Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Marcin Moniuszko: W USK do alergologa nie ma już kolejek

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Rozmowa z prof. Marcinem Moniuszko, kierownikiem Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Alergia i astma to choroby, które kojarzą się przede wszystkim z wiosną, ewentualnie latem. Okazuje się jednak, że chorzy cierpią z ich powodu również zimą, kiedy dawno za nami sezon pylenia drzew, trwa i chwastów.
Paradoksalnie rzecz biorąc to właśnie sezon jesienno-zimowy jest tym okresem, kiedy szczególnie powinniśmy zadbać o dobre leczenie swoich chorób alergicznych oraz astmy. Bo mimo że sezony pylenia najczęstszych alergenów, czyli drzew, traw i chwastów są już za nami, nie zmienia to faktu, że znaczna część społeczeństwa jest uczulona na tzw. alergeny całoroczne; mowa tu o roztoczach kurzu domowego czy sierści kota i psa, które właśnie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy więcej czasu spędzamy wewnątrz, przy zamkniętych zwykle oknach, są bardzo aktywne.

Uniwersytet Medyczny Białystok. To u nas uczeni będą szukać terapii na raka (zdjęcia)

A jak jest z astmą?
Podobnie. Astma, która dotyka kilku milionów Polaków, nie jest problemem, który pojawia się tylko w okresie wiosenno-letnim. Niestety, jest to najczęstsza przewlekła choroba zapalna dolnych dróg oddechowych. I zarówno niewłaściwie – czy niedostatecznie – leczona alergia, jak i niewłaściwie czy niedostatecznie leczona astma prowadzą do bardzo ważnych zmian w naszych górnych i dolnych drogach oddechowych, które stanowią i stwarzają bardzo duże ryzyko właśnie w okresie jesienno-zimowym.

Jakie to problemy?
Niewłaściwie leczona alergia czy astma prowadzą do niszczenia naszej naturalnej bariery ochronnej, jaką stanowi nabłonek dróg oddechowych pokrywający błonę śluzową w naszych górnych i dolnych drogach oddechowych, czyli w naszym nosie, zatokach, ale również w naszych oskrzelach. Jeżeli alergia i astma nie są leczone w odpowiedni sposób, to ta błona śluzowa, pokryta nabłonkiem, którego rolą jest chronienie nas przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, ale także przede wszystkim przed wirusami, które są zmorą okresu jesienno-zimowego, staje się nieszczelna. W obrębie i górnych, i dolnych dróg oddechowych dochodzi do przewlekłego zapalenia, które prowadzi niestety do niszczenia tej bariery. I coś, co miało nas chronić – i w zdecydowanej liczbie przypadków chroni nas przed naporem wirusów, zanieczyszczeń, ale też bakterii, w tym momencie zostaje zniszczone.

Sprawdź, co jeść, by być zdrowym jesienią. Prof. Maria Borawska: Odporność zbuduje nam dobra dieta

To duży problem?
Pozornie może nam się wydawać, że nie stanowi to dużego problemu. Bo jeżeli nie jesteśmy aktywnymi sportowcami, to możemy ich w pierwszym momencie w ogóle nie odczuwać. Ale niestety – taka zdemontowana bariera sprawia, że tracimy naturalne możliwości obronne przeciwko temu, co szczególnie w okresie jesienno-zimowym tak często nas atakuje. I to nie musi być wcale wirus Sars-CoV-2, to może być równie dobrze wirus grypy, wirus RSV, rinowirusy czy inne koronawirusy. Niestety, jest kilkaset różnego rodzaju wirusów, które tylko czyhają na to, by przeniknąć do naszych dróg oddechowych. Jeśli wirusy napotykają szczelny mur w postaci zdrowej niezniszczonej bariery nabłonkowej, to wywołanie infekcji będzie dla nich bardzo trudna. Mówiąc po prostu: wirusy będą odbijały się od nabłonka jak od ściany i do infekcji nie będzie dochodzić. Natomiast niestety właśnie ie u osób z alergią czy astmą, które nie są właściwie leczone – to w tej barierze są po prostu dziury i wirusy mają multum możliwości, by ją pokonać, by przeniknąć głębiej do błony śluzowej, a tam znajdują bardzo dobre warunki do dalszego namnażania się i niestety, infekcja gotowa.

Często się zdarza, że osoby z nieleczoną alergia czy astmą chorują zimą?
Chorują częściej, dłużej i ciężej. Częściej też u tych osób nawet banalne infekcje górnych dróg oddechowych – obejmują z czasem również dolne drogi oddechowe. Najczęściej te osoby myślą, że łapią zapalenie oskrzeli i wywierają presję na lekarzy, że chciałyby otrzymać antybiotyk. Tymczasem w sporej części przypadków nie mamy do czynienia z czymś, co rzeczywiście jest infekcyjnym zapaleniem oskrzeli, ale bardziej z zaostrzeniem niewłaściwie leczonej astmy, czyli wywołanym przez wirusa zaostrzeniem choroby podstawowej, którą była astma. Często zresztą te osoby nie miały nawet świadomości, że tę astmę w ogóle miały. One przekonują się, że mają jakiekolwiek problemy dopiero w okresie infekcji.

Co w takim razie robić, by zapobiegać tym niepotrzebnym infekcjom?
Wiedząc o tym, że mamy takie rozpoznanie albo już obserwując u siebie częste, nawracające infekcje, które obejmują również oskrzela, to warto zastanowić się, porozmawiać ze swoim lekarzem, ponieważ w tego typu sytuacjach właściwie poprowadzony wywiad często skłania lekarza ku rozpoznaniu właśnie astmy. A włączenie właściwego leczenia przeciwzapalnego opartego o włączenie często nawet bardzo małych dawek steroidów wziewnych sprawia, że zaczynają dziać się cuda.

To znaczy?
Coś, co wcześniej było traktowane jako częste nawrotowe zapalenie oskrzeli - w rzeczywistości było po prostu nawracającymi zaostrzeniami astmy wywołanymi przez wirusy. W tym momencie właściwe leczenie tej astmy za pomocą leków przeciwzapalnych sprawia, że ta nasza bariera nabłonkowa sama zaczyna się bronić przed wirusami.

No tak. Ale kolejki do poradni alergologicznych sięgają nawet kilku miesięcy.
A właśnie nie. W naszej poradni przy USK wprowadziliśmy pewne zmiany organizacyjne. I dzięki temu możemy pacjentów przyjmować właściwie z dnia na dzień. Zapraszamy do rejestracji: 530 808 720.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny