bielskiej. Dopóki istniała Puszcza Bielska, daninę w postaci miodu, mieszkańcy oddawali do Bielska Podlaskiego.

- Część nazw, które się tu znalazły, żyje tylko w tradycji gwarowej, przekazywanej następnym pokoleniom - mówi Michał Kondratiuk. - Ważne, że oprócz nazw całych wsi i miast, są też ich części, bo jak wiadomo, miasta rozrastały się kosztem sąsiadujących miejscowości.
Warto wiedzieć, że prof. Michał Kondratiuk współpracuje z Komisją Ustalania Nazw Miejscowości. Jej zadaniem jest m.in. korygowanie nazw miejscowości. Ot, chociażby pod Hajnówką leży Sawiny Gród. Niestety, na próżno szukać tu jakiegokolwiek grodu. Chodzi o gwarowy "hrud", czyli miejsce położone na wzgórku.

O profesorze

Michał Kondratiuk specjalizuje się w onomastyce i gwarze województwa podlaskiego. Urodził się w Dubinach. Jest autorem ponad 200 publikacji. Większość z nich to efekt badań gwary białoruskiej, ukraińskiej, a także wpływów litewskich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny