Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesjonalny montaż okien to połowa sukcesu

Opr. (hap), źródło: Telma Group Communications
Czas montażu okien zależy od ich ilości oraz od dodatków, jakie będą instalowane wraz z nimi – rolet, klamek, parapetów itp. Przykładowo demontaż starych i montaż nowych okien w mieszkaniu trzypokojowym potrwać może około 5–6 godzin.
Czas montażu okien zależy od ich ilości oraz od dodatków, jakie będą instalowane wraz z nimi – rolet, klamek, parapetów itp. Przykładowo demontaż starych i montaż nowych okien w mieszkaniu trzypokojowym potrwać może około 5–6 godzin. Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Kupno okien to inwestycja na lata. Świadomy tego klient starannie wybiera profile.

Zwraca uwagę na parametry techniczne tak, aby uzyskać jak najlepszą ochronę przed chłodem, wilgocią i hałasem. Dopasowuje kolor do wnętrza pomieszczenia i dobiera materiał: praktyczne PCW, stylowe drewno lub aluminium do większych powierzchni.

Jednak to nie koniec przedsięwzięcia. Jedną z kluczowych kwestii przy zakupie okien jest ich montaż.

Aby zapobiec późniejszym usterkom, a co za tym idzie reklamacjom, warto odpowiednio przygotować się do wizyty grupy montażowej. Im więcej klient będzie wiedział o procesie, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się w przyszłości kłopotów eksploatacyjnych, takich jak:

- brak szczelności,

- problemy z otwieraniem,

- odkształcanie profili.

Na początek - zbierz informacje

Ekipa monterów odwiedza klienta po raz pierwszy jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji, aby dokonać niezbędnych pomiarów. Wówczas warto zadać specjalistom kilka pytań - uzyskane informacje mogą okazać się pomocne podczas podejmowania ostatecznej decyzji o zakupie.

- Rozmawiając z ekipą, warto nie tylko dowiedzieć się, jakie proponują rozwiązania, ale także zebrać jak najwięcej informacji o materiałach, jakich planują użyć do montażu - pian, zapraw na zewnątrz i wewnątrz oraz okuć. Równie istotny jest sposób mocowania, to czy specjaliści planują użycie kotew, czy dybli. Później warto wszystkie zebrane informacje sprawdzić, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek, wynikających z zastosowania nieodpowiednich materiałów - radzi Radosław Obłuski, specjalista ds. montażu w firmie BUDVAR Centrum SA.

W trakcie - trochę techniki i wiedzy

Podczas montażu należy kontrolować działania ekipy. Jeśli klient wcześniej zapozna się z zasadami mocowania okien i ich uszczelniania, z pewnością zauważy ewentualne błędy monterów na etapie, kiedy możliwe jest ich poprawienie.

- Najczęstsze błędy ekip montujących polegają na nieprawidłowym zamocowaniu ościeżnic do ściany. Łatwo je wyeliminować sprawdzając pion, poziom i przekos na ościeżnicy w oknie przy pomocy poziomicy - wyjaśnia Obłuski.

Po prawidłowym założeniu ościeżnic (ram, w których mocuje się skrzydła okienne) istotne jest, aby zwrócić uwagę na rozmieszczenie kotew lub dybli. Należy pamiętać, że to właśnie one służą do montażu okien w ścianie budynku. Błędem jest mocowanie ościeżnicy za pomocą jednej lub dwóch kotew. Właściwie zamontowana ościeżnica powinna być osadzona za pomocą kotew umieszczonych ok. 15 cm od narożnika i w odstępach nie większych niż 70 cm od siebie. Warto też pamiętać, że pianki poliuretanowe i inne materiały izolacyjne stosowane są tylko w celu zapewnienia lepszej izolacji termicznej i dźwiękoszczelności.

Inne często popełniane błędy monterów związane są z doborem nieodpowiedniej zaprawy tynkarskiej na zewnątrz - powinna ona być sporządzona na bazie cementu, nie gipsu. Również istotne jest to, aby sprawdzić, czy okapniki zewnętrze (parapety) zamontowane są pod okno.

Masz prawo do reklamacji

Gwarancja, jaką otrzymujemy na nowo zakupione okna, obejmuje także montaż. Jej długość jest różna - szanujące się firmy biorą odpowiedzialność także za działania i ewentualne błędy monterów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny